X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Luksfery, pustaki szklane

luksfery
Wykończenie domu, bądź mieszkania to nie lada wyzwanie. Chcąc ergonomicznie zagospodarować wnętrze, warto zastanowić się nad przyszłym sposobem użytkowania pomieszczeń. Umeblowanie i strefowanie pozwala trafnie zaplanować dodatkowe podziały.

Modnym sposobem podziału przestrzeni są ścianki ażurowe działowe z drewna bądź modułów gipsowych i luksfery. Taka ścianka sygnalizuje podział, przepuszcza światło i dopełnia aranżację.

W zależności od wzoru i koloru pustaki mają różny stopień przenikania światła. Dzięki różnorodności i wszechstronności wykorzystuje się je jako elementy wykończeniowe elewacji, fragmenty ścianek w pomieszczeniach mieszkalnych i łazienkach a także na zewnątrz.

Ścianki szklane
luksferyLuksfery produkowane współcześnie nie kojarzą się już z przestarzałymi elementami wykończenia budynków wielkopłytowych, bądź zaniedbanymi klatkami schodowymi. Produkty z lat 60 były elementami z pełnego szkła, o słabej izolacyjności i przepuszczalności światła.


Obecnie pustaki szklane to bardzo modny materiał wykończeniowy, który poza charakterem dekoracyjnym, posiada inne zalety.
Pierwszą z nich jest dźwiękoszczelność. Wbrew pozorom, pustaki mają wyższy stopień dźwiękoszczelności niż tradycyjna ścianka działowa. W standardzie podwyższonym to nawet 45 dB.
Kolejną cechą jest przepuszczalność światła. W zależności od obróbki szkła (bezbarwne, matowione, kolorowe, barwione w masie lub powierzchniowo) przepuszcza mniej lub więcej światła.
Ponadto współczesne luksfery mają dużą wytrzymałość na na ściskanie. Minimum to ok. 1,5 MPa, w standardzie jest to 6 MPa.

Sposobów na wykorzystanie pustaków w aranżacji wnętrz jest tyle co możliwych wariacji na ich temat. Bardzo modne, oprócz ścianek, są: kabiny prysznicowe, barki, fragmenty mebli murowanych, a nawet schody i podłogi.

Montaż luksferów
Pustak szklany to przeważnie kwadrat o wymiarach: 19 x 19 cm i grubości od 8 do 10 cm. Od niedawna można też kupić elementy prostokątne: 21 x 11,5 cm i 19 x 9 cm. Ciekawym produktem są formy heksagonalne (plaster miodu).
Ścianka z pustaków szklanych nie może być elementem nośnym. Narażona na przeciążenia i obciążenia pęka i wypacza się. Należy ją mocować co najmniej w dwóch miejscach.
Szerokość listwy bądź spoiny pomiędzy luksferami powinna wynosić od 3 do 15 mm. Chcąc wykonać 1 m kw. Ścianki szklanej, w zależności od wymiarów pustaków, będzie nam potrzebna ich różna ilość: 19 x 19 cm – 25 sztuk, 24 x 24 cm – 16 sztuk, 19 x 9 cm – 50 sztuk, 24 x 11,5 cm - 32 sztuki.
Montaż pustaków może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym jest montaż tradycyjny, przy użyciu zaprawy. Taka ścianka wymaga dodatkowego uzbrojenia przy pomocy stalowych prętów lub drabinki zbrojeniowej. Druga metoda polega na użyciu profili z PCW lub drewna. W takiej ramie pustaki mocuje się specjalnymi klipsami.
Od niedawna można też kupić gotowe moduły z pustaków. Ich montaż jest nieporównywalnie szybszy. Dają możliwość łączenia ze sobą w większe elementy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-25 13:08:16
Tagi do artykułu: moduły | luksfery | ścianki | pustaki szklane
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sztukateria gipsowa

sypialnia
Aranżacja przestrzeni mieszkalnej nie jest łatwą sztuką. Ówczesny trend przyświeca rozwiązaniom odwołującym się w prostej linii do minimalizmu i modernizmu. Oba style dzisiaj nie oznaczają tego samego co niegdyś. Zostały udoskonalone i unowocześnione o najnowsze rozwiązania techniczne...

Domy w technologii skandynawskiej

dom jednorodzinny
W miejscowości Sichów (gmina Męcinka), w otulinie parku krajobrazowego, powstanie kameralne osiedle pięciu domów jednorodzinnych. Niemal w tym samym czasie Tektum rozpocznie również budowę dwóch „skandynawskich” bliźniaków na Bielanach Wrocławskich...

Domy pod klucz

budowa domu
Własny dom to marzenie wielu z nas. Pośród codziennych obowiązków i zajęć, dom poza miastem, oznacza spokój, ciszę oraz odpoczynek. Wiele trudności takich jak brak czasu czy kłopoty w uzyskaniu kredytu, sprawiają, że marzenie to często odchodzi w niepamięć.
Jednak nie wszystko stracone. Coraz większe grono zwolenników zyskują domy budowane pod klucz. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na częste wizyty na budowie.

Domy szkieletowe w technologii Tektum

dom szkieletowy
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Czym zjednują sobie coraz więcej zwolenników? Jakie parametry decydują o wyborze budownictwa modułowego?.

Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji...