Pustaki ze szkła, betonu czy ceramiki?

Pustaki ze szkła

fot. Pustaki ze szkła

Pustaki stosowane są do wykonywania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Charakteryzują się zazwyczaj większymi wymiarami oraz otworami w różnym układzie. Bardzo często otwory ułożone są mijankowo, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Duża powierzchnia otworów sprawia, że pustaki przy dość dużych wymiarach, nie są bardzo ciężkie. Wykorzystywane są do wykonywania elementów konstrukcyjnych, dlatego też produkowane są o różnej, określonej wytrzymałości.

Bardzo popularne są pustaki betonowe. Tego rodzaju pustaki stosowane są do wznoszenia nadziemnych ścian konstrukcyjnych oraz wypełniających. Chętnie stosowane są pustaki wykonane z keramzytobetonu. Są one wytwarzane w różnych rozmiarach. Dzięki temu, że nie ważą zbyt wiele, murowanie tym materiałem jest szybkie i wygodne. Wpusty i wypusty znajdujące się na ściankach bocznych nie trzeba wypełniać zaprawą do spoin pionowych, ponieważ są one wyprofilowane.
Prócz podstawowych elementów ściennych wykonywanych z keramzytobetonu, produkowanych jest wiele elementów uzupełniających takich jak kształtki z ociepleniem lub bez, pustaki ościeżnicowe,pustaki narożne,pustaki wentylacyjne czy bloczki fundamentowe.

W zależności od przeznaczenia, pustaki mają takie szerokości jak:

– 36.5 i 38 cm – przy użyciu tego rodzaju pustaków, wznoszone są ściany jednowarstwowe.
– 24 cm – stosowane są do wznoszenia ścian dwu i trójwarstwowych oraz do budowy wewnętrznych ścian nośnych
– od 10 do 17 cm – używane do budowy ścian działowych a także warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

Do murowania ścian z pustaków zazwyczaj stosowana jest zaprawa cementowo – wapienna lub specjalną zaprawę ciepłochronną, która dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną ścian.

Równie popularne są pustaki ceramiczne. Można z nich wykonywać ściany nadziemne, konstrukcyjne, niekonstrukcyjne, zewnętrzne oraz wewnętrzne. Charakteryzują się dużą izolacyjnością cieplną, dlatego przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w ścianach nadziemnych otynkowanych jednowarstwowo.
Obecnie, stosowane są przy budowie ścian z zewnętrznym ociepleniem oraz murów szczelinowych.
Istnieje wiele typów pustaków ceramicznych np. SZ, Uni, Uni-Max, M44, KO65-2W oraz powszechnie stosowany pustak Max. Te rodzaje pustaków są przeznaczone do stosowania na zwykłe spoiny.

Ostatnio, coraz chętniej używane są także pustaki szklane. Są one utworzone z dwóch zespolonych części, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń, która wyraźnie podnosi izolacyjność cieplną. Tego rodzaju pustaki bardzo chętnie używane są na przykład do doświetlania garaży, do obudowy drzwi zewnętrznych czy po prostu jako element ozdabiający elewację domu.
Dodatkowo tego rodzaju pustaki bardzo dobrze chronią przed hałasem, mają dużą odporność na ściskanie oraz ogień. Stanowią także trudną do pokonania barierę dla złodziei, ponieważ szkło jest grube i ze względu na wewnętrzne zbrojenie, ciężkie do sforsowania.
Obecnie na rynku dostępne są szklane pustaki w szerokiej gamie wzorów i barw. Najprostsze są wykonane z tradycyjnego, przezroczystego szkła. Można także zakupić pustaki o powierzchni matowej, które są wytwarzane ze szkła barwionego w masie lub barwione powierzchniowo, charakteryzujące się intensywnym kolorem.
Pustaki gładkie przepuszczają światło tak samo jak szyby. Te matowe uniemożliwiają obserwację, ale wypełniają pomieszczenie światłem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)