X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Boazeria - pokrycie ścienne wracające do łask

Boazeria drewniana
Wybierając pokrycia ścian mało komu w obecnych czasach przychodzi na myśl boazeria. Masowo montowana w czasach PRLu, kojarzy nam się z tandetą. Jednak dziś wolnym krokiem zmierza na zaszczytne miejsce jakim są ściany w naszym domu. Projektanci wykorzystują ją jako wyrafinowany element wykończeniowy wnętrz.


Samo słowo boazeria pochodzi od francuskiego boiserie i oznacza dosłownie „obłożona drewnem”. Jest elementem dekoracyjnym stosowanym do okładania ścian i sufitów. Znana była już w starożytności, często wykorzystywana w czasach gotyckich, renesansowych i współczesnych. Obecnie terminem tym określamy również montowane na ścianach listwy z innych materiałów: PCV lub korka. Często można spotkać także boazerie MDF, która na stałe zagościła w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Jednak bez względu na praktyczność innych materiałów, to wciąż największym uznaniem cieszą się boazerie drewniane. Wiadomo, tylko drewno jest w stanie stworzyć wnętrze ciepłe i przytulne.Okładziny drewniane wykonywane są z dwóch rodzajów drewna: sosny i świerka. Różnią się one między sobą profilem i rozmiarami. Zarówno boazeria świerkowa, jak i boazeria sosnowa nadają się do pokrycia ścian. Obecnie malowanie boazerii różni się trochę od tego jak robiło się to kiedyś. Odchodzi się od lakierowania na rzecz bejcy i oleju, które pogłębiają fakturę i barwę drewna. Bardzo modne stało się zaczerpnięte ze Skandynawii bielenie drewna. Odważniejsi decydują się na malowanie ich, na kolory zupełnie nienaturalne dla drewna, np. fiolety czy czerwienie. Panele ścienne drewniane układa się również poziomo, a nie tylko pionowo jak to kiedyś było w zwyczaju. Same deseczki również uległy zmianie – są szersze. Bardzo powszechne stało się układanie boazerii tylko na jednej ścianie, łącząc różne gatunki drewna ze sobą.
Montaż boazerii nie powinien przysporzyć nam dużego kłopotu. Przed rozpoczęciem montażu należy wyciągnąć je z oryginalnego opakowania i pozwolić im się zaaklimatyzować przez parę dni w pomieszczeniu, w którym będą ułożone. Aby zapobiec wykrzywianiu, należy na końcach i w środku związać je taśmą. Przed montażem możemy je posortować wg odcienia i usłojenia.
Montaż rozpoczynamy od wykonania konstrukcji z drewnianych kantówek. Pierwszą deskę boazeryjną mocujemy do ściany za pomocą cienkich wkrętów. Kolejne deski wsuwamy piórem do wpustu zamontowanej uprzednio deski. Każdą następną (prócz pierwszej) montujemy za pomocą klamer montażowych.

Drewno bardzo dobrze spisuje się w pomieszczeniach typu salon czy sypialnia, jednak z użyciem go w tak dużej ilości w łazience może być problem. W pomieszczeniach o dużej wilgotności lepiej sprawdza się boazeria plastikowa . Jednak nie może być używana we wnętrzach, w których panuje ponad 70°C. Boazeria PCV nadaje się do aranżacji zarówno ścian, jak i sufitów. Zamocować ją można za pomocą kleju lub przybijając do karkasu będącego na ścianie murowanej lub betonowej. Ten typ boazerii jest bardzo trwały i odporny na działanie wilgoci. Jest też na pewno dużo tańszy od drewna i dużo prościej się go montuje. Obecnie ma bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd, a czyszczenie go nie stanowi żadnego problemu.

Decyzja o założeniu którejkolwiek boazerii jest decyzją na lata. Zanim ją podejmiemy, zastanówmy się czy będziemy ją chcieli mieć przez kilka następnych lat. Dużo prościej jest, poznawać najnowsze techniki malowania ścian i za ich pomocą nowym kolorem wyczarować piękne wzory ścienne (nawet co roku nowe), niż „użerać” się ze starą boazerią, której szkoda nam się pozbyć, bo przecież kosztowała nas tyle czasu i pieniędzy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ścienne
2016-03-27 19:37:51
Tagi do artykułu: boazeria | drewno | okładziny | panele ścienne
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Drewno na ścianie: boazeria, fornir, sklejka

kuchnia
Drewno jest materiałem, chętnie wykorzystywanym do dekoracji wnętrz od wielu lat. Niektórzy z nas na myśl o tak wykończonej ścianie mają przed oczami obraz boazerii, jednak współczesne jego wykorzystanie wygląda całkiem inaczej. Obecnie, w nowoczesnych wnętrzach, panuje moda na naturalne i ekologiczne materiały.

Boazeria korkowa

sypialnia
Trendy ekologiczne na dobre zagościły w aranżacjach wnętrzarskich. Ciepłe elementy wykończenia, wykonane z drewna, lnianych i bawełnianych tkanin powszechnie zestawia się z surowymi elementami aranżacji i wyposażenia. Amatorzy aranżacji utrzymanych w ciepłych tonacjach z pewnością docenią urodę i właściwości korka, który wielkimi krokami wraca na salony.

Panele do łazienki

łazienka
Drewno całkowicie odmieniło współczesną łazienkę. Panele ścienne i podłogowe, odporne na dzianie wody, są dostępne w powszechnej sprzedaży. Bogate wzornictwo i szeroki wybór dekorów, pozwala na urządzenie łazienki, zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Sucha elewacja czyli okładziny ścienne

dom jednorodzinny
Elewacja stanowi wizytówkę domu, której poświęca się dużo uwagi. Obecnie jedną z metod wykończenia ścian zewnętrznych jest metoda sucha. Charakteryzuje się ona szybszym prowadzeniem prac oraz brakiem oczekiwania na wyschnięcie zaprawy czy kleju. Dodatkowo umożliwia także prowadzenie prac nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.