X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wykładziny linoleum

Przykrycia podłóg dzieli się ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wykonane. Wykładziny z tworzyw naturalnych są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak, że naturalne jest niepowtarzalne i niezastąpione. Designerskie wnętrza są czyste, estetyczne, minimalistyczne, a jednocześnie oddają indywidualny charakter mieszkańców. Indywidualizm wyznaczany jest przez aranżację ścian, dekoracji i umeblowanie. Dopełnienie stanowi posadzka.


wykładziny

To bardzo ważny element w aranżacji wnętrz. Podłoga powinna być idealnie dopasowana i łatwa do utrzymania w czystości. Najwięcej problemów przysparza wybór posadzki do kuchni, łazienki i przedpokoju. Odpowiednimi materiałami, oprócz płytki ceramiczne, są wykładziny elastyczne: PVC, linoleum i podłogi korkowe.

PVC to wykładzina składająca się z trzech warstw. Spód, wykonany z polichlorku winylu,ma funkcję izolacyjną, jest elastyczny, a jednocześnie nierozciągliwy. Kolejna warstwa – nośna, odpowiada za sztywności trwałość. Z warstwą dekoracyjna łączy się za pomocą drobnej siatki z włókna szklanego.Linoleum to materiał wykładzinowy stosowany blisko100 lat. Spodnia warstwa to tkanina jutowa, zatopiona w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek pochodzenia roślinnego, klejów żywicznych i barwników. Warstwę zewnętrzną – dekoracyjną - pokrywa izolacyjna warstwa wosku. Współczesne linoleum wyróżnia trwałość i różnorodność wzorów. Możliwości aranżacji są niemal nieograniczone.

Jeśli decydujemy się na linoleum trzeba wiedzieć, że szerokość rolki powinna być co najmniej równa szerokości pomieszczenia. Sztukowanie domowym sposobem pozostaje widoczne i nieestetyczne.

wykładziny

Jak ułożyć linoleum?
Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Powinno być idealnie równe i odpylone. Każda nierówność i szorstkość będzie widoczna po krótkim czasie użytkowania. Większość nierówności podłoża można skorygować przy pomocy wylewki samopoziomującej. Po wyschnięciu wylewki trzeba ją dokładnie wyszlifować szlifierką. Po odkurzeniu posadzki, trzeba ją zagruntować. Kiedy grunt wyschnie na całą powierzchnię nakładamy klej i rozkładamy linoleum na podłogę. Nierówne krawędzie przycina się nożykiem, a przy ścianie można przymocować listwy wykończeniowe.

Jeśli linoleum było sztukowane, miejsce łączenia maskuje się za pomocą profesjonalnej zgrzewarki, którą dysponują specjaliści.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykładziny
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-22 18:58:56
Tagi do artykułu: wykładziny | PVC | Korek | linoleum
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
tapeta panel szklany 1

Kuchnia – fototapeta czy panel szklany?

Zaprojektowanie kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, które musi być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Piękne i funkcjonalne muszą być tu nie tylko meble i AGD, ale także ściany. W większości aranżacji do ich pokrycia wykorzystuje się farby, tapety i płytki. Tradycyjne płytki można zamienić na dekoracyjny, ekskluzywny panel szklany, a nudne farby na efektowne fototapety.
Okoń H.Alter

Wyjątkowy parkiet

Wróciła moda na inspirację tradycją i kulturą w architekturze i wnętrzach, można więc i należy czerpać z naszego bogatego dorobku architektonicznego kultywując go i przekazując.
półki

Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Klejenie wykładzin z PVC i linoleum

klej do wykładziny dywanowej
Przyklejanie wykładzin, w szczególności PCV, wymaga cierpliwości i dbałości o każdy szczegół. Przeznaczone do tego celu produkty Tytan Professional – Klej do wykładzin uniwersalny WB-180 oraz Klej do wykładzin z PVC i linoleum WB-170 umożliwiają przeprowadzenie tych czynności w sposób szybki i dokładny...

Kolorowe podłogi w pokoju dziecka

wykładzina
Już wkrótce zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Dla wszystkich, którzy planują wymianę podłogi w pokoju ucznia, Sklepy Komfort przygotowały specjalną kolekcję paneli, wykładzin, dywanów oraz drzwi, dzięki którym pokój dziecięcy nabierze nowego atrakcyjnego wyglądu.

Posadzki

podłoga
Właściwie dobrana posadzka do naszego domu to istotna sprawa, zarówno ze względów użytkowych jak i estetycznych. Rodzaj posadzki określa jej trwałość, odporność na uszkodzenia oraz wygodę pielęgnacji. Ma także znaczący wpływ na wygląd wnętrza.

Wykładziny

wykładzina
Jeszcze parę lat temu podłoga była niedocenianą częścią naszego domu. Wykładziny kojarzone były z mało wyszukanym dywanem lub linoleum. Obecnie podłogi w domach stanowią jego wizytówkę.