X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Drzwi wewnętrzne

drzwi wewnętrzneBierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania... Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze...


drzwi wewnętrzneJest kilka kryteriów wyboru drzwi. Jednym z nich jest sposób ich otwierania. Tu podejmując decyzję, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę ile mamy miejsca. Jeśli mamy go naprawdę dużo możemy zamontować drzwi wahadłowe. Wymagają najwięcej miejsca gdyż ich ruch odbywa się na obie strony ściany, zamykając się samoczynnie wahadłowo. W domowych warunkach najbardziej popularne są drzwi rozwieralne, które mogą być jako drzwi jednoskrzydłowe lud drzwi dwuskrzydłowe. Parametrem który musimy określić kupując takie drzwi, jest to czy mają się otwierać w lewą czy prawą stronę.


Jeśli ilość miejsca w pomieszczeniu nie pozwala nam nam na drzwi rozwieralne dobrą propozycja są drzwi składane (łamane). Gdy są zamknięte wyglądają jak rozwieralne, natomiast tak naprawdę skrzydło podzielone jest na dwie lub więcej części, przez co po złożeniu nie wymagają tyle miejsca. Odmianą drzwi składanych są drzwi harmonijkowe. Budową przypominają składane, jednak tutaj sami decydujemy z ilu części będą się składać. Nadają się do futryn o nietypowej szerokości. Innym dobrym rozwiązaniem przy braku miejsca są drzwi przesuwne naścienne, które wymagają tylko pozostawienia wolnego miejsca na ścianie. Jeśli jednak z kawałkiem wolnej ściany jest też problem pozostają drzwi przesuwne chowane w ścianie. Niestety o nich najlepiej pomyśleć na początku remontu, gdyż wymagają postawienie odpowiedniej ściany działowej.

drzwi przesuwneKolejnym kryterium przy wyborze drzwi jest ich wnętrze – czyli jak i z czego są zbudowane. Drzwi produkowane są z nie tylko z materiałów drewnopochodnych, np. płyt pilśniowych czy wiórowych, ale także z drewna (dąb, mahoń, jesion, buk, sosna). Drzwi drewniane są lite lub sklejane z kilku warstw.
Często drzwi wewnętrzne są drzwiami do zadań specjalnych. Oddzielają od siebie pomieszczenie ogrzewane i nieogrzewane (np. kuchnia i spiżarka) czy też ciche i głośne (pokój dziecka i gabinet do pracy). Niekiedy muszą wytrzymywać porównywalnie wiele co drzwi zewnętrzne: zmiany temperatury, wilgoć, zadrapania, trzaśnięcia. Przy wyborze tych drzwi warto rozejrzeć się w ofercie producentów (np. Porta, BEL-POL, Door-Pol) i wybrać dokładnie to co nas interesuje.

witrażDrzwi mogą okazać się też pomocne przy doświetleniu ciemnego korytarza, wystarczy zamontować takie całe ze szkła, lub z dużą ilością przeszkleń. Mamy teraz do wyboru naprawdę dużo rodzaju szkła: matowe, barwione, przezroczyste, więc z czego wybierać. Ciekawym rozwiązaniem są przeszklenia witrażowe. Nadają się do oddzielenia tej prywatnej części domu, jak np. sypialnia, dalej spełniając swoją funkcje doświetlenia.
W łazienkach, toaletach zazwyczaj montujemy drzwi pełne lub ewentualnie z małym przeszkleniem, pamiętając o otworach wentylacyjnych w dolnej części.

Przy kupnie drzwi nie możemy pominąć tematu ościeżnicy. Zazwyczaj w naszych domach są futryny metalowe. Jeśli nie planujemy większego remontu, lepiej ich nie ruszać starej – narobimy sobie tylko bałaganu. Jeśli jednak przeprowadzamy generalny remont warto pokusić się o zmianę ościeżnicy, wtedy będziemy mieć pewność że całość będzie ze sobą idealnie współgrać i pasować do otoczenia.

Często producenci dają nam oprócz możliwości doboru koloru i wielkości zarówno drzwi jak i ościeżnicy, możliwość dobrania sobie, pełniącej również funkcje ozdobną, klamki – jej koloru, kształtu i materiału z jakiego jest wykonana.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, niż uzbrojonym w gotówkę wybrać się na poszukiwania tego jakże ważnego elementu naszego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzwi
2016-08-24 10:51:51
Tagi do artykułu: drzwi | drzwi wahadłowe | drzwi rozwieralne | drzwi dwuskrzydłowe | drzwi składane | drzwi harmonijkowe | drzwi przesuwne | ościeżnica
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Drzwi Drzwi    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
DrzwiAV3

Zamek dla zapominalskich, czyli drzwi ryglujące się automatycznie

Zamykanie drzwi bez klucza – to możliwe. I nie chodzi tu o zwykłe zatrzaśnięcie drzwi, ale ich bezpieczne zaryglowanie, a więc zabezpieczenie przed włamaniem. Takie możliwości daje zamek Winkhaus autoLock.
montaż ościeżnicy

Montaż ościeżnicy

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, zazwyczaj wybieramy także nowe, dobrane do skrzydeł drzwiowych ościeżnice. Bogata oferta dostępnych na rynku ościeżnic pozwala nie tylko na wybór wymarzonego koloru, ale także odpowiedniego rodzaju – stałego lub regulowanego. Co istotne montaż ościeżnicy nie jest trudny i możemy go przeprowadzić samodzielnie!
drzwi z zamkiem autolock

Czy zamki wielopunktowe Winkhaus są zamkami antywłamaniowymi?

Zamki Winkhaus spełniają europejskie normy bezpieczeństwa dla drzwi o podwyższonej odporności na włamanie EN 1627-1630, a to oznacza, że mogą być elementem drzwi antywłamaniowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Naścienny system przesuwny

drzwi przesuwne
Urządzając dom lub mieszkanie staramy się stosować najlepsze rozwiązania aranżacyjne i technologiczne, tak aby przestrzeń wokół nas była funkcjonalnie zagospodarowana. Jednak na początku prac nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co w efekcie najlepiej spełni nasze oczekiwania...

Dwuskrzydłowe drzwi w klasycznej aranżacji

Drzwi dwuskrzydłowe w klasycznej aranżacji
Dworki, pałace, stare kamienice - to rodzaj budownictwa, które nieodmiennie kojarzy się z przestrzennymi wnętrzami. Charakterystycznym dla nich rozwiązaniem, chętnie stosowanym także w nowoczesnym budownictwie, są drzwi dwuskrzydłowe. Tym, którzy pragną we wnętrzu swojego domu lub mieszkania osiągnąć podobny efekt, szeroką ofertę tego rodzaju drzwi proponuje Zakład Stolarki Budowlanej CAL z Suwałk.

Drzwi wewnętrzne: rozsuwane, klasyczne, przesuwane, łamane, wahadłowe...

drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne to element nadający charakter wnętrzom. Źle dobrane, względem wymarzonej aranżacji zaburzą zamierzony odbiór i zamienią stylowy wystrój w eklektyczną składankę. Najbardziej efektowne są drzwi drewniane. Producenci prześcigają się w dostępnych na rynku formach, zdobieniach i okuciach.

Szafy wnękowe uporządkują i ozdobią każde wnętrze

szafy pod zabudowę
Od niedawna wśród propozycji FM GAWIN możemy znaleźć zupełną nowość – szafy wnękowe, które ozdobią i uporządkują każde wnętrze. Wnęki w pomieszczeniach już nigdy nie będą problemem, z którym nie wiemy jak sobie poradzić! Niezależnie, czy służą nam one za garderobę, czy składzik pudełek z pamiątkami, teraz mogą być dyskretnie i elegancko zasłonięte funkcjonalnymi szafami pod zabudowę.