Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

Styl rustykalny jest nam bliski, bo przywołuje obrazy babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacje. Ogrodu zaaranżowanego z dużą swobodą, ocierającą się niemal o chaotyczność i przypadkowość, ale przy tym bajecznie kolorowego i magicznego, w którym wszystko się może zdarzyć.

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Przeczytaj również: Barwna aranżacja tarasu i balkonu

Ogrody urządzone w stylu rustykalnym są bardzo charakterystyczne i cieszą oczy swą wyjątkową dekoracyjnością. W tradycyjnej postaci raczej nie pasują do nowoczesnej architektury, natomiast doskonale wzbogacą przestrzeń wokół domów drewnianych, stylizowanych dworków, a także ogródków działkowych.

Tradycyjny styl rustykalny
Klimat ogrodu rustykalnego kreują przede wszystkim kolory, ciepłe, ziemiste, piaskowe – mówi Dominik Wilczyński, projektant w firmie Libet. – Bezwzględnie należy unikać jednej tonacji kolorystycznej. Dominująca rola przypada ciepłym brązom i beżom, stonowanym czerwonym i ceglastym odcieniom, w naturalny sposób przeplatanych z zielenią.

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Znamienne w wiejskim ogrodzie jest także stosowanie wielu elementów małej architektury i przywiązywanie szczególnej wagi do detalu. Obok ścieżek, podjazdów, tarasów, patio pojawiają się altany, konstrukcje typu pergola, kratki, murki, ale także elementy takie jak studnia czy kamienna ławeczka. Ich formy i kształty cechuje miękkość linii, chętnie wykorzystywane są łuki, fantazyjne zaokrąglenia, okręgi, koła.

Do brukowanych nawierzchni w rustykalnym stylu dedykowana jest linia Libet Decco Anitico. W tej roli doskonale odnajdują się szczególnie kostki Merano, Romano czy Natulit. Mają one ciekawie postarzaną fakturę, rożne rozmiary, kształty od kwadratu do trapezu oraz melanżowe odcienie. Wszystkie te cechy dają swobodę tworzenia dowolnych aranżacji i układów doskonale odwzorowujących wyjątkowy klimat minionych lat. Warto przy tym podkreślić, że kostki Libet Decco Antico, choć fabrycznie postarzane, produkowane są przy użyciu nowoczesnych technologii, gwarantujących ich wysoką trwałość i użyteczność.

Zobacz również: Ogrodzenia kompozytowe
nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Rustyk po nowemu
Miłośnicy stylu rustykalnego coraz częściej sięgają po jego unowocześnioną wersję. Wykorzystując tradycyjne środki dla zachowania specyficznej atmosfery, wprowadzają także nowe i modne akcenty, które odświeżają wizerunek, ale także pozwalają zaspokoić oczekiwań oraz potrzeb współczesnego człowieka.
W nowym rustyku rysuje się pewne uspokajanie dekoracyjności i zwrot ku skromniejszym rozwiązaniom – mówi Dominik Wilczyński. – Wyraźnie widać odchodzenie od detalu na rzecz stosowania form o większych rozmiarach. Pojawiają się też kolory do tej pory kojarzone z innymi, nierzadko przeciwstawnymi, stylami.

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, teraz w rustykalnych aranżacjach ważną rolę zaczyna odgrywać zabawa kształtem. Na nawierzchniach brukowanych tworzone są kompozycje, gdzie sąsiadują ze sobą drobne kostki i większe płyty tarasowe, tworząc na prawdę oryginalne układy. Wśród naturalnych ciepłych barw przewijają się, tak teraz modne, odcienie szarości charakterystyczne dla minimalizmu. Bazą dla nawierzchni brukowanych nadal pozostają postarzane kostki z linii Libet Decco Anitico.

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Styl rustykalny jest jednym z elementów specyficznego uroku polskiej prowincji przeniesiony do własnego ogrodu. Zawsze, niezależnie od mody i zmieniających się trendów, będzie miał grono swoich wiernych miłośników. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)