Psianka lulo

kwiaty

fot. kwiaty

Rodzina: Solanaceae
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Andy).

Opis
: Psianka lulo (Solanum quitoense) to roślina często uprawiana w Andach – Indianie nazywają ją małą pomarańczą. Posiada ładne, ciemnozielone ulistnienie, jednak najcenniejsze są pomarańczowe owoce. Osiągają one wielkości dużego pomidora, w Kolumbii i Ekwadorze produkowany jest z nich egzotyczny napój. Jednak sok traci sporo swojego aromatu, dlatego eksportowane są również owoce.

Rozmnażanie
: Nasiona/sadzonki

Wysiew
: Nasiona nie wymagają żadnego przygotowania przed siewem. Wysiew na głębokość max. 1/3 cm, do dobrze przygotowanej ziemi, przykryć piaskiem lub perlitem. Umieścić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temp. 25°C. Podłoże utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym.

Przeczytaj również: Surfinie

Czas wysiewu: Wiosną, od lutego

Pielęgnacja: Latem wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zimować powinien w pomieszczeniu jasnym i chłodnym, o temperaturze 5-10°C. W czasie miesięcy letnich zapotrzebowanie na wodę jest bardzo wysokie, dlatego wymaga regularnego i obfitego podlewania, jednak nie może stać w wodzie. Zimą podlewamy tylko tyle, aby podłoże zupełnie nie wyschło. Jako podłoże można stosować przepuszczalną, żyzną ziemię, z dodatkiem piasku i torfu lub perlitu. Do nawożenia najwygodniej stosować nawozy długodziałające, które mieszamy wiosną z podłożem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)