X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Strelicja królewska

Strelicja królewska
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Afryki Południowej, ma niezwykły, grzbiecisty pomarańczowo-niebieski kwiatostan i na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Swą botaniczna nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg – Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III. Warto wiedzieć, że ta królowa wśród roślin egzotycznych jest bliską krewną banana jadalnego często mylonego z dużymi okazami strelicji białej. Należą do tej samej rodziny Musaceae.


W krajach o ciepłym klimacie (tj. wyspy kanaryjskie) od dawna używa się strelicji do dekoracji nie tylko ogrodów, ale również poboczy dróg, rond, skwerów. W naszym klimacie można ją uprawiać wyłącznie jako roślinę doniczkową. Oprócz kwiatów ozdobą strelicji są piękne stalowo-szare liście wyrastające prosto z kłącza, na długich, grubych ogonkach. Niektóre odmiany mają na nich ładne wyraźne żyłkowania. Rośliny te kwitną od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia.Do uprawy strelicji należy przygotować ciężkie, żyzne i gliniaste podłoże, składające się również w równych proporcjach z ziemi darniowej, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej. Doniczka, w której chcemy uprawiać strelicję powinna mieć dużo otworów w dnie i dość dobry drenaż chroniący kłącze i korzenie przed wilgocią. Może to być keramzyt sprzedawany w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Nasiona strelicji przed siewem należy delikatnie potrzeć papierem ściernym oraz z uwagi na choroby grzybowe najlepiej usunąć delikatnie pomarańczowe włoski. Następnie tak przygotowane nasiona moczymy około 24-28 godzin w ciepłej wodzie. Możemy je wysiewać cały rok. Kiełkowanie będzie najefektywniejsze w temp.25°C. Niestety nasiona strelicji kiełkują nieregularnie. Pierwsze siewki powinny ukazać się w terminie od 5-16 tygodni.

Strelicje mają bardzo obszerny system korzeniowy i tworzą wiele odrostów, dlatego do ich uprawy najlepiej wybrać duże pojemniki, donice. Najlepiej czują się w miejscach widnych, przewiewnych, na tarasach, balkonach. Lubią słońce, ale w czasie upałów należy je codziennie spryskiwać i dość obficie podlewać. Należy tylko pamiętać, aby roślina nie stała w wodzie. Od października ograniczamy podlewanie (tak, aby wierzchnia warstwa gleby była tylko lekko wilgotna), w tym czasie roślina przechodzi okres spoczynku. Pominięcie tego okresu sprawi, że strelicja będzie kwitła mniej obficie na wiosnę. W naturalnych warunkach w tym okresie liście zasychają i dopiero po obfitych wiosennych opadach roślina odżywa i zaczyna rosnąć. Są to rośliny ciepłolubne i temperatura w pomieszczeniu gdzie zimujemy strelicję nie powinna spaść poniżej 10°C. Optymalne temperatury dla naszej królowej to: 20-25°C w okresie wegetacji, a zimą w kresie spoczynku około 18°C.W lutym zwiększamy podlewanie, gdyż wtedy roślina zakwita. Trzeba również zwrócić uwagę, aby liście strelicji nie dotykały sąsiednich roślin gdyż podobnie jak bananowce ich liście mogą się strzępić. Strelicje są bardzo żarłoczne w okresie wzrostu powinno się je nawozić, co 2 tygodnie, nawozami o małej zawartości azotu i zawierającymi dużo mikroelementów. Nie należy stosować nawozów organicznych (tj. gnojowica) może to wywołać choroby grzybowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-08 02:34:15
Tagi do artykułu: Strelicja | ogród | kwiaty | kłącze | nasiona | choroby roślin | siewki | taras | balkon | nawozy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Noliny

trawa
Nolina drobnoowocowa (Nolina microcarpa)- należy podobnie jak jukki do rodziny Agavaceae. Ta pochodząca z Ameryki, wieloletnia bylina doskonale przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych. Znosi mrozy nawet do –15°C. Posiada podziemne kłącze, z którego wyrastają rozety liści. Kwiatostany dorastające do 2 metrów wysokości tworzą kremowo białe kwiaty. Roślina szybko się regeneruje więc idealnie nadaje się do naszych ogrodów.

Fuksja

Fuksja
Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.