X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Aby amarylis ponownie zakwitł

kwiaty
Amarylis jest rośliną pochodzącą z tropikalnych rejonów Afryki, należącą do rodziny amarylkowatych. W naturalnym środowisku kwitnie tylko w sprzyjających latach, na początku pory deszczowej. Kwiat ten jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin cebulowych. Jego duże, niezwykle ozdobne kwiaty zachwycają gamą barw i kształtów. Amarylis także po przekwitnięciu jest bardzo atrakcyjny, ze względu na długie, ciemnozielone i sztywne liście.


Cebulki rośliny warto kupować jesienią i zimą. Sadzimy je w taki sposób, aby szyjka cebulki wystawała delikatnie nad ziemią. Idealne podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne z dodatkiem torfu. Doniczka przeznaczona dla amarylisa nie powinna być o wiele większa niż sama cebula. Na dnie warto ułożyć z kamyczków warstwę drenażową.

Uprawa amarylisa
Póki nasz kwiat nie zakwitnie, należy zapewnić mu stanowisko jasne, ale jednocześnie nie za ciepłe. Doniczkę można ustawić w pewnej odległości od okna, dzięki czemu będzie kwitła troszkę dłużej. W zbyt ciepłym miejscu kwiaty obumierają szybciej. Po przekwitnięciu amarylisa należy przenieść w słoneczne, ciepłe i przewiewne miejsce, tak by roślina mogła wypuścić piękne liście.Wczesną wiosną należy rozpocząć podlewanie, tak by podłoże było stale wilgotne. W momencie pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych należy roślinę zasilać wodą bardzo obficie. Kwiaty amarylisa utrzymują się przez kilka tygodni, pięknie zdobiąc wnętrze mieszkania. Przekwitnięte pąki należy usunąć. Łodygi rośliny wtedy uschną i bez problemu będzie można je usunąć bez uszkodzenia cebuli. Nie można dopuścić do wytworzenia przez roślinę nasion, ponieważ w naturalnych warunkach kończy to cykl życia cebuli, która jest osłabiona, a z czasem nawet zamiera.

Podlewanie przekwitniętej rośliny należy stopniowo zmniejszać. We wrześniu należy całkowicie przestać podlewać, tak by ułatwić amarylisowi przejście w stan spoczynku. Należy wtedy przyciąć liście, cebulki wykopać, a następnie przenieść je do chłodnego i suchego miejsca. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 15 stopni C.
Po upływie 6 tygodni cebule amarylisa można ponownie sadzić do donic. Następnie pozostaje nam tylko wypatrywanie pierwszych kwiatów.

Zachowując taki cykl, możemy uprawiać amarylisa przez wiele lat. Czasami może się okazać, że podczas wykopywania cebul znajdziemy małe cebulki. Znaczy to nic innego jak tylko, że udało nam się ją rozmnożyć. Nowe cebulki oddzielamy i po okresie spoczynkowym, śmiało możemy je sadzić w dużej donicy. Dzięki temu będą miały miejsce do rozrostu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny cebulowe
2011-12-15 11:48:08
Tagi do artykułu: rośliny cebulowe | kwiaty
 
Myślę że nie ma powodu do niepokoju. Skoro cebulka się rozwija a system korzeniowy jest zrowy to amarylisprędzej czy później rozwinie liście i zakwitnie. Sprawdź jednak czy dobrze zasadziłaś cebulkę - 1/3 cebulki powinna być nad ziemią. Dopóki nie zobaczysz pierwszych listków to ogranicz podlewanie.
gość_AA @ 2012-06-25 01:39:54
Nie jestem ekspertką ale skoro cebulka się rozwija to liście na pewno się pojawią. Mój amarylis już kwitnie więc nie zdziw się jak w tym roku twój już nie zakwitnie. poza tym mój w ubiegłym roku wcale nie kwitł. Ważne jest aby miał żyzną ziemię i obfite podlewanie na początku wiosny. Ja swojemu co roku zmieniam ziemię i przycinam korzenie. rośnie ładnie w dużej donicy i w tym roku ma dwa kwiaty mimo że już oderwałam mu dwie dodatkowe cebulki, które wyciągnęły z niego trochę życia.
gość_Anna @ 2012-05-31 02:37:08
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
klimatyzator przenośny

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
rośliny doniczkowe

Kwiaty w mieszkaniu

Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin doniczkowych. Dodanie żywych dekoracji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odmienienie i udekorowania wnętrza mieszkania. Aby nasze rośliny ładnie wyglądały w mieszkaniu i zdrowo rosły, powinniśmy uwzględnić panujące w nim warunki sprzyjające ich hodowli, np. nasłonecznienie. Dzięki słońcu kwiaty w domu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu.
Poinsecja

Gwiazda Betlejemska

Poinsecja, czyli inaczej gwiazda betlejemska lub wilczomlecz piękny (Euforbia pulcherrima) jest chyba jedną z najbardziej charakterystycznych roślin dla świąt Bożego Narodzenia. Ten doniczkowy kwiat stanowi doskonałą dekorację domu, która nie tylko ozdobi, ale także rozweseli domowe wnętrze. Podpowiadamy, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby pięknie i długo kwitła.
dekoracje

Gwiazda Betlejemska - kwiat, który łagodzi obyczaje

Poinsecja jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w wielu krajach stała się obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Ta atrakcyjna, kwitnąca zimą piękność jest jedną z najbardziej cenionych roślin pokojowych na świecie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Narcyzy

kwiaty
Ogród pozbawiony roślin cebulowych, będzie równie smutny jak pozbawiony roślin nowy dom. Zadbajmy więc o ich obecność, wybierzmy te najpiękniejsze. Gdybyśmy ogłosili konkurs na najbardziej niezawodne, najłatwiejsze w uprawie i najszybciej przystosowujące się wiosenne rośliny cebulowe, z pewnością pierwsze miejsce zajęłyby narcyzy, zwane także żonkilami. Przystosowane przez lata do suchych, gorących i krótkich okresów wegetacyjnych, posiadają niezwykłą umiejętność przetrwania.

Cebulki sadzone jesienią

Cebulki roślin
Sadząc krokusy, śnieżyczki czy narcyzy powinniśmy pamiętać o właściwym terminie ich sadzenia. Najwłaściwszy będzie okres wczesnej jesieni. Im dłuższy jest okres rozwoju danej rośliny, tym wcześniej dana roślina powinna być posadzona. Musi przecież dobrze się ukorzenić przed nastaniem zimy.

Hiacynty w pojemnikach

kwiaty
Spragnieni żywych barw często wybieramy niezwykle piękne, gotowe już rozwiązania. Chcąc utrzymać dłużej kwitnące w mieszkaniu hiacynty, wybierajmy jednak okazy jeszcze nie w pełni rozwinięte. Pamiętajmy by kupując rośliny nie decydować się na egzemplarze o zielonych, silnie zwartych pąkach. Bardzo często właśnie z nich wyrastają zbyt krótkie lub przekrzywione kwiatostany.