Remont mieszkania lub budowa domu – jeszcze z ulgą podatkową

elektronarzędzia

fot. elektronarzędzia

Od kilku lat każdy, kto robi gruntowny remont lub buduje dom korzysta z ulgi podatkowej, która upoważnia do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Jenak z końcem 2013 przywilej ten zostanie zniesiony. Tym samym, wszyscy, którzy planują prace remontowe i budowlane powinni pośpieszyć się z zakupem niezbędnych materiałów, aby zdążyć przed końcem roku.

Ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym objęła ulgą podatkową materiały budowlane, które przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, obłożono 7% podatkiem VAT, a następnie wzrósł on do poziomu 22%. Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa www.transport.gov.pl znajduje się szczegółowa lista. Są na niej m.in. tapety papierowe, wanna, kabina prysznicowa, a także grzejniki, cement, gips czy żwir. O zwrot podatku VAT mogą ubiegać się osoby fizyczne, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Na wszystkie materiały budowlane kwalifikujące się do ulgi należy mieć stosowną fakturę VAT. Ich wykaz oraz kopię, wraz z wysokością poniesionych kosztów trzeba bowiem dołączyć do wypełnionego druku VZM-1, który składa się w urzędzie skarbowym. Potrzebny będzie także tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, dzierżawy lub wynajmu. Wniosek składa się bezpłatnie, a wypłacona przez US ulga nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Dzięki uldze można odzyskać ponad 15 tys. zł w przypadku, kiedy prowadzą prace bez pozwolenia na budowę, czyli np. remontują mieszkanie i nawet 35 tys. zł, kiedy budują dom lub rozbudowują obiekt z pozwoleniem na budowę. O zwrot podatku VAT za materiały budowlane można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. Oznacza to, że podatnik, który w 2013 roku po raz pierwszy skorzysta z tego przywileju, będzie mógł aż do 2018 roku starać się o odzyskanie tej kwoty. Projekt ustawy zakłada bowiem, że o zwrot podatku VAT można występować wielokrotnie, jednak nie częściej niż raz w roku. Limity przedstawione przez ministerstwo są systematycznie waloryzowane, w zależności od ceny 1m2 nieruchomości.

„Decydując się na budowę domu czy remont mieszkania, zawsze planujemy budżet, który pozwoli pokryć koszty zakupu materiałów budowlanych. Niemałe kwoty, które wydawane są na różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki czy kompletne systemy ociepleń szybko się rozchodzą. Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT powoduje, że inwestorzy mogą obniżyć koszty modernizacji mieszkania czy budowy domu. Ulga, która daje takie prawo, z pewnością przyczyniła się do ożywienia branży budowalnej, tym bardziej, że już kilka miesięcy temu zapowiedziano, że ulga wraz z końcem 2013 roku przestanie obowiązywać. Tym samym osoby, które planowały większy remont czy przebudowę, zdecydowały się na rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku tak, aby skorzystać z ulgi” – podsumowuje Renata Hoffman P.O. Managera ds. Marketingu z firmy Baumit.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)