X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak budować dom na skarpie lub zboczu?

dom jednorodzinny
Piękno krajobrazu i ciekawe ukształtowanie terenu sprawia, że projekty domów na zboczu cieszą się rosnącym zainteresowaniem przyszłych inwestorów. Wiąże się to m.in. z atrakcyjną ceną działek budowlanych oraz możliwością oryginalnego zaaranżowania przestrzeni wokół posesji. Skarpy jako miejsca o wyjątkowych własnościach wymagają jednak specjalnych zabiegów zabezpieczających i to już na etapie wstępnego wyboru projektu.


Budowa domu na zboczu to czasochłonne przedsięwzięcie, które powinno zostać poprzedzone szczegółową analizą geologiczną i architektoniczną. Współpraca ze specjalistami pozwoli nam ocenić stateczność skarpy, ustalić rodzaj podłoża, z jakiego jest wzniesiona oraz zmierzyć poziom wód gruntowych. W zależności od wyników ekspertyzy należy zastosować odpowiednie rozwiązania budowlane, chroniące przyszłego właściciela przez zapadaniem lub osuwaniem się konstrukcji.

Dom na stoku – projekt krok po kroku
dom jednorodzinnyZabezpieczenie zbocza i wybór fundamentów, spełniających odpowiednie warunki to najważniejsze elementy, jakie powinien zawierać każdy projekt domu na skarpie. Podparcie stoku nasypem, umocowanie pali lub budowa murów oporowych pozwoli zmniejszyć kąt jego nachylenia. Projekty domów na stok wiążą się także z koniecznością rezygnacji z tradycyjnych fundamentów poziomych na rzecz fundamentów schodkowych. Ich wykonanie polega na stworzeniu podstawy w kształcie stopni, których wysokość determinowana jest rodzajem podłoża. To dużo tańsze i efektywne rozwiązanie, polegające na użyciu zbrojenia w miejscu schodów i narożników. Do usztywnienia struktury budowli służą dodatkowo stropy żelbetonowe. Wykorzystuje się je najczęściej wtedy, gdy projekty domów na skarpie nie posiadają piwnicy, a wysokie ścinany fundamentowe wymagają dodatkowego wzmocnienia.

Dom na stoku należy również otoczyć drenażem, co umożliwi skuteczną ochronę przed podmywaniem budynku przez wody gruntowe. Zastosowanie drenażu pod powierzchnią i wokół konstrukcji jest szczególnie uzasadnione w sytuacji działek, położonych na terenach okresowo i stale podmokłych lub w sąsiedztwie rzek czy jezior. Nadmiar wody powinien być odprowadzany w odpowiedniej odległości od skarpy, co zabezpieczy budowlę przed osuwaniem. Pamiętajmy jednak, że zabiegi, polegające na drenowaniu powierzchni domu są bardzo kosztowne, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup działki na stoku, oszacujmy realny koszt całej inwestycji, uwzględniając dodatkowe wydatki.

Dom na skarpie – projekt a jego realizacja
Dom jednorodzinny  Projekt domu na zboczu powinien odpowiadać na indywidualne zapotrzebowania inwestora również pod względem wyglądu konstrukcji i układu pomieszczeń. Przyszły właściciel musi jednak liczyć się z ewentualnymi ograniczeniami, wynikającymi z położenia jego nieruchomości. Być może nie wszystkie plany budowlane uda się zrealizować w przypadku wybranej działki albo koszt ich realizacji przekroczy znacznie budżet przeznaczony na wzniesienie domu.

Konstrukcja powinna być dostosowana do rodzaju terenu i jego struktury, a nie na odwrót. Jeżeli marzymy zatem o wyrafinowanej bryle domu lub nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, to lepiej skorzystać z oferty zakupu innej działki. W przypadku budowy domu na pofałdowanym terenie najlepiej sprawdzają się klasyczne rozwiązania. Dominantę stanowią budynki wznoszone na planie prostokąta, posiadające zwartą bryłę. Jedynym urozmaiceniem stają się wówczas konstrukcje, takie jak: wykusze lub ryzality, nawiązujące do architektury baroku i renesansu. Dodatkowe elementy struktury pozwalają podkreślić walory widokowe i adaptowane są zwykle jako kącik pracy lub spotkań przy kawie. Podobny efekt uzyskuje się przez budowę tarasów na różnych kondygnacjach, łącząc je z oryginalnym charakterem ogrodu lub zmieniając kształt tradycyjnego dachu, a tym samym powierzchnię pokoi.

domy jednorodzinneBudowa domu na wzniesieniu ma jednak wiele zalet, widocznych m.in. w zakresie indywidualnego aranżowania wnętrz oraz nietypowego wykorzystania poszczególnych kondygnacji. W zależności od układu pomieszczeń można pozwolić sobie na pewną dowolność w wyborze rodzaju przeznaczenia różnych części budynku. Niektórzy salon łączą z tarasem, a inni umieszczają w przyziemiu, integrując strefę dzienną z ogrodem. W tego rodzaju budowlach ogromną rolę odgrywa także piwnica, umożliwiająca właścicielom budowę dodatkowych pomieszczeń gospodarczych lub wypoczynkowych, takich jak: sala bilardowa czy tenisowa lub siłownia.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-05-28 18:19:28
Tagi do artykułu: projekty domów | piwnica | budowa domu
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Domy z podpiwniczeniem – wady i zalety

piwnica
Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy budowy domu z podpiwniczeniem przedstawiają argumenty, którym trudno odmówić słuszności. Jedni mówią o wysokich kosztach budowy, drudzy o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni użytkowej. Czym różnią się od siebie projekty domów z piwnicą i bez piwnicy i na który się zdecydować?

Współczesne trendy w projektowaniu domów

dom jednorodzinny
Współcześnie niemalże każda dziedzina życia podporządkowana jest modzie. Moda steruje naszym ubiorem, zachowaniem oraz wyglądem otoczenia. Wraz z upływem czasu zmieniają się również nasze zapatrywania na dom. Niebagatelne znaczenie ma też zasobność portfela.

Inwestor budujący nawet mały dom, zwraca uwagę na walory estetyczne przyszłego lokum. Jednym słowem chce mieszkać ładnie… i modnie...

Sprawdź jak ważne jest właściwe usytuowanie domu na działce

dom jednorodzinny
Jedną z najistotniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu, jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Ważne jest takie zlokalizowanie strefy dziennej domu, aby jak najdłużej cieszyć się słońcem.

Jak zbudować dom i nie zbankrutować

dom jednorodzinny
Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co więc zrobić, by nie przeinwestować i zmniejszyć tak wydatki, by starczyło pieniędzy na wykończenie naszego wymarzonego domu?