Prawdy i mity o doborze płytek łazienkowych

łazienka

fot. łazienka

Decyzja o remoncie łazienki stawia nas przed trudnym wyborem odpowiednich płytek. A mała łazienka łazienka w blokuwo zawęża wybór. Istnieją jednak rozwiązania, które pomagają podjąć dobrą decyzję.

Przeczytaj również: Kwiatowa wieża

Na forach internetowych można przeczytać wiele mitów dotyczącej urządzania małej łazienki. Krążą opinie, że mozaikowe płytki ceramiczne poszatkują przestrzeń niedużej łazienki, a także nie powinno łączyć się różnych formatów i kontrastowych kolorów płytek. Jak jest naprawdę, opowiada architekt marki Domino, Katarzyna Madalińska.

łazienka

Przeczytaj również: Radosne żółcienie

fot. łazienka

Przede wszystkim fuga
Do małej łazienki pasuje każdy rozmiar płytek. Aby jednak uniknąć poszatkowania przestrzeni, warto dobrać fugę odpowiadającą kolorowi płytek. „To zapobiegnie wprowadzeniu niepotrzebnych podziałów w pomieszczeniu i wywoła efekt jednolitej powierzchni” – mówi Katarzyna Madalińska. Należy pamiętać, że im więcej widocznych linii, tym mniejsza wyda się łazienka.

Format płytek i ich układanie
Dostępne na rynku wzory i kolory płytek pozwalają zredukować niedoskonałości małej łazienki. Układane pionowo prostokąty optycznie podwyższą pomieszczenie, a z kolei ich poziomy układ – poszerzy zbyt wąskie. Istnieje także sposób na przywrócenie proporcji zbyt wąskiej łazienki. Można to także osiągnąć poprzez ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej płytek ciemnych. O ile do małych pomieszczeń polecane są jasne kolory, o tyle odpowiednio przemyślany kontrast potrafi zdziałać cuda. Przykładem mogą stać się aranżacje małych łazienek z wykorzystaniem płytek z kolekcji Cado czy Oriano. Z kolei mozaika w małych pomieszczeniach sprawdzą się jako podkreślenie jednego z elementów łazienki, na przykład nad umywalką. Nie powinno się też łączyć w jednej aranżacji więcej niż dwóch formatów płytek.

Duża płytka na małej powierzchni
Mała łazienka nie wymaga rezygnacji z płytek wielkoformatowych. Nie jest prawdą, że są one przeznaczone wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Jeśli jednak nasz wybór padnie na wielkoformatowe płytki, warto przemyśleć ich układ. Zbyt wiele cieć sprawi, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki.

Dobór odpowiednich płytek do małego pomieszczenia nie jest łatwym zadaniem. Jednak to właśnie format i kolor potrafią odmienić niedużą łazienkę. Kolorystyczne kontrasty i nietypowe połączenia rozmiarów płytek są sojusznikami w tworzeniu nowego wyglądu niezbyt dużego wnętrza. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)