X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak ułożyć podłogę z desek?

deski podłogowe
Marzysz o drewnianej podłodze? Sklepy kuszą korzystnymi ofertami cenowymi desek podłogowych. Ułożenie takiej posadzki nie jest skomplikowane – możesz to zrobić samodzielnie.

Legary
Montaż drewnianej podłogi od paneli różni się koniecznością wykonania podkładu z legarów. Legary powinny być wycięte z pełnego drewna iglastego. Ich minimalna szerokość nie powinna być mniejsza niż 5 cm. Ponieważ podłoga drewniana wymaga dylatacji, długość legara powinna być blisko 4 cm mniejsza niż odległość między ścianami. Zaleca się aby odległość w świetle pomiędzy dwoma legarami nie przekraczała 60 cm.


Sposób montażu legarów zależy od podłoża na którym chcemy ułożyć posadzkę.

Deski podłogowe
Podłoga z desek, zwana też białą podłogą, powinna mieć grubość minimalną 25-30 mm. Najlepiej gdy długość elementów pokrywa się z odległością pomiędzy ścianami, minus dylatacja, tak aby nie trzeba było sztukować jednego ciągu z kilku części. Jeśli jednak deski są krótsze, to najwygodniej jest gdy odcinek ten wynosi 1/3 odległości między ścianami. Owa długość pozwala na odpowiednie przesunięcie końców desek względem siebie, naprzemiennie, w kolejnych rzędach.Fachowcy zalecają układanie podłogi od strony ściany z oknem, lub wzdłuż dłuższych ścian w przypadku wąskiego pomieszczenia. Na rynku dostępne są deski podłogowe na pióro-wpust. Optymalną temperaturą do układania drewnianych podłóg jest 15-20 stopni C.

Przez wzgląd na indywidualny charakter desek podłogowych zaleca się dokładne oględziny materiału, selekcję elementów wadliwych posiadających otwory i sęki, a także nadanie kolejności. Dzięki temu podłoga będzie trwała, a jej rysunek harmonijny.

Metody układania podłogi z desek
deski podłogoweJeśli deski zostały przebrane, a kolejność układania oznaczona, warto wybrać metodę montażu.
Są dwie:

Metoda pierwsza polega na przybiciu każdej deski do każdego legara. Wcześniej, dla zachowania estetyki należy wyznaczyć sznurkiem, lub narysować linie, wzdłuż których będą przybijane gwoździe. Ów sposób uznany jest za mało estetyczny i stosowany w pomieszczeniach niższej rangi użytkowej.

Metoda druga, „na kryte gwoździe” jest trudniejsza. Pierwsza ułożona deska jest przybita wzdłuż jednej krawędzi do wszystkich legarów o które się opiera. Kolejne, dociskane do niej, także są przybite do legarów ale przez pióra lub wpusty, pod kątem. Następną deskę trzeba bardzo mocno docisnąć, najlepiej przy użyciu taśm ściągających bądź klinów.

Wykończenie drewnianych podłóg
Gotową podłogę, delikatnie szlifujemy z nierówności, a w razie potrzeby szpachlujemy niewielkie ubytki. Najpopularniejszymi metodami wykończeniowymi są: lakierowanie, olejowanie i ługowanie.

Najprostszą z metod jest lakierowanie. Nie zaleca się jej dla podłóg z drzew iglastych. Lakier pęka, a w miejscu ubytków pojawiają się głębokie szczeliny.

Dla podłóg przeznaczonych do intensywnego użytku poleca się olejowanie. Metoda zapobiega wnikaniu nieczystości, cieczy i tłuszczu. Zapewnia doskonały efekt estetyczny poprzez subtelne podkreślenia rysunku słojów.

Ługowanie to inaczej mydlenie. W sklepach budowlanych dostępna jest emulsja mydlana. Efekt to rozjaśniona do białości podłoga. Mydło zamyka szczeliny przed nieczystościami i zabezpiecza przestrzenie między deskami przed wilgocią.

Jeszcze jednym pomysłem na wykończenie podłogi i nadanie jej zamierzonego charakteru jest bejcowanie. Posadzka musi być wyszlifowana i bardzo dobrze odpylona. Bejcę nakłada się wzdłuż usłojenia miękkim pędzlem. Kilka sekund po naniesieniu warstwy pędzlem należy przetrzeć powierzchnię miękką szmatką, aby uniknąć plam i zacieków. Po naniesieniu jednej warstwy należy odczekać zgodnie z zaleceniem na opakowaniu, a następnie w ten sam sposób nałożyć kolejną warstwę. Po wyschnięciu warstw podłogę jeszcze raz delikatnie szlifujemy i odpylamy. Na przygotowaną powierzchnię nanosimy dwie warstwy lakieru zgodnie z zaleceniem producenta, które znajduje się na opakowaniu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-20 14:29:44
Tagi do artykułu: deski | montaż | legary | podłogi z desek | białe podłogi | deski podłogowe | lakierowanie | olejowanie | Ługowanie | bejcowanie
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okoń H.Alter

Wyjątkowy parkiet

Wróciła moda na inspirację tradycją i kulturą w architekturze i wnętrzach, można więc i należy czerpać z naszego bogatego dorobku architektonicznego kultywując go i przekazując.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
Dąb renesansowy

Dąb renesansowy

Dąb – symbol siły, szlachetności i władzy. Wyniosły wygląd i długowieczność tego drzewa od wieków sprawiała na ludziach duże wrażenie. Dęby były czczone przez większość ludów Europy. Wierzono, że są przybytkiem bóstwa. Drewno dębów ze względu na dobre parametry wytrzymałościowe z powodzeniem od wieków znajdowało zastosowanie w stolarce budowlanej czy meblarstwie. Duża odporność na ścieranie sprawia, że doskonale sprawdza się jako materiał do wyrobu podłóg.

 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cyklinowanie i polerowanie podłóg drewnianych

podłoga drewniana
Liczba cyklinowań zależy od rodzaju drewnianej posadzki. Podczas cyklinowania ściera się nawet kilka milimetrów powierzchni drewna. Świeżo ułożony parkiet przemysłowy należy szlifować co najmniej 4 -5 razy. Pierwsze szlifowanie wykonuje się papierem gruboziarnistym. Pozostałe cyklinowania, papierem o coraz drobniejszej ziarnistości, polegają przede wszystkim na wyrównaniu rys.

Podłoga wyjątkowo odporna na wilgoć

łazienka
Naturalne i piękne drewno dodaje wnętrzom elegancji oraz klasy. Efektownym rozwiązaniem w domu są drewniane podłogi. Wyjątkowe właściwości drewna tekowego pozwolą cieszyć się stylową podłogą także w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Deski podłogowe Teak z oferty DLH Poland pozwolą na realizację śmiałych pomysłów aranżacyjnych w łazience lub kuchni.

Afrykańskie inspiracje w domu

deski podłogowe
Planując aranżację domu staramy się, aby poszczególne jego elementy współgrały ze sobą i tworzyły harmonijną całość. Odpowiednio dobrana podłoga to jeden z najważniejszych detali dobrze urządzonego wnętrza. Dodaje mu charakteru i niepowtarzalnego stylu. Firma DLH Poland oferuje deski Iroko, które dzięki swoim właściwościom możemy zastosować nie tylko jako podłogi, ale również blaty kuchenne czy parapety.

Trend ku szarościom i beżom

salon
Europejscy producenci podłóg laminowanych otworzyli nowy sezon, prezentując swoje liczne nowe, kreatywne pomysły wzornicze. Na styczniowych międzynarodowych specjalistycznych targach pokryć podłogowych „Domotex“ zostały zaprezentowane aktualne kolekcje - na nowych podłogach dominują jaśniejsze i półciemne kolory ziemi, jak nowy odcień „greige“, czyli szaro-beżowy. Modne są także większe i szersze formaty.