X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Storczyki – kwitnienie i odmiany

Orchidee, czyli storczyki to bardzo popularne rośliny, które zostały przywiezione do Europy już w XVI wieku. W naturalnych warunkach rośliny te porastają wilgotne lasy równikowe, chłodniejsze lasy wysokogórskie i skaliste wybrzeża. Nie można ich spotkać jedynie w bardzo suchym klimacie i na zimnym terenie polarnym. Kwiaty te mogą być roślinami epifitycznymi czyli takimi, które w naturze żyją na drzewach. Często mylone są z pasożytami, którymi nie są, ponieważ substancje odżywcze czerpią z wody deszczowej i rozproszonej w powietrzu. Znane są także storczyki rosnące w ziemi, która dostarcza im potrzebnych składników.


kwiaty
Storczyki nie wymagają dużego nasłonecznienia. Najlepiej postawić je przy wschodnim lub zachodnim oknie. Zapewnimy im w ten sposób optymalną ilość światła. Należy wiedzieć, że zbyt duża ilość światła może grozić poparzeniami słonecznymi. Jeżeli do tego dojdzie na liściach pojawią się czarne plamki. Wtedy roślinę należy przestawić w inne, mniej słoneczne miejsce.Doskonałym wskaźnikiem zapotrzebowania światła u storczyków są liście. Jeżeli od razu po zakupie rośliny jej liście są ciemnozielone, oznacza to, że roślina będzie potrzebować niewiele światła. Jeżeli jednak liście są szarozielone, musimy postawić ją w jasnym i słonecznym miejscu.

kwiaty
Kolor liści zmienia się także gdy roślina nie otrzymuje odpowiedniej ilości światła. Jeśli liście zaczynają przybierać żółtawą barwę, oznacza to, że storczyk wystawiony jest na zbyt dużą ilość światła. Zbyt mała ilość światła będzie charakteryzować się ciemnym kolorem liści.

Storczyki pochodzą z klimatu ciepłego i wilgotnego, dlatego zakres odpowiednich dla nich temperatur waha się pomiędzy 13˚C, a 32˚C . W nocy storczyki wymagają niższej temperatury. Różnica temperatury między dniem, a nocą powinna wynosić miedzy 3, a 6 stopni. Kwiaty te są bardzo wrażliwe na nagłe wahania temperatury, dlatego warto unikać w zimie otwierania okna, przy którym postawiona jest donica.

kwiaty
Mimo, że w naturze storczyki są regularnie zwilżane przez deszcze, nie powinniśmy rośliny spryskiwać wodą. Może to powodować zaleganie wody w stożkach wzrostu lub u nasady liści, która będzie stanowiła idealne warunki do rozwoju zgnilizny bakteryjnej.

W uprawie storczyków bardzo ważny jest ruch powietrza. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać na roślinie. Aby osiągnąć efekt lekkiego wiatru, można w pobliżu kwiatu umieścić mały wiatraczek lub wentylator. Warto jednak pilnować by powietrze nie było zbyt chłodne.

kwiaty
Podlewanie orchidei jest bardzo istotną czynnością, znacznie wpływającą na kwitnienie storczyków. Istotne by między kolejnym podlewaniem podłoże zdążyło porządnie podeschnąć. Najlepiej podlewać je przed południem, tak by roślina zdążyła przeschnąć przed nocą. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna i lekko zasolona. Można także stosować wodę deszczową lub śniegową. Zbyt częste i obfite podlewanie, może storczykowi bardziej zaszkodzić niż lekkie przesuszenie.

Do uprawy storczyków najczęściej stosowane są doniczki przeźroczyste, które umożliwiają nam ocenienie stanu korzeni i nawilżenia podłoża. Pojemnik powinien być dosyć ciasny. Zbyt luźna grozi zaleganiem wody w podłożu i gniciem korzeni. Taką przeźroczystą doniczkę można wstawić w dekoracyjną osłonkę, która musi być nieco luźniejsza od doniczki.

kwiaty
W centrach ogrodniczych i handlowych dostępne są najbardziej popularne odmiany i kolory storczyków:
- Dendrobium (Dendrobium) - jest to odmiana występująca na dość rozległym terenie, od północnej Japonii, poprzez południowo-wschodnią Azję, aż po granice południowej Gwinei. Okres kwitnienia tego gatunku jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu ich pięknem można cieszyć się przez długi okres. Ta odmiana storczyków jest jedną z lepiej rosnących w domu;
- Falenopsis ((Phalaenopsis) - naturalnie występuje w połudnowo-wschodniej Azji. Przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć jesienią i wiosną. Kwiaty utrzymują się nawet do 3 miesięcy.
- Hemaria (Luidisia discolor) - pochodzi z Azji. Rozpoznać go można po jajowatych liściach i okazałych kremowych kwiatach. Potrzebuje bardzo dużej wilgotności, dlatego w domu jego uprawa jest bardzo kłopotliwa.
- Katleja (Cattleya) - w naturalnym środowisku występują na terenie Ameryki Południowej. Kwitnie od października do listopada, pokrywając się w tym czasie licznymi kwiatami w odcieniu różu i czerwieni.
- Miltona (Miltonia) - odmiana ta wywodzi się z Ameryki Południowej - Brazylii i Kolumbii. Te pochodzące z Brazylii lubią wyższą temperaturę, dzięki czemu można uprawiać je w domu. Te kolumbijskie preferują chłodniejsze i wilgotne powietrze, dlatego zalecane są do uprawy w oranżeriach i ogrodach zimowych.
- Motylnik (Oncidium) - pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Roślina ta swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, wyglądem przypominającym motyle. Dość ciężko uprawia się ją w warunkach domowych
- Zygopetalum (Zygopetalum) - pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Posiada charakterystyczne pędy z pseudobulwami, które niekiedy przypominają łuski. Kwiaty storczyka mają różny okres kwitnienia. Kwiaty mają przyjemny i dość intensywny zapach.
kwiaty
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-01-13 22:32:43
Tagi do artykułu: Storczyki | kwiaty | doniczki
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwaity

Fuksja - oryginalna roślina w naszym ogrodzie

Fuksje odpowiednio pielęgnowane będą obsypywać się corocznie dekoracyjnymi kwiatami. Ta piękna roślina została odkryta przez nadwornego botanika Ludwika XIV, który przywiózł te piękne kwiaty z wyprawy po Andach. Niegdyś fuksja była także zwana ułanką, ponieważ jej kwiaty były kojarzone z ułańskimi proporcami.
rośliny doniczkowe

Difenbachia

Difenbachia jest tropikalną rośliną pochodzącą z Brazylii. Nazwa pochodzi od cesarskiego ogrodnika, który uprawiał ją na Wiedeńskim dworze. Ze względu na jej prostą uprawę, należy do popularnych roślin doniczkowych goszczących w naszym domu. Warto wiedzieć, że liście i łodyga tej rośliny zawiera strychninę, która jest niebezpieczną trucizną. Należy o tym pamiętać szczególnie, gdy w domu będą miały z nia kontakt małe dzieci.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kwiaty w mieszkaniu

rośliny doniczkowe
Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin doniczkowych. Dodanie żywych dekoracji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odmienienie i udekorowania wnętrza mieszkania. Aby nasze rośliny ładnie wyglądały w mieszkaniu i zdrowo rosły, powinniśmy uwzględnić panujące w nim warunki sprzyjające ich hodowli, np. nasłonecznienie. Dzięki słońcu kwiaty w domu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Jak wyhodować piękne storczyki

Storczyk
Storczyki to kwiaty o niezwykłej urodzie. Dzięki bogatej kolorystyce i różnorodności kształtów, mogą stanowić wspaniałą ozdobę domu. Najczęściej spotykanym w polskich domach storczykiem jest Phalenopsis. Warto poznać parę podstawowych informacji dotyczących uprawy i pielęgnacji storczyków, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Przesadzanie stroczyków

storczyki
Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.

Hiacynt w doniczce

hiacynty
Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.