X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Pustaki ze szkła, betonu czy ceramiki?

Pustaki ze szkła
Pustaki stosowane są do wykonywania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Charakteryzują się zazwyczaj większymi wymiarami oraz otworami w różnym układzie. Bardzo często otwory ułożone są mijankowo, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Duża powierzchnia otworów sprawia, że pustaki przy dość dużych wymiarach, nie są bardzo ciężkie. Wykorzystywane są do wykonywania elementów konstrukcyjnych, dlatego też produkowane są o różnej, określonej wytrzymałości.


Bardzo popularne są pustaki betonowe. Tego rodzaju pustaki stosowane są do wznoszenia nadziemnych ścian konstrukcyjnych oraz wypełniających. Chętnie stosowane są pustaki wykonane z keramzytobetonu. Są one wytwarzane w różnych rozmiarach. Dzięki temu, że nie ważą zbyt wiele, murowanie tym materiałem jest szybkie i wygodne. Wpusty i wypusty znajdujące się na ściankach bocznych nie trzeba wypełniać zaprawą do spoin pionowych, ponieważ są one wyprofilowane.


Prócz podstawowych elementów ściennych wykonywanych z keramzytobetonu, produkowanych jest wiele elementów uzupełniających takich jak kształtki z ociepleniem lub bez, pustaki ościeżnicowe,pustaki narożne,pustaki wentylacyjne czy bloczki fundamentowe.

W zależności od przeznaczenia, pustaki mają takie szerokości jak:
- 36.5 i 38 cm – przy użyciu tego rodzaju pustaków, wznoszone są ściany jednowarstwowe.
- 24 cm – stosowane są do wznoszenia ścian dwu i trójwarstwowych oraz do budowy wewnętrznych ścian nośnych
- od 10 do 17 cm – używane do budowy ścian działowych a także warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

Do murowania ścian z pustaków zazwyczaj stosowana jest zaprawa cementowo – wapienna lub specjalną zaprawę ciepłochronną, która dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną ścian.

Równie popularne są pustaki ceramiczne. Można z nich wykonywać ściany nadziemne, konstrukcyjne, niekonstrukcyjne, zewnętrzne oraz wewnętrzne. Charakteryzują się dużą izolacyjnością cieplną, dlatego przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w ścianach nadziemnych otynkowanych jednowarstwowo.
Obecnie, stosowane są przy budowie ścian z zewnętrznym ociepleniem oraz murów szczelinowych.
Istnieje wiele typów pustaków ceramicznych np. SZ, Uni, Uni-Max, M44, KO65-2W oraz powszechnie stosowany pustak Max. Te rodzaje pustaków są przeznaczone do stosowania na zwykłe spoiny.

Ostatnio, coraz chętniej używane są także pustaki szklane. Są one utworzone z dwóch zespolonych części, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń, która wyraźnie podnosi izolacyjność cieplną. Tego rodzaju pustaki bardzo chętnie używane są na przykład do doświetlania garaży, do obudowy drzwi zewnętrznych czy po prostu jako element ozdabiający elewację domu.
Dodatkowo tego rodzaju pustaki bardzo dobrze chronią przed hałasem, mają dużą odporność na ściskanie oraz ogień. Stanowią także trudną do pokonania barierę dla złodziei, ponieważ szkło jest grube i ze względu na wewnętrzne zbrojenie, ciężkie do sforsowania.
Obecnie na rynku dostępne są szklane pustaki w szerokiej gamie wzorów i barw. Najprostsze są wykonane z tradycyjnego, przezroczystego szkła. Można także zakupić pustaki o powierzchni matowej, które są wytwarzane ze szkła barwionego w masie lub barwione powierzchniowo, charakteryzujące się intensywnym kolorem.
Pustaki gładkie przepuszczają światło tak samo jak szyby. Te matowe uniemożliwiają obserwację, ale wypełniają pomieszczenie światłem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Anna Dębiec
2016-02-25 08:54:41
Tagi do artykułu: pustaki | pustaki betonowe | pustaki ościeżnicowe | pustaki narożne | pustaki wentylacyjne | ściany jednowarstwowe | ściany nośne | pustaki ceramiczne | pustaki max | pustaki szklane
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściana trójwarstwowa – dla tych, którzy nie uznają kompromisów

budowanie
Jak w prosty sposób połączyć solidność i wytrzymałość ściany z bardzo dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi? Zastosować najlepsze materiały w swojej klasie i „zamknąć” je w jednym murze.

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Wszechstronna ceramika budowlana

ogród
Wiosenna i letnia aura ponagla prace ogrodowe. To dobra okazja do pełniejszego zagospodarowania przydomowej przestrzeni za pomocą... np. klinkieru.
Ceramika budowlana jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Powstają z niej pustaki na ściany nośne i działowe (ceramika poryzowana), dachówki, cegły i płytki na elewacje – ale również wytrzymałe cegły brukowe do zastosowania na ogrodowych ścieżkach i podjazdach przed domem.

Zaprawa murarska w piance

pustaki i pianka
Firma Wienerberger wprowadziła na rynek system Porotherm DRYFIX – innowacyjną technologię pozwalającą na murowanie pustaków za pomocą specjalistycznej zaprawy w piance. To pierwszy tego typu system na polskim rynku materiałów budowlanych, który sprawdził się już w innych krajach np. Austrii czy też Czechach...