X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak układać podłogę z desek?

podłogi drewniane
Prawidłowo zamontowana podłoga drewniana jest ozdobą domu przez wiele lat. Zamontowana niestarannie może być przyczyną wielu problemów i kosztownych napraw. Na czym polega montaż desek podłogowych na legarach? Czy warto podejmować się tego zadania samemu?


Układanie podłogi drewnianej na tzw. ruszcie, np. na legarach, to jedna z najstarszych znanych metod montażu desek podłogowych. Nie trzeba być profesjonalistą żeby podołać temu zadaniu, jednak przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z przydatnymi wskazówkami.

Co to są legary podłogowe?
Legary są elementami stropu drewnianego. To belki o średnicy 27-50mm, które są przybijane lub przykręcane do belek stropowych. Im szerszy rozstaw belek stropowych, tym szersze powinny być legary. Do legarów mocuje się deski podłogowe.

Aby podłoga drewniana nie była przeciążona i pracowała w prawidłowy sposób, odległości pomiędzy poszczególnymi legarami powinny być mniejsze niż 60 cm. Jeśli podłoga z desek układana jest na starej konstrukcji stropu drewnianego, przestrzenie między legarami warto wypełnić wełną mineralną dla izolacji akustycznej i cieplnej.

Wybór desek podłogowych jest tak samo ważny, jak przygotowanie podłoża. Po pierwsze muszą one mieć odpowiednią wilgotność, nie mniejszą niż 11% i grubość 25-30 mm. Zaleca się także, aby długość pojedynczej deski podłogowej była równa odległości w świetle między ścianami (bez dylatacji), w poprzek których będzie układana podłoga. Jeśli deski są krótsze, ich długość nie powinna być mniejsza niż 1/3 odległości między ścianami. Dzięki temu naprzemienne układanie poszczególnych rzędów będzie łatwe i dokładne.
Przed przystąpieniem do montażu, deski należy przeglądnąć i wyselekcjonować elementy wadliwe, z otworami i sękami.

Podłoga drewniana na legarach - montaż
Montaż desek podłogowychMontaż poszczególnych desek podłogowych powinien odbywać się według określonej wcześniej kolejności. Dzięki temu podłoga będzie miała harmonijny rysunek.

Deski podłogowe można mocować do legarów na dwa sposoby. Pierwszy z ich jest bardzo prosty, gdyż polega na zwykłym przybijaniu poszczególnych elementów gwoździami, których łebki pozostają widoczne. W drugiej metodzie tylko pierwsza deska przybita jest w ten sposób, a każda następna metodą "na kryte gwoździe". Żeby ukryć łebki, gwoździe wbija się pod kątem przez pióra lub wpusty.

Gotową podłogę drewnianą po montażu wystarczy już tylko odpowiednio oczyścić z zanieczyszczeń i zaimpregnować. Lakierowanie to najpopularniejsza metoda zabezpieczania powierzchni drewnianych. Podłogę z desek można też bejcować, olejować i ługować. Wybór zależy od intensywności użytkowania i funkcji użytkowej pomieszczenia.
salonsalonsalon
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-10 07:21:51
Tagi do artykułu: montaż | podłogi drewniane | deski podłogowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Podłogi Podłogi
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Panele - kupno i montaż

panele podłogowe
Spośród wielu form aranżacji podłóg w ostatnich latach największą popularnością cieszą się panele. Są średnio o połowę tańsze niż deski podłogowe czy parkiety i nadają wnętrzu tyle samo klasy...

Jak ułożyć podłogę z desek?

deski podłogowe
Marzysz o drewnianej podłodze? Sklepy kuszą korzystnymi ofertami cenowymi desek podłogowych. Ułożenie takiej posadzki nie jest skomplikowane – możesz to zrobić samodzielnie...

Szlifowane deski na ogrzewanie podłogowe

salon
Olejowane deski Avance Floors są rozwiązaniem dedykowanym do montażu na ogrzewanie podłogowe. Ta nowoczesna kolekcja jest wykonana z drewna warstwowego – materiału zalecanego do instalacji na podłogówce.

Wybieramy drewnianą podłogę

podłoga drewniana
Zakup wysokiej jakości drewnianej podłogi to inwestycja na lata. Przed podjęciem decyzji warto się dobrze zastanowić, ponieważ podłoga jest podstawą wystroju każdego wnętrza.