X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Pralnia w domu

pralka
Pralnia to bardzo przydatne i niedoceniane pomieszczenie. Zaledwie 7 na 100 koncepcji projektów domów przewiduje ją w układzie funkcjonalnym wnętrz. Standardem jest pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia. Składujemy w nich przede wszystkim narzędzia, montujemy kocioł grzewczy, przechowujemy odkurzacz, mopa i środki czystości. Na pralkę brakuje już miejsca, nie mówiąc o suszarce, koszu na ubrania i miejscu do prasowania.


Duży kłopot w małym mieszkaniu
W mieszkaniach, gdzie powierzchnia użytkowa mierzona jest na wagę złota, podłączamy pralkę w łazience lub w kuchni. Jeśli nawet tam brakuje miejsca ciekawym pomysłem może być podłączenie instalacji (odpływ na wodę) i pralki w szafie gospodarczej w przedpokoju. Biorąc pod uwagę fakt, że korzystamy z pralki średnio 1 do 2 razy w tygodniu (w zależności od pojemności bębna), ciche urządzenie nie powinno być uciążliwe dla domowników.

Eksmisja pralki z łazienki


pralkaObecnie pralka w łazience to „zło konieczne” - jeśli nie ma perspektywy innego rozwiązania. Architekci wnętrz proponują zamykanie urządzeń AGD w szafkach. W ten sposób można obudować pralkę frontem meblowym na wzór lodówki czy zmywarki w kuchni.

Pralka jest zdecydowanie niepożądana w modnych salonach łazienkowych. Jak zrelaksować się w jednym pomieszczeniu z koszem na brudną bieliznę i urządzeniem AGD podskakującym podczas wirowania, które nijak pasuje do drogiej aranżacji?

Przeniesienie pralki do łazienki dla gości to także bardzo nietrafiony pomysł. Częstym rozwiązaniem jest więc wciśnięcie urządzenia do kotłowni. Opinie na ten temat są jednak podzielone. Fachowcy twierdzą, że wilgoć powstająca przy okazji prania lub suszenia ubrań może zaszkodzić urządzeniom elektronicznym.

Strych, piwnica albo pomieszczenie gospodarcze
W domach parterowych pozostaje poddasze, strych, pomieszczenie gospodarcze lub dobrze zaizolowana piwnica.
Ponieważ pralnia nie wymaga dużo miejsca, jest szansa na połączenie jej z suszarnią i prasowalnią na poddaszu.
Pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu lub część piwnicy także można zaadoptować na pralnię.

Jak urządzić pralnię we własnym domu?
Pralnia w domu to pomieszczenie, w którym także powinno być ładnie i przyjemnie. Jeśli przewidzieliśmy aranżację pomieszczenia od początku można zastosować modne i bardzo praktyczne „rozwiązanie logistyczne” jakim jest zsyp na brudną bieliznę. Tym „magicznym” sposobem ubrania przeznaczone do prania będą na bieżąco „lądowały” w koszu.

Domowa pralnia powinna być wyposażona w mały zlew, szafki lub półki na pojemniki z proszkami do prania, butelki z płynami, odplamiaczami i żabki do przypinania bielizny. Jeśli pomieszczenie jest suche i dobrze wentylowanie można zainstalować suszarki podsufitowe i zorganizować miejsce do prasowania suchych rzeczy.

Pralnia domowa w gustownej aranżacji
Jeśli mamy luksus posiadania domowej pralni, z suszarnią i prasowalnią, to znaczy, że będziemy w niej spędzać sporo czasu – przynajmniej raz w tygodniu. W takim wypadku warto zastanowić się nad aranżacją praktyczną i estetyczną. W efekcie wykonywanie koniecznych prac domowych stanie się dużo przyjemniejsze.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-11 03:17:41
Tagi do artykułu: Pralnia | pomieszczenie gospodarcze | pralki | AGD | suszarki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pomieszczenie gospodarcze

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenie gospodarcze w domu jest miejscem, które w znaczny sposób ułatwia codzienne życie domowe. To swoiste zaplecze domu ułatwi nam przechowywanie rzeczy w przypadku, gdy nie mamy strychu czy piwnicy. Wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę na to czy przewidziano miejsce na takie pomieszczenie techniczne, ponieważ to właśnie w nim będą znajdować się mało atrakcyjne, aczkolwiek niezbędne w codziennym życiu przedmioty.

Jak urządzić pralnię w domu

pralnia
Pralnia jest praktycznym i wygodnym pomieszczeniem, które ułatwi rozwiązanie problemu przechowywania i segregacji brudnych ubrań. Jest to miejsce, które dzięki temu, że przejmuje cześć funkcji tradycyjnej łazienki, pozwala zaoszczędzić przestrzeń i utrzymać w niej porządek.

Pralki i suszarki z programami parowymi

Nowa linia pralek i suszarek Electrolux
Z nowymi urządzeniami Electrolux można zapomnieć o skomplikowanych i czasochłonnych zabiegach pielęgnacyjnych. Naturalna moc pary w delikatny sposób zadba o twoje ubrania.
“Wiele osób rezygnuje z zakupu niektórych rzeczy, obawiając się, że trudno im będzie o nie dbać. Co więcej, część osób unika zakładania delikatnych ubrań, które już mają w szafie, ponieważ nie wiedzą, jak je potem wyczyścić” opowiada Małgorzata Dzięcioł z Electrolux.

Trzy plusy wiosny

Pralka i suszarka Miele
Trzy plusy wiosny. Po pierwsze, w końcu jest ciepło. Po wtóre, dzięki wyjątkowemu wiosennemu zestawowi pralki i suszarki Miele Primavera Plus możemy skutecznie odświeżyć swoją garderobę.