X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35 proc.

W najbardziej niekorzystnym okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wystawiono o 65 procent więcej działek na sprzedaż niż przeciętnie. Mały popyt wymusił na sprzedawcach obniżkę cen, nawet do 100 zł za mkw.


W okolicach Wrocławia najdroższe grunty niezmiennie sprzedawane są w Kobierzycach. W porównaniu do poprzedniego roku ich cena spadła około 28 proc.

W Murowanej Goślinie i Obornikach pod Poznaniem miała miejsce największa obniżka ceny działki o blisko 20 proc. wartości.

W miarę stabilne ceny gruntów utrzymał Kraków.

Największy wpływ na ceny gruntów mają lokalne władze samorządowe. Ziemie w trakcie odrolnienia lub odrolnione prędzej spadną niż ceny gruntów nieodrolnionych.


Na problem zbytu działek budowlanych w miastach ma wpływ stan gospodarki finansowej i problem z uzyskaniem kredytu. Niektórzy eksperci twierdzą, że w 2009 r. transakcja kupna ziemi spadła o 70 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Mówi się, że stagnacja lub bardzo wolny spadek może trwać nawet przez dwa kolejne lata. Ewentualny wzrost może być spowodowany zmianą przeznaczenia terenu (np. zgodnie z nowym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego).
Największą popularnością cieszą się działki o powierzchni od 1000 do 1500 mkw.

ceny działek budowlanych w PolscePo prawej stronie tekstu znajduje się tabela, w której przedstawiono ceny działek budowlanych pod budownictwo jednorodzinne w wybranych miastach i regionach (Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot). Dane do tabeli pochodzą ze źródeł: Raport Szybko.pl i Expander dla II kwartału 2009r., oraz Raport z Rynku Nieruchomości 2009 Polska (Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań, Łódź)(www.ober-haus.pl)

Działki budowlane nad morzem
Najwyższe ceny osiągały działki w środkowym pasie nadmorskim, w miejscowościach takich jak: Gdańsk (Jelitkowo i Brzeźno), Gdyni (Orłów Morski) i Sopocie Dolnym. Z analiz specjalistów wynika, że dużym powodzeniem cieszyły się też działki o przeznaczeniu komercyjnym. Cena 1 mkw dochodziła nawet do 2000 zł za 1 mkw.
Miejscowości nadmorskie za priorytet traktują zagospodarowanie olbrzymich przestrzeni nadmorskich w sposób komercyjny. To cel rangi aglomeracyjnej. Zrealizowanie planów zagospodarowania przestrzennego przyniesie wymierne zyski na skalę regionalna i ponadregionalną.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Działki budowlane
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-13 10:49:29
Tagi do artykułu: ceny gruntów | działki budowlane | kredyty | budownictwo jednorodzinne | Wrocław | Warszawa | Poznań | Kraków | Gdańsk | Gdynia | Sopot | Łódź | działki o przeznaczeniu komercyjnym
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Tania kawalerka do wynajęcia

dom piętrowy
Tegoroczny sezon studenckiego poszukiwania lokum zbliża się do końca. Miesiąc sierpień wykazał najbardziej intensywny ruch na rynku wynajmu nieruchomości. W porównaniu do ubiegłego roku zwiększyła się podaż, a ceny ... spadły. „Tania kawalerka do wynajęcia” przestała być mitem, nawet w dużych ośrodkach studenckich...

Polskie stadiony piłkarskie na EURO 2012

stadion
Obwieszczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, 13 maja 2009r. wytypowało cztery, spośród sześciu polskich miast do turnieju UEFA EURO 2012. Są to miasta, które podpisały umowę z UEFA w 2007r. : Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań. To nie tylko lokalizacje mistrzostw ale i oficjalni gospodarze imprezy...

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Park Biznesowy Business Garden Warszawa już w budowie

biura
2 czerwca 2011 roku miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Business Garden Warszawa. Jest to pierwszy z trzech analogicznych „zielonych” parków biznesowych w usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie o łącznej powierzchni najmu ok. 300,000 mkw.