X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Dywan to...zdrowie!

dywan
Po długim okresie niełaski obserwujemy jak dywany triumfalnie powracają na salony. Cichy, miękki Dywanowy Come Back ruszył na całym świecie. Tymczasem wykładziny i panele zdążyły już wyeliminować swojskie trzepaki z naszych podwórek. Podwórka zaś opustoszały dzięki komputerom i manii bezpieczeństwa, które skutecznie wygoniły stąd milusińskich.


Trzepaki były spoko
Kiedyś podwórkowe zabawy i zbiórki koło trzepaka łączyły dzieciaki w różnym wieku, z różnych środowisk - dawały lekcję życia maminsynkom, rozwijały sprawność fizyczną i uczyły funkcjonowania w grupie. Obrażanie się i zdradzanie sekretów na długo eliminowało z podwórkowej społeczności. To wszystko było zdrowe i nikt nie miał na nic alergii. Teraz maluchy tyją bezpiecznie przy komputerach i tracą całą odporność, w każdym jej rozumieniu. Trochę szkoda.

Dywany wracają w glorii
dywan…i też nie potrzebują już trzepaków - są środki i metody prania o wiele przyjemniejsze i bardziej skutecznie od upartego walenia trzepaczką. Zmieniły się też zapatrywania na kwestie zdrowotne. Moda dywanowa zniknęła i wróciła nie bez przyczyny, bo każdy na świecie trend ma swoje prawa - wracamy do nich nie tylko z tęsknoty za ciepłym, przytłumionym urokiem wnętrza, ale dlatego, że… zmieniły się poglądy na niektóre kwestie dotyczące alergii, zwłaszcza u dzieci.Lepsze dla alergików
Do tej pory przeważał pogląd, że przy rozpoznanej alergii na kurz i roztocza należy pozbyć się z domu dywanów. Od niedawna wręcz przeciwnie – nie tylko pozwala, ale wręcz zaleca się by umieszczać specjalne dywany dla dzieci z alergią na ruch i roztocza w ich sypialniach na jak największej powierzchni (!) zwłaszcza w zdiagnozowanej astmie, a nawet prewencyjnie. Eksperymenty przeprowadzone przez niemieckie stowarzyszenie do spraw alergii GAF pokazują, że zmniejsza się zapotrzebowanie na lekarstwa u alergików przebywających w pomieszczeniach pokrytych dywanem!

Jak to wytłumaczyć?
dywanOkazuje się, że to, iż dywan zbiera kurz jest jego zaletą. Kurz powstaje w mieszkaniu zawsze bez względu na jego wystrój i musi się gdzieś podziać. Jeśli mamy dywan - osiada na dywanie, a jeśli dywanu nie ma - rozprasza się po całej powierzchni i unosi w powietrzu - co jest zdecydowanie bardziej przykre, zwłaszcza dla alergików.

Jeśli systematycznie go czyścimy i dość często pierzemy, dywan wyłapuje nam kurz, a nie oddaje. Przypuszczalnie poglądy na ten temat zmieniły się wraz ze zmianą nawyków, na bardziej higieniczne: dawniej dywany trzepano, jedynie sporadycznie prano, a i nie odkurzano zbyt często. Może po prostu zmieniły się potrzeby, odkurzacze, nawyki higieniczne i dywany mamy czystsze – stąd ta zmiana poglądów. Prawdopodobne? Raczej tak.

Dywany górą?!
Brzmi paradoksalnie, a jednak w pełni oddaje sytuację. Dywany nowoczesne, tradycyjne bądź ekskluzywne lub też bardzo miękkie dywany Shaggy, dobrane zgodnie z naszymi potrzebami, gustem i portfelem mogą bezpiecznie zdobić nasze mieszkania i pokoje dzieci.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dywany
2011-10-07 12:19:36
Tagi do artykułu: wykładziny | Wnętrza | dywany
 
Powiązane galerie:
Galeria Dywany Dywany      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podłogi - modne aranżacje 2010

Dywan Egon wino firmy Komfort
Podłoga to serce każdego wnętrza. Nadaje mu odpowiedni klimat. Pokazuje, w jakim stylu utrzymane zostanie pomieszczenie jeszcze zanim pojawią się w nim meble. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące wyboru podłogi, aby wnętrze było trendy...

Wycieraczki na każdą pogodę

wycieraczka
Każda pora roku: wiosenna, letnia, jesienna czy zimowa przynosi opady - śnieg, deszcz, a za nimi pluchę i błoto. Aby uchronić nasze mieszkanie przed brudem przynoszonym z zewnątrz, warto położyć wycieraczkę przed drzwiami wejściowymi...

Kolorowe podłogi w pokoju dziecka

wykładzina
Już wkrótce zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Dla wszystkich, którzy planują wymianę podłogi w pokoju ucznia, Sklepy Komfort przygotowały specjalną kolekcję paneli, wykładzin, dywanów oraz drzwi, dzięki którym pokój dziecięcy nabierze nowego atrakcyjnego wyglądu.

Świat dziecięcej fantazji na trójwymiarowym dywanie

dywan
Dywany Play i 3D, dostępne w Kids Town, w mig zamienią podłogę w fantastyczny plac zabaw, słodki domek dla lalek czy też pełną zieleni, agroturystyczną wioskę z domkami, płotkami i rzeką.