X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Hiacynty w pojemnikach

kwiaty
Spragnieni żywych barw często wybieramy niezwykle piękne, gotowe już rozwiązania. Chcąc utrzymać dłużej kwitnące w mieszkaniu hiacynty, wybierajmy jednak okazy jeszcze nie w pełni rozwinięte. Pamiętajmy by kupując rośliny nie decydować się na egzemplarze o zielonych, silnie zwartych pąkach. Bardzo często właśnie z nich wyrastają zbyt krótkie lub przekrzywione kwiatostany. Zwróćmy uwagę na najmniejsze zbrązowienia czy zsinienia, każdą najmniejszą plamkę czy deformację. Wyciągnięte i bladozielone pędy kwiatowe i liście zawsze winny budzić nasze obawy.


Zakupione gotowe kwiaty ustawmy w dość chłodnym i jasnym miejscu. Najlepszy dla nich będzie pozbawiony kaloryfera, parapet okna. Idealną temperaturą będzie około 20°C. Równie ważnym wymogiem, koniecznym do spełnienia, jest światło, bez którego pędy kwiatowe bardzo łatwo się wyciągają. Odpowiednia temperatura, słoneczne stanowisko i inne opisane już reguły z pewnością pomogą naszej zakupionej roślince we wspaniałym rozwoju.Spróbujmy jednak zrobić coś sami. Tym razem, chcąc cieszyć swe oczy przepięknymi barwami, zamiast gotowych już kwiatów, kupmy cebulki hiacyntów. Do uprawy w doniczkach najlepsze będą odmiany o krótkiej i sztywnej łodydze. Sadząc hiacynty pamiętajmy o właściwym doborze odpowiedniej donicy. Pojemnik powinien mieć co najmniej 20 centymetrów głębokości i otwory w dnie. Właśnie na nich umieśćmy kilkucentymetrową warstwę drenażu ze skorup ceramicznych, żwiru lub keramzytu. Wysypmy ją 5-centymetrową warstwą ziemi zakupionej w kwiaciarni. Do wytworzenia kwiatów, rośliny wykorzystają substancje pokarmowe zgromadzone w łuskach cebul. Zadbajmy jednak o podłoże przewiewne i przepuszczalne. Wyjęte z doniczek i przeniesione wraz z całą bryłą korzeniową roślinki, delikatnie umieśćmy na warstwie podłoża. Dosypując ziemi do pojemnika, lekko ją ugniatając, pamiętajmy, że cebulki mogą nieco wystawać nad ziemię. Po zakończeniu pracy podlejmy rośliny, zawsze potem dbając już o to, by ziemia była lekko wilgotna, nigdy mokra.

Zwiędnięte kwiaty usuwajmy, pozostawiając jednak zielone pędy kwiatowe i liście. To właśnie one, ciągle jeszcze asymilując, gromadzą substancje zapasowe w cebulach. Po przekwitnięciu, trzymajmy hiacynty nadal w jasnym, chłodnym miejscu, systematycznie podlewając i kilkakrotnie zasilając małymi dawkami płynnych nawozów, przeznaczonych dla roślin doniczkowych. Podlewanie utrzymajmy do końca maja. W czerwcu, po zaschnięciu i zżółknięciu liści, cebulkę wyciągnijmy, zasuszmy i przechowajmy w przewiewnym zacienionym miejscu, najlepiej w temperaturze od 17 do 20°C. Po 2-3 tygodniach przełóżmy je do papierowych torebek lub plastikowych siatek z dziurkami i przechowajmy w domu do jesieni. Przekwitłych roślin nie powinniśmy już nigdy sadzić w doniczkach. Wyeksploatowane rośliny cebulowe, mają małe szanse na przyszłoroczne bujne kwitnienie. Nie warto jednak pozbywać się ich definitywnie. Posadzone jesienią na działce lub w ogrodzie z pewnością po pewnym czasie odzyskają wigor, by znów cieszyć nas przepięknymi masywnymi gronami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-06 08:37:27
Tagi do artykułu: Hiacynty | kwiaty | cebulki | rośliny cebulowe | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pędzenie hiacyntów

kwiaty
Zimą bądź wczesną wiosną, bardzo często w kompozycjach kwiatowych wykorzystuje się rośliny cebulowe. Coraz częściej w ofercie skierowanej do klienta pojawiają się kompozycje stworzone z roślin o ledwie widocznych pąkach kwiatowych. Każdy z nas z pewnością nie raz zachwycił się pięknem efektownych kwiatów hiacynta. Pędzenie ich nie jest tak trudne, jak się początkowo wydaje.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Tulipany

kwiaty
Wyobraźmy sobie wiosenne ogrody i bukiety bez przepięknych tulipanów. Czegoś brak, prawda? Nie zapomnijmy, więc o nich projektując nasz ogród. Wśród wyhodowanych w ciągu dziesiątek lat, kilkunastu tysięcy odmian, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Do wyboru mamy wiele grup, m.in. tulipany pojedyncze wczesne, tulipany pełne wczesne, hybrydy Darwina, papuzie, tulipany liliokształtne, tulipany Triumph.

Poradnik ogrodniczy

rabata
Każdy kto marzy o własnym domu, z pewnością także pragnie być szczęśliwym właścicielem pięknego ogrodu. To właśnie w nim będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu pełnym obowiązków lub po prostu spędzić miło czas z przyjaciółmi.