Wodny ogród

oczko wodne

fot. oczko wodne

Woda to od wieków ważny element ogrodów. Jest tak samo istotna jak trawnik, żywopłot czy malownicze kobierce z kwiatów. Stanowi cenne źródło życia, a jednocześnie integralny składnik przyrody, który projektanci ogrodów mogą wykorzystać i ukształtować wedle własnej woli. Woda jest materiałem dynamicznym, pozbawionym jednej formy. Zamykając ją w zbiornikach lub wlewając w kanały, można osiągnąć każdy efekt – od cichego stawu, w którego lustrze odbija się otoczenie, aż po kaskady czy znacznie leniwiej płynące strumyczki. Poza tym, woda w ruchu szemrze przyciągając uwagę, a także pomaga się zrelaksować i przynosi ulgę w upalne dni.

Decydując się na wodną aranżację w ogrodzie, trzeba zastanowić się ile czasu można poświecić na jego pielęgnację. W małych oczkach wodnych równowaga biologiczna nie jest stabilna, ponieważ woda szybko się nagrzewa, łatwo rozmnażają się glony, rośliny ekspansywne zarastają lustro wody, a przy dnie gromadzi się warstwa mułu. Pielęgnacja takie rodzaju zbiorników wymaga systematyczności oraz czujności.
Jeżeli w ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca, lepiej założyć staw. Współżyjące ze sobą rośliny oraz mikroorganizmy powodują, że powstaje mały ekosystem, a co za tym idzie, nasza ingerencja będzie niewielka.

kwiaty

fot. kwiaty

Rośliny są istotną ozdobą oczka wodnego czy stawu. Przy brzegu bardzo dobrze będą rosły kwiaty m.in. takie jak: kaczeniec wodny, kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, pałka szerokolistna czy tatarak zwyczajny. Charakteryzują się one tym, że bardzo dobrze znoszą okresowe zalewanie korzeni.
Natomiast wokół stawu powinny być posadzone rośliny lubiące wilgotne środowisko: funkia, bergenia sercowata, liliowiec ogrodowy, tawułka, tojeść kropkowana, pełnik ogrodowy.

Obecnie ogród wodny może być w bardzo prosty i szybki sposób założony. Najpierw powinno określić się jego wielkość oraz kształt, a następnie wykopać odpowiedniej głębokości dół. Bardzo łatwą i dość popularną metodą uszczelniania dna jest folia PCV. Można również wykorzystać gotowe niecki produkowane z polietylenu lub poliestru utwardzonego włóknami szklanymi. Dostępne są w kolorze białym, czarnym, szarym oraz niebieskim.
Dno oczka wodnego może być także uszczelnione gliną lub bentonitem sodowym.
Trwałe i odporne na działanie czynników mechanicznych są betonowe oczka ogrodowe. Mogą mieć zróżnicowane kształty i wymiary. Decydując się na tego typu zbiornik wodny, trzeba wziąć pod uwagę to, że późniejsza zmiana aranżacji może być bardzo kłopotliwa.

Aby w naszym ogrodowym zbiorniku wodnym zachowała się równowaga biologiczna, której efektem jest samooczyszczanie się wody, warto zainstalować pompę tłoczącą wodę do filtra. Przy wyborze odpowiedniej pompy ogrodowej warto zwrócić uwagę a jej wydajność. Jeżeli ma ona zasilać w wodę fontannę, kaskadę albo źródełko, istotna staje się również wysokość, na jaką może być tłoczona wodą.
W sprzedaży, można znaleźć:
pompy do filtra – pompa musi być przystosowana do wody brudnej. Powinna mieć taką wydajność, żeby mogła w ciągu godziny przepompować połowę wody z oczka. Pompa do filtra można umieścić na zewnątrz lub na dnie oczka wodnego. Ważne aby ustawić ją poniżej poziomu lustra wody.
pompy do fontanny – ten rodzaj pompy musi zasysać czystą wodę. Dlatego na wlocie ma ona zamontowaną gąbkę lub gęstą siatkę filtrującą. Pompy kupuje się w komplecie razem z dyszami fontannowymi, które powinny dobrane być tak, aby nie wychlapywały wody na zewnątrz, nawet gdy wieje wiatr. Powinna ona stać na podwyższeniu.
pompy do kaskady lub strumienia – mają bardzo duża wydajność. Jeżeli pompa jest przystosowana do wody brudnej, może stać na dnie zbiornika. W innym przypadku powinna stać na podwyższeniu.

Przeczytaj: Czereśnia ptasia
oczko wodne

fot. oczko wodne

Elementem, który ozdobi oczko wodne może być fontanna. Wprowadza ona element ruchu, a do wrażeń wzrokowych dodaje słuchowe. Istnieje wiele rodzajów wodotrysków wykorzystywanych w małych ogrodach jak i w założeniach ogrodowo-parkowych. Przybierają one coraz to nowe formy, ponieważ istnieją możliwości operowania wodą, światłem i formą.
W ogrodzie można także stworzyć cały strumyk, który działa w obiegu zamkniętym, poruszanym za pomocą pompy. Ważny jest odpowiedni dobór kamieni, które mają na celu ograniczenie strumienia wody, oraz będą stanowić dla niej tło. W tworzeniu strumienia lub kaskady wodnej, materiał może być dowolny – beton, metal czy szkło. Istotny jest także odpowiedni dobór roślin – najlepiej gatunków nadwodnych.
W małych ogrodach, gdzie nie zmieści się fontanna czy nawet małe oczko wodne, jest idealne miejsce na źródełko ścienne. Do zaaranżowania takiego miejsca wystarczy kawałek muru oraz mały zbiornik wodny. Wodotrysk powinien być zamontowany na wysokości 1 metra. Obecnie w rozmaitych centrach ogrodniczych można nabyć wiele gotowych wzorów masek i gargulców wypluwających wodę. Woda łagodnym pluskiem wydostaje się z maski do miniaturowego zbiornika. Przy wyborze takiego urządzenia wodnego warto dobrze zastanowić się, ponieważ na małych przestrzeniach nawet małe źródełko ścienne stanowi mocny akcent skupiający uwagę. Warto zadbać o to aby było ono bardzo dobrze dopasowane do otoczenia.
Czasami do wprowadzenia wody do naszego ogrodu wystarczy zwykły pojemnik pasujący stylem do otoczenia. Warto też zainstalować małą pompę wewnątrz zbiornika, która wprawi wodę w ruch i nasyci ją tlenem. Jej plusk będzie słyszalny na małym balkonie, patio czy tarasie. Dodatkowym elementem, który nada atmosferze takiego zakątka specyficzny charakter, może być dopasowana stylem rzeźba, porozsypywane kamienie lub żwir. Warto też zadbać o oświetlenie, które umożliwi nam delektowanie się miejscem nawet po zapadnięciu zmroku.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)