X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Święta bez choinki lub poinsecji nie istnieją

dekoracja świąteczna
Jakie znaczenie mają dla Europejczyków święta? Jak je obchodzą? Jakie są najważniejsze symbole związane z Bożym Narodzeniem? Europejskie Stowarzyszenie Producentów Poinsecji (Stars for Europe) zgromadziło odpowiedzi na te pytania w przeprowadzonej wśród Europejczyków internetowej ankiecie.


Więcej na temat świątecznych dekoracji możesz przeczytać w artykułach:
- Nakrywanie świątecznego stołu
- Dekorowanie domu na święta
- Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską
- Zimowe dekorowanie stołu


Bez gwiazdy to nie to samo: poza udekorowaną lampkami choinką, poinsecje o kształcie gwiazdy są jednymi z najważniejszych bożonarodzeniowych symboli.


Siedemnaście tradycyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia takich jak choinka, szopka, kalendarz adwentowy, świece i jemioła, zastało ocenionych pod względem znaczenia podczas Bożego Narodzenia w przeprowadzonym badaniu. Wyniki były jasne: choinka dla Europejczyków jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ponad 90 procent respondentów uznało ją za bardzo ważną lub ważną. W Niemczech, choinki strojono prawdopodobnie już w Średniowieczu. Pierwsze dowody na obecność dekoracyjnych drzewek sięgają XVI wieku. Dopiero w XIX wieku, choinka zyskała popularność poza granicami Niemiec. Przez długi czas kościół katolicki nie wyrażał zgody na zastąpienie drzewkiem tradycyjnej szopki. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach.

dekoracja świątecznaWedług tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo. Prawie 87 procent respondentów uznało je za ważne lub bardzo ważne, umieszczając je na drugim miejscu wśród najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Poinsecje w kształcie gwiazd znajdują się na trzecim miejscu. Ponad 60 procent badanych stwierdziło, że są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Gwiazdy betlejemskie są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.

dekoracja świątecznaObecnie w większości krajów, poinsecje są kultowym symbolem Bożego Narodzenia. W 1950 roku, wyhodowano pierwsze poinsecje jako rośliny doniczkowe. Następnie te kwitnące zimą rośliny szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji. Według badania, około 84 procent respondentów przyznało, że miało poinsecję w okresie Bożego Narodzenia. Ta roślina swoją popularność zyskuje dzięki układającym się w kształcie gwiazdy przylistkom oraz spójności z innymi symbolami Bożego Narodzenia. Ponadto, występuje przede wszystkim w czerwieni i zieleni, kolorach symbolizujących Adwent i Boże Narodzenie. Zielony jest kolorem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Dlatego te kolory mają duże znaczenie w ozdobach bożonarodzeniowych. I choć poinsecje występują obecnie w wielu kształtach i kolorach, klasyczna czerwień i zieleń są zdecydowanie najbardziej popularne. Około 74 procent uczestników sondażu woli czerwone poinsecje od białych, kremowych (około 12%) i różowych (4%).

dekoracja świątecznaEuropejczycy są bardzo zgodni co do świąt Bożego Narodzenia. 98 procent respondentów przyznało, że ważne lub bardzo ważne jest dla nich spędzanie czasu w tym okresie z rodziną i przyjaciółmi. Ponad 97 procent uczestników sondażu spędza Wigilię z rodziną. 64 procent zostaje w domu, prawie co trzecia osoba przyznała, że wyjeżdża do krewnych lub przyjaciół. Respondenci są również zgodni odnośnie dekoracji świątecznych. Ponad 87 procent z nich potwierdziło, że dekoracje są niezbędne podczas Bożego Narodzenia. Prawie 81 procent osób uważa, że dawanie i otrzymywanie prezentów odgrywa ważną rolę, podczas gdy jedzenie i picie jest ważne dla prawie 78 procent. Tylko niecałe 40 procent Europejczyków kojarzy Boże Narodzenie z niepokojem i stresem.
Poinsecja udekorowana świątecznymi dodatkami lub sama roślina nie tylko stanowi jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia, ale również jest idealnym pomysłem na dekorację lub niezobowiązujący prezent.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dekoracje
2010-11-18 16:13:15
Tagi do artykułu: Poinsecja | Gwiazda Betlejemska | dekoracje świąteczne
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Mylove3

Obrazy z górami – malownicza dekoracja wnętrza w trzech odsłonach

Przyroda to niekończące się źródło zachwytów. Możemy podziwiać malownicze pejzaże, rosnące na łące kwiaty czy zmieniające się pory roku i takie widoki nigdy nie stracą na sile. Dzisiaj przyjrzymy się sięgającym chmur wierzchołkom i ośnieżonym górskim zboczom i zobaczymy, czy takie krajobrazy będą się dobrze prezentować w naszym wnętrzu.
Dekoracje świąteczne

Świąteczne dekoracje

Boże Narodzenie to magiczny i szczególny czas, który kojarzy się z blaskiem świec, zapachem choinki i piernika. To właśnie w święta mamy okazję, aby nasz dom wypełnił się wyjątkowym i szczególnym nastrojem, przy pomocy różnego rodzaju ozdób. Dlatego poza prezentami warto zastanowić się nad świąteczną dekoracją naszych wnętrz.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

kwiaty doniczkowe
Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), potocznie nazywany Gwiazdą Betlejemską lub poinsecją, to najpopularniejsza roślina sezonowa będąca świąteczną dekoracją naszych domów. Stała się w pewien sposób symbolem Świąt Bożego Narodzenia i nie ma drugiej rośliny doniczkowej tak doskonale rozweselającej nasze mieszkanie w tym okresie, no może oprócz Amarylisów, których jestem wielkim miłośnikiem.

Odświętne dekoracje kwiatowe w restauracjach

dekoracja świąteczna
Dobra restauracja lub firma cateringowa nie tylko słynie z wyśmienitego jedzenia. Goście oczekują czegoś więcej niż tylko wspaniałej zabawy. Oprócz zaspakajania apetytu, właściciele powinni zadbać o panujący nastrój i komfort miejsca. Dobra atmosfera w restauracji jest źródłem sukcesu a dekoracje kwiatowe odgrywają w niej niezwykle ważną rolę. W zależności od pory roku tworzą miły i przyjemny klimat.

Świąteczne inspiracje z poinsecją w roli głównej

Dekoracje świąteczne
Z myślą o nadchodzących świętach organizacja Stars for Europe, zrzeszająca producentów gwiazdy betlejemskiej, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, przygotowała w Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie wystawę z kompozycjami bożonarodzeniowymi z gwiazdą betlejemską.

Gwiazda Betlejemska - kwiat, który łagodzi obyczaje

dekoracje
Poinsecja jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w wielu krajach stała się obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Ta atrakcyjna, kwitnąca zimą piękność jest jedną z najbardziej cenionych roślin pokojowych na świecie.