Załóż ogród na wiosnę

Kostka brukowa Monoryt

fot. Kostka brukowa Monoryt

Z upływem lat, ogrodowe preferencje Polaków uległy znaczącej zmianie. Odchodzimy od rozległych brukowanych powierzchni na rzecz ciekawie zaaranżowanych ścieżek, placyków i kwietnych rabat. Coraz częściej stawiamy na delikatne melanże kolorystyczne i naturalne kruszywa. Aby ogród mógł być miejscem w którym chętnie odpoczywamy i bawimy się, powinniśmy zagospodarować go zgodnie z kilkoma zasadami.

Zobacz również: Storczykowiec czerwony

Początek wiosny jest doskonałą porą na zakładanie ogrodu czy modernizację wcześniej zagospodarowanej przestrzeni. – Pierwsze prace najlepiej zaplanować tuż po zniknięciu ostatnich śniegów, kiedy temperatura powietrza przez kilka kolejnych dni będzie oscylowała wokół 7-10 stopni – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet. – Odpowiednie dobranie terminu pozwoli nam ukończyć prace zanim jeszcze w pełni rozwiną się rośliny. Umożliwimy im dzięki temu swobodny rozrost i już latem będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem – dodaje.

Zacznij od wytyczenia ścieżek

Przeczytaj również: Choroby powojników
kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Zanim stworzymy wstępny projekt zagospodarowania przestrzeni wokół domu lub zlecimy jego przygotowanie specjalistom powinniśmy dokładnie określić, jaki efekt chcemy uzyskać. Precyzyjne ustalenie naszych wymagań pozwoli uniknąć błędów w projekcie, takich jak mała ilość ścieżek, ich niewystarczająca szerokość czy nieatrakcyjny kształt. – Całościowy projekt ogrodu ma wpływ na wybór materiałów na nawierzchnie. Jeżeli planujemy wykonać wąskie, kręte ścieżki powinniśmy zastosować kostki drobniejsze, których niewielki rozmiar ułatwia tworzenie ułożeń łukowych czy falistych, takie jak kostki Creativ, Logo, Tegula czy Kontur – radzi Główny Projektant Bruk-BetBruk-Betu. – Jeżeli planujemy szerokie trakty i rozległe placyki możemy zastosować kostki o dużych rozmiarach czy nawet płyty ogrodowe, które doskonale sprawdzają się na dużej przestrzeni. W takich zadaniach najlepiej sprawdzą się modele kostek z serii Promenada, Symfonia czy Concerto – dodaje.

Stojąc przed wyborem rodzaju nawierzchni, powinniśmy zwrócić uwagę na jej dostosowanie do stylu zabudowy. Bardzo duże znaczenie w tym wypadku mają kolory elewacji i dachówki, a także forma ogrodzenia. – Wokół nowoczesnych budynków najlepiej sprawdzają się większe formaty kostek układane regularnie w rzędy lub w geometryczne moduły. Przy zabudowie klasycznej warto zastosować małe kostki, jak Creativ czy Logo, które łatwiej układać w niegeometryczne formy – mówi Tomasz Ługowski.

Sposób na trawnik

projekt ogrodu

fot. projekt ogrodu

Dobrze zagospodarowany ogród powinien być subtelnym kompromisem między najwyższą funkcjonalnością i pięknem natury. Po zakończeniu prac nad kształtem nawierzchni, warto dodatkowo zadbać o otaczającą zieleń. – Drzewa, krzewy i kwiaty odgrywają niebagatelną rolę we współczesnych aranżacjach. To one nadają ogrodom charakteru, osłaniają otwarte przestrzenie i wyciszają ustronne miejsca, czyniąc je znakomitymi miejscami odpoczynku – mówi Główny Projektant Bruk-Betu.

Prace prowadzone nad ogrodową zielenią należy rozpocząć od trawnika. Przed rozsiewem trawy, należy dobrze przygotować grunt. Podstawowym zabiegiem, który wykonuje się przed założeniem zupełnie nowego trawnika jest spulchnianie i napowietrzanie podłoża. W tym celu z pewnością przyda się glebogryzarka, która w pozwala w łatwy i szybki sposób połączyć starą ziemię ze świeżym torfem. Jeżeli jednak chcemy wzmocnić już istniejący trawnik, powinniśmy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Polega on na pionowym nacinaniu darni przy użyciu mechanicznego wertykulatora lub narzędzi ręcznych. Zabieg ten pozwala oczyścić trawę z zalegającego na niej mchu czy filcu z martwych roślin. Najlepsze efekty uzyskamy podczas wiosennych zabiegów ogrodowych, dzięki którym umożliwimy trawie dostęp do światła i powietrza już od pierwszych dni jej intensywnego wzrostu.

Najwyższy stopień zabezpieczenia
Dużym zagrożeniem dla wyglądu i trwałości ogrodowych nawierzchni jest nie tylko mróz, ale także piasek i sól stosowane zimą. W przypadku słabszej jakości materiałów mogą one powodować drobne uszkodzenia, pęknięcia czy matowienie. Aby uniknąć problemu niszczenia nawierzchni spowodowanych warunkami atmosferycznymi powinniśmy wybierać wyroby wysokiej jakości, które zostały wcześniej zabezpieczone przez producenta odpowiednimi impregnatami. Produkty Bruk-Betu chronione są już w trakcie procesu produkcji specjalistycznym systemem Hydrostop, który niweluje skutki zmiennych temperatur, promieniowania UV czy intensywnych opadów śniegu i deszczu – mówi ekspert Bruk-Betu.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)