X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Komin zewnętrzny

dom jednorodzinny
System kominowy jest ważnym elementem każdego domu. Służy do odprowadzania produktów spalania z kotłów, pieców i kominków. To także podstawowy element instalacji wentylacji grawitacyjnej. Co jednak zrobić, gdy nie ma wolnego szachtu kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem? Rozwiązaniem może okazać się komin zewnętrzny.


Klasyczne kominy murowane wychodzą już z użycia, ponieważ szybko ulegają degradacji. Najbezpieczniejszym i najczęściej używanym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która doskonale sprawdza się w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i paliwem stałym. Jeżeli z różnych przyczyn nie mamy możliwości korzystania z komina znajdującego się wewnątrz budynku, rozwiązaniem może okazać się budowa zewnętrznego. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, nam pozostaje wybór tego odpowiedniego.

dom wielorodzinny
Systemy kominowe ceramiczne
Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Taka budowa pozwala umożliwia kominowi pracę nawet w temperaturze 600 stopni.

Jednak stawianie takich konstrukcji jest skomplikowane i wymaga dodatkowego obudowania. Bez wolnego istniejącego lub dobudowanego szachtu, nie da się użyć ceramiki. Z uwagi na dość dużą wagę kamionki, istotny jest także stabilny fundament, dlatego też nie mogą być umieszczane bezpośrednio nad kominkiem lub piecem. Warto zaznaczyć, że kominy ceramiczne mogą być prowadzone tylko pionowo a decyzja o ich budowie powinna zapaść jeszcze przed jej rozpoczęciem. Taki komin musi być także uwzględniony w projekcie.

Systemy kominowe stalowe
Konstrukcje te dzielą się na:
- jednościenne systemy kominowe – jest to połączenie rur z dodatkową izolacją. Dlatego też muszą być obudowane lub umieszczone w przewodzie kominowym. Systemy jednościenne nie działają samodzielnie. Są to wkłady kominowe, które umieszcza się w obudowie murowanej z cegieł albo z pustaków keramzytobetonowych. Takie systemy kominowe zabezpieczone są przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i bez problemu można łączyć je z każdym rodzajem kotła. Jednak taki wkład kominowy należy osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej, dlatego w związku z tym kwestia wykończenia może okazać się uciążliwa;
- dwuścienne systemy kominowe – są to konstrukcje, które nie wymagają fundamentów, dlatego bez problemu mogą być montowane do ściany domu. Nie wymagają dodatkowej obudowy, ponieważ jest nią zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Wnętrze takiego komina to przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej, który jest otulony izolacją termiczną z wełny mineralnej.

dom wielorodzinny
Dwuścienne stalowe kominy można podłączyć bezpośrednio do kominka. Ich wygląd jest na tyle estetyczny, że nie wymaga dodatkowych obudowań. Można je stosować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz budynku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-01-18 14:38:35
Tagi do artykułu: wentylacja | kominy | Wełna mineralna | systemy kominowe | kotły | kominki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Izolacja wentylacji

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.

Komin na poziomie

dach
Właściwie wykonany komin zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort. Powinien zatem być stabilny, odporny na wysoką temperaturę, kwasy i pożar, a nade wszystko musi mieć dobry ciąg.

Ogrzewanie kominkowe – oszczędność i niepowtarzalny wystrój

Kominek
Coraz częściej goszczą w polskich domach, są ekologiczne, a ich eksploatacja jest dużo tańsza niż koszty konwencjonalnego ogrzewania. Kominki stwarzają niepowtarzalny klimat, a przy ich pomocy można ogrzać nawet cały budynek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze komina zewnętrznego?

dom wielorodzinny
Brak wolnego szachtu kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać przez postawienie komina zewnętrznego. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.