X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Aby amarylis ponownie zakwitł

kwiaty
Amarylis jest rośliną pochodzącą z tropikalnych rejonów Afryki, należącą do rodziny amarylkowatych. W naturalnym środowisku kwitnie tylko w sprzyjających latach, na początku pory deszczowej. Kwiat ten jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin cebulowych. Jego duże, niezwykle ozdobne kwiaty zachwycają gamą barw i kształtów. Amarylis także po przekwitnięciu jest bardzo atrakcyjny, ze względu na długie, ciemnozielone i sztywne liście.


Cebulki rośliny warto kupować jesienią i zimą. Sadzimy je w taki sposób, aby szyjka cebulki wystawała delikatnie nad ziemią. Idealne podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne z dodatkiem torfu. Doniczka przeznaczona dla amarylisa nie powinna być o wiele większa niż sama cebula. Na dnie warto ułożyć z kamyczków warstwę drenażową.

Uprawa amarylisa
Póki nasz kwiat nie zakwitnie, należy zapewnić mu stanowisko jasne, ale jednocześnie nie za ciepłe. Doniczkę można ustawić w pewnej odległości od okna, dzięki czemu będzie kwitła troszkę dłużej. W zbyt ciepłym miejscu kwiaty obumierają szybciej. Po przekwitnięciu amarylisa należy przenieść w słoneczne, ciepłe i przewiewne miejsce, tak by roślina mogła wypuścić piękne liście.Wczesną wiosną należy rozpocząć podlewanie, tak by podłoże było stale wilgotne. W momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych należy roślinę zasilać wodą bardzo obficie. Kwiaty amarylisa utrzymują się przez kilka tygodni, pięknie zdobiąc wnętrze mieszkania. Przekwitnięte pąki należy usunąć. Łodygi rośliny wtedy uschną i bez problemu będzie można je usunąć bez uszkodzenia cebuli. Nie można dopuścić do wytworzenia przez roślinę nasion, ponieważ w naturalnych warunkach kończy to cykl życia cebuli, która jest osłabiona, a z czasem nawet zamiera.

Podlewanie przekwitniętej rośliny należy stopniowo zmniejszać. We wrześniu należy całkowicie przestać podlewać, tak by ułatwić amarylisowi przejście w stan spoczynku. Należy wtedy przyciąć liście, cebulki wykopać, a następnie przenieść je do chłodnego i suchego miejsca. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 15 stopni C.
Po upływie 6 tygodni cebule amarylisa można ponownie sadzić do donic. Następnie pozostaje nam tylko wypatrywanie pierwszych kwiatów.

Zachowując taki cykl, możemy uprawiać amarylisa przez wiele lat. Czasami może się okazać, że podczas wykopywania cebul znajdziemy małe cebulki. Znaczy to nic innego jak tylko, że udało nam się ją rozmnożyć. Nowe cebulki oddzielamy i po okresie spoczynkowym, śmiało możemy je sadzić w dużej donicy. Dzięki temu będą miały miejsce do rozrostu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
2011-12-15 11:48:08
Tagi do artykułu: rośliny cebulowe | kwiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Hiacynty w pojemnikach

kwiaty
Spragnieni żywych barw często wybieramy niezwykle piękne, gotowe już rozwiązania. Chcąc utrzymać dłużej kwitnące w mieszkaniu hiacynty, wybierajmy jednak okazy jeszcze nie w pełni rozwinięte. Pamiętajmy by kupując rośliny nie decydować się na egzemplarze o zielonych, silnie zwartych pąkach. Bardzo często właśnie z nich wyrastają zbyt krótkie lub przekrzywione kwiatostany.

Pędzenie hiacyntów

kwiaty
Zimą bądź wczesną wiosną, bardzo często w kompozycjach kwiatowych wykorzystuje się rośliny cebulowe. Coraz częściej w ofercie skierowanej do klienta pojawiają się kompozycje stworzone z roślin o ledwie widocznych pąkach kwiatowych. Każdy z nas z pewnością nie raz zachwycił się pięknem efektownych kwiatów hiacynta. Pędzenie ich nie jest tak trudne, jak się początkowo wydaje.