Triumfalna świetlistość dryfującej stali

lampion oliwny

fot. lampion oliwny

Lampion to symbol odchodzący w mroki dziejów. Jego rola oznajmiającego triumf została już prawie zapomniana. Dziś używa się określenia lampka oliwna, lampa, a sam lampion kojarzy się z orientalnymi chińskimi konstrukcjami z drewna i barwnego papieru.

Szczęściem, historyczna rola lampionu, oznajmiającego całemu światu, że jego posiadacz niesie w świat światło, a tym samym jest kimś wyjątkowym, została zatrzymana przez współczesny design w formach ustawianych w ogrodzie świeczników. Niemiecka marka Blomus, wierna swojej tradycji kreowania form niepowtarzalnych ze stali szlachetnej, proponuje dwie odsłony znanego od tysiącleci lampionu.

Lampion Foero (link) ma kształt misy zwieńczonej płaską pokrywą, która zamyka w sobie zbiornik z naftą lub oliwą do lamp oliwnych. Foreo do złudzenia przypomina znicz z triumfalnie odbywanych starożytnych igrzysk. Potężny, 16 centymetrowej średnicy lampion urzeka satynowaną prostotą. Jeśli rozświetlić za jego sprawą ogród, czy – wedle życzenia – salon, jadalnię, taras, werandę czy zimową oranżerię lub brzeg połyskującego w świetle gwiazd basenu – można czuć się częścią wszechświata, który na pewnym etapie swojej historii powołał do istnienia lampion.

Drugi z proponowanych przez niemiecką markę Blomus lampionów – Bola – jest traktowany jako intrygująca, unikatowa, pływająca pochodnia. Kulista, wypełniona powietrzem forma utrzymuje Bolę na powierzchni wody. Mimo iż wewnętrzny zbiorniczek lampionu wypełnia się naftą lub oliwą do lamp oliwnych, cała zmyślna konstrukcja nie zatonie, trzymając się kurczowo prawa Archimedesa. Jest stabilna, nie wywróci się, by nie zagasić płonącego ognia.
Bola jest kontynuacją i rozszerzeniem linii ozdobnych, stalowych kul ogrodowych, które często też trafiają do biur, czy salonów, jako ciekawy element dekoracyjny.

pochodnie

fot. pochodnie

Lampion Bola (link) posiada podstawę z tworzywa sztucznego, na której można ją ustawić, traktując jako pochodnię ogrodową, czy domowy lampion o sporej, bo aż 17 centymetrowej średnicy.

Stalowa kula unosząca się w wodzie basenu, oczka wodnego lub przydomowego stawu robi nieprawdopodobne wrażenie. Muskana delikatnym powiewem wiatru będzie spokojnie dryfować w kierunku nieodkrytych jeszcze tajemnic nocy.

Śledzący wzrokiem triumfalnie dryfującą stalową świetlistość marki Blomus, sklep www.smakprostoty.pl podąża w stronę nieznanych sobie wieczornych doznań.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)