X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ścieżka ogrodowa - dobrze i bezpiecznie zaprojektowana

kostka brukowa
Efektownie ułożona kostka brukowa jest wizytówką całej posesji. Przyciąga wzrok przechodniów i wprawia w zachwyt odwiedzających nas gości. Choć kostka brukowa jest atrakcyjna sama w sobie, to prawdziwie spektakularne efekty osiągniemy dopiero, gdy odpowiednio zaprojektujemy ścieżki z jej udziałem. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni wyjaśnia Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.


Myśląc o idealnej, przydomowej nawierzchni powinniśmy skupić się nie tylko na jej walorach estetycznych, ale także dołożyć starań, by jeszcze na etapie projektowania uwzględnić wszystkie kwestie techniczne, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację. Czynniki, jakie musimy wziąć pod uwagę to np. prognozowanie obciążenia, stopień i rodzaj nachylenia wjazdu do garażu, szerokość ścieżek ogrodowych, sposób odśnieżania czy odprowadzania wody deszczowej.

kostka brukowaOd czego zacząć by dobrze skończyć?
Określmy przeznaczenie nawierzchni. W zależności od przewidywanego obciążenia różnić się będzie bowiem przygotowanie gruntu pod kostkę. Przed jej ułożeniem na gruntach piaszczystych i żwirowych pierwszą czynnością będzie usunięcie do właściwego poziomu wierzchniej warstwy gruntu (humusu) oraz wyrównanie i zagęszczenie dna wykonanego koryta. Dla chodników, ścieżek rowerowych i deptaków odpowiednia będzie podbudowa żwirowa, o grubości 5 cm., a w przypadku dróg przeznaczonych dla ruchu kołowego podbudowa z betonu B-7.5 (lub tłucznia), gr. 10 cm. W każdym przypadku zaleca się wykonanie podsypki cementowo-piaskowej, gr. 3 cm, która umożliwi odprowadzanie wody z opadów atmosferycznych do gruntu. Jeśli planujemy ułożyć na gruncie gliniastym, należy dodatkowo wykonać warstwę odsączającą. Po wyrównaniu terenu należy wykonać naturalny spadek 1-2% w kierunku od budynków, w ten sposób unikniemy tworzenia się kałuż na nawierzchni. W tym momencie wyznacza się również przebieg linii odwadniających, a następnie wyrównuje teren tworząc ok. 10 cm warstwę z pospółki lub grubego piasku, pamiętając by zachować spadek podłużny (0,5 -1%) oraz spadek poprzeczny (1-2%). W połączeniu z 3-milimetrowymi szczelinami między poszczególnymi elementami kostki oraz prawidłowo wykonana podsypka umożliwi to dobre odprowadzanie wody deszczowej. Ta spływająca z rynien budynku może być również skierowana za pomocą kratek ściekowych bezpośrednio do kanalizacji.

Szybko, bezpiecznie i elegancko do celu
kostka brukowaUkład ścieżek ogrodowych powinien być przemyślany tak, by szybko, wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do wszystkich zakątków ogrodu, a także by harmonijnie współgrać z domem i otoczeniem. Nie powinny być wyznaczane koło drzew, ponieważ po latach ich korzenie mogą powodować wybrzuszenia lub wypadanie poszczególnych elementów. Ich piękne rozłożenie wiosną i latem to jedno, drugą kwestią jest komfortowe chodzenie zimą. By pozbyć się problemu oblodzonej przydomowej nawierzchni warto jeszcze przed jej ułożeniem pomyśleć o rozwiązaniach przeciwoblodzeniowych. Kostka brukowa jest materiałem, pod którym bez przeszkód można układać systemy antyoblodzeniowe w postaci kabli lub mat grzewczych. Działają na podstawie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, dzięki czemu ogrzewanie zostanie włączone tylko wtedy, gdy będzie
to konieczne. Na obszarze na którym zainstalowany został system grzewczy nie utrzymuje się śnieg ani oblodzenie, co nie tylko gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa członków rodziny, ale także pozwala zapomnieć o odśnieżaniu. Dzięki temu nie narazimy naszej kostki brukowej na mechaniczny czy chemiczny uszczerbek, a w zimowe poranki i wieczory zaoszczędzony czas cieszy przecież podwójnie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2013-12-16 11:42:35
Tagi do artykułu: kostka brukowa | ścieżki | odśnieżanie | beton
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nie kupuj kostki w worku

kostka brukowa
Kiedy budujemy wymarzony dom, zastanawiamy się jak zagospodarować teren wokół niego. Jakich materiałów użyć żeby alejki, ścieżki ogrodowe czy podjazdy wytrzymały długie lata, były funkcjonalne i pięknie podkreślały otoczenie. Wybór jest prosty – kostka brukowa.

Ogrodowe ścieżki

ścieżka
Ścieżki ogrodowe mają na celu poprowadzenie nas suchą stopą po ogrodzie. Mogą prowadzić w kierunku ciekawej grupy roślin, do domu, nad oczko wodne lub do miejsca wypoczynkowego z altanką. Nie powinno być ich wiele w naszym ogrodzie, ponieważ zbyt dużo powierzchni utwardzonej może zrobić przytłaczające wrażenie. Może także stać się problemem z odprowadzaniem wody deszczowej.

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...

Projektujemy nawierzchnie w ogrodzie

taras
Trafnie zaprojektowany ogród to dzieło sztuki, które możemy podziwiać co dnia i jednocześnie urokliwe zacisze, stworzone według indywidualnych upodobań. Jak sprawić by architektura ogrodu stanowiła harmonijną całość łączącą wyczucie smaku i funkcjonalność?...