X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Programy do projektowania wnętrz

Samodzielne zaprojektowanie wnętrza domu lub mieszkania to nie lada sztuka. Dzięki darmowym programom do projektowania wnętrz, w 3D, wykorzystującym produkty dostępne na naszym rynku, zadanie to może być świetną zabawą, zwieńczoną satysfakcją z osiągniętego efektu.

Fachowcy, z branży architektonicznej i wizualizacji 3D, korzystają z profesjonalnego oprogramowania, takiego jak: ++CAD 2011, Maja, Blender, 3D Studio Max i 3Ds Max które wymagają odpowiedniej wiedzy i biegłej znajomości interfejsu. Wymienione programy do projektowania wykorzystywane są przede wszystkim w celu komercyjnym.


Dla osób, które nie posiadają fachowej wiedzy i umiejętności, powstały programy z intuicyjnym interfejsem. Opracowano je w taki sposób, by użytkownik mógł kreować przestrzeń w trójwymiarze, przy pomocy jak największej ilości gotowych obiektów. W programach wnętrzarskich, modele gotowych obiektów dostarczają zwykle producenci wyposażenia – to doskonała promocja produktów.Korzystając z prostych programów do projektowania wnętrz trzeba wziąć pod uwagę, iż nie uwzględniają one niedoskonałości technicznych przegród, nierówności, ścian i nierównej miary kątów. Ściany, sufity i podłogi w naszym M, mają pewne niedoskonałości. To co idealnie pasuje do siebie na wizualizacji, nie koniecznie zmieści się w rzeczywistości.

Ashampoo Home Designer 1.0.0 to bezpłatny program do projektowania domów i wnętrz, przygotowany dla czytelników vortalu www.dobreprogramy.pl. Do elementów tła aranżacji można wykorzystać zdjęcia. Poza wizualizacją 3D zaprojektowanego wnętrza, program wykonuje listę wykorzystanych materiałów i produktów, do formatów PDF, RTF, bądź XML.

Projektuj i kupuj 3D 2.0.1.21 służy do projektowania wnętrz i szczegółowego kosztorysowania.
Proces projektowania został uporządkowany w etapy. Pierwszy, to zdefiniowanie kształtu pomieszczenia, wybór materiału i kolorystyki ścian i podłóg. Kolejnych etapach dodaje się elementy wyposażenia i wystroju. Na każdym etapie wykonywania projektu można zapisać widok 3D i 2D na dysku.
Materiały wykończeniowe oraz obiekty zostały uporządkowane w kategorie, które pobierane są na bieżąco z bazy internetowej. Produktami końcowymi aranżacji przy pomocy programu Projektuj i kupuj 3D 2.0.1.21 są rysunki 2D i 3D, a także orientacyjny kosztorys realizacji pomysłu.

VoxBox 2.51 to program do projektowania wnętrz. Produkty do aranżacji i wyposażenia poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych, pochodzą od producenta mebli VOX.
Podobnymi aplikacjami są: NET Design ABRA Edition 1.0.0.20 i Light Decor Paradyż 2.0.8.4 . W tym przypadku gama produktów wyposażenia i dekoracji wnętrz pochodzi z firmy ABRA i Paradyż.

programy Power Net +. To także bezpłatny program znanej polskiej firmy CAD Projekt K&A, twórcy programów: CAD Kuchnie i CAD Wnętrza. Program ten o odróżnieniu od innych jest bardzo uniwersalny. Można sporządzać projekty kuchni, sypialni, łazienki w bardzo krótkim czasie. Mamy możliwość tworzenia pomieszczeń o różnych kształtach, dobierać i nakładać tekstury czy faktury, zarówno na ściany i podłogi, ale także na meble. Bogata biblioteka programu pozwala na wybór mebli czy kafelek znanych producentów. Program automatycznie wyceni i zestawi użyte w projekcie elementy.
Gdy zakończymy już proces aranżacji wnętrz, projekt możemy zapisać na dysku lub wydrukować. Program jest bardzo prosty w obsłudze i nie sprawi trudności nawet początkującym użytkownikom. Jego przyjazny i intuicyjny interfejs sprawia, że projektowanie staje się zabawą, a nie pracą.

Bardziej zaawansowanym programem, jest płatny produkt tej samej firmy, CAD Kuchnie i CAD Wnętrza. Pierwszy z nich umożliwi nam zaprojektowanie nawet z najdrobniejszymi szczegółami, wycenę i wizualizacje kuchni. programprojektowanie wnętrzDaje największą swobodę projektowania.. Sami dobieramy kształt, kolor i wymiary szafek kuchennych czy blatów. Jest to program w pełni profesjonalny używany przez zawodowców.
Na tej samej zasadzie działa program CAD Wnętrza. Mamy możliwość rysowania pomieszczeń o dowolnym kształcie, wstawiania ścianek działowych, wybierania okien czy drzwi. Możemy wstawić podesty, słupy a nawet zdecydować w jakim miejscu i jakie płytki będą się znajdować. Identycznie jak w poprzednim programie otrzymamy dokładną wycenę projektu.

program
Innym uniwersalnym programem do projektowania wnętrz jest Sweet Home 3D. Program tez różni się od innych możliwością aranżacji naraz kilku wnętrz, a także bardzo precyzyjnym umiejscowienie poszczególnych elementów. Program pozwala na dowolne nanoszenie drzwi, schodów czy okien.


Okno programu PRO100Najbardziej popularnym programem używanym do aranżacji dowolnych wnętrz jest PRO 100. Program jest bardzo popularny w branży zarówno wnętrzarskiej jak i meblowej. Jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Sama nazwa programu nasuwa nam takie skojarzenia PRO100(prosto). Mamy bardzo dużą dowolność projektową. Możemy korzystać z gotowych mebli, ale także tworzyć swoje własne. Nasze prace możemy na bieżąco oglądać w wysokiej jakości wizualizacjach, w siedmiu różnych widokach i różnorodnych trybach wyświetlania. W kilka sekund możemy zmieniać kolory ścian mebli, usunąć niepasujące uchwyty czy półki, dodać nową szafę. Jest to szczególnie przydatne w pracy bezpośrednio z osobą zlecająca nam wykonanie projektu, gdy chcemy natychmiast wdrożyć zaproponowane przez klienta pomysły. Producent oferuje nam możliwość przetestowania programu – z jego strony pobrać można wersje demo.

Jest wiele programów stworzonych tylko w celu projektowania tylko jednego konkretnego wnętrza. Jako pierwszą zajmiemy się kuchnią. Oprócz wymienionego już CAD Kuchnie, jest kilka innych, bezpłatnych aplikacji, które ułatwią nam prace:
ALNO Kitchen Planner – umożliwia zaprojektowanie kuchni, bazując na katalogu producenta mebli. Oprócz wyboru mebli, możemy dobrać oświetlenie, dodatki czy ozdoby. Dzięki symulacji oświetlenia i dobrej wizualizacji 3D projekt staje się bardzo realistyczny. Gotowy projekt możemy na koniec wydrukować. Program niestety nie występuje w polskiej wersji językowej, jednak i tak warto się nim zainteresować. ALNO Kitchen Planner można pobrać w wersji 0.99a.
Gotowy projekt można wydrukować w wersji: rzutu – 2D, wizualizacji 3D z kompletną listą użytych produktów.

Okno programu IKEA Home Planner - KitchenBardzo ciekawą propozycją jest program IKEA Home Planner – Kitchen. Jest on bardzo prosty i przyjazny w obsłudze. Przejrzysty katalog podzielony tematycznie ułatwi nam znalezienie dokładnie takiej np. szafki jakiej szukamy. Dużą zaletą jest, że meble proponowane przez IKEE posiadają standardowe wymiary, więc nie będziemy mieć problemu, gdy postanowimy zakupić je w innym salonie meblowym. Dużym ułatwieniem będzie w takim przypadku kosztorys zawierający nie tylko wycenę, ale także dokładne wymiary przyjętych w projekcie mebli.
program

Jednym z popularniejszych programów do projektowania kuchni i łazienki jest KitchenDraw. Jest to program wykorzystywany przez firmy zajmujące się produkcją mebli pod zabudowę. Interfejs jest mniej intuicyjny, ale ma dużo więcej możliwości od przeciętnych darmowych programów. KitchenDraw można użytkować bezpłatnie tylko 30godzin.

Po zaplanowaniu kuchni, czas na sypialnie/pokój dzienny.
programyBardzo dobrze spisuje się IKEA Home Planner – Bedroom. Program działa dokładnie na tej samej zasadzie co IKEA Home Planner – Kitchen.
Następnym programem wypuszczonym przez producentów mebli jest BoConcept Furnish Pro. Zasada działania jest identyczna jak w innych programach. Dużą zaletą akurat tego programu jest różnorodność mebli. Znajdziemy tu nie tylko typowe sofy, szafy czy fotele, ale także meble biurowe czy lampy. Niestety program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, i jeśli zaprojektujemy salon akurat w tym programie, to znalezienie mebli odpowiadających tym z projektu dostępne będzie tylko w salonach meblowych BoConcept.
Programem pozwalającym na aranżacje wnętrza jest także VOX WebComposer, wypuszczony przez producenta mebli VOX. Jest bardzo prosty w obsłudze. W razie niejasności zawsze może skorzystać z funkcji POMOC. Tak jak to zazwyczaj bywa w programach wydawanych przez producentów mebli, tak i tutaj, korzystać możemy tylko z ich oferty, która jest dość bogata. Program jest w polskiej wersji językowej. Na plus działa również duża ilość salonów meblowych tej właśnie firmy, nie będziemy mieć więc problemów ze znalezieniem zaprojektowanych przez nas mebli.
Następnym programem udostępnionym przez producenta mebli jest NET Design ABRA Edition. Tutaj również obsługa programu jest bardzo prosta i nie wymaga dużej wiedzy. Aranżacja wnętrz odbywa się tylko meblami z salonu Abry. Minusem tego programu jest brak możliwości wydrukowania projektu, można go tylko zapisać do pliku.

Okno programu Flexa 3DJedynym programem dającym nam możliwość zaprojektować pokój dziecka jest Flexa 3D. Stworzony przez producenta tych właśnie mebli pozwala nam dość dokładnie zaplanować wygląd pokoju naszego malca. Biblioteka nie zawiera tylko mebli, ale także duży wybór zabawek i akcesoriów dziecięcych. Niestety tutaj po raz kolejny minusem okazuje się brak salonów meblowych w Polsce, a także brak polskojęzycznej wersji programu.

Okno programu Moja ŁazienkaJeśli chodzi o projektowanie wystroju łazienki wybór jest tak samo skromny jak w przypadku pokoju dla dziecka. Na dobra sprawę, dostępny jest tylko jeden bezpłatny program. Jest to program udostępniony przez firmę KOŁO Moja Łazienka. Standardowo obsługa bardzo prosta. Mamy do dyspozycji szeroką gamę produktów zarówno sanitarnych jak i wykończeniowych. Producent udostępnia nam także kilka gotowych projektów do podpatrzenia lub wykorzystania w dowolny sposób.

Do zaprojektowania biura pomocny przychodzi po raz kolejny IKEA Home Planner, ale tym razem jest to IKEA Home Planner – Office. Program działa dokładnie tak samo jak jego dwóch poprzedników.

SAM ZAPROJEKTUJ Dom, Wnętrze i Ogród 2.0 to program w wersji polskiej, do samodzielnego projektowania domu i ogrodu. Program pozwala wykreować bryłę domu od zewnątrz wraz z detalami i sztukaterią, także zaplanować podział na wnętrza wewnątrz.
Do projektowania ogrodów, do dyspozycji użytkownika jest ponad 2800 elementów: roślin, małej architektury, ogrodzeń itp.

programKiedy zaprojektujemy już wystrój całego domu, możemy spróbować swoich sił przy projektowaniu ogrodu. Najbardziej popularny w tej dziedzinie jest program Virtual Garden. Możemy na wprowadzony przez nas kształt ogrodu, nanosić nie tylko kwiaty drzewa czy krzewy, ale także sadzawki, altany itp. Niestety do obsługi potrzebna jest znajomość języka angielskiego, gdyż program nie posiada spolszczenia. Minusem jest również brak możliwości wydruku zaprojektowanego przez nas ogródka.
Jeśli chodzi o pierwszy problem jakim jest bariera językowa, jeden z serwisów ogrodniczych przygotował przewodnik po programie w języku polskim, a także polskie nazwy roślin.

projekt ogroduDrugim bardzo ciekawym programem jest Wymarzony Ogród. Jest to wprawdzie program płatny, ale jego cena nie jest wygórowana w stosunku do jego możliwości. Mamy dowolność w kształtowaniu terenu działki, wstawianiu roślin bądź grządek, czy ustawianiu żywopłotu. Możemy przeprowadzić animacje wzrostu roślin (ich baza zawiera szczegółowe opisy) i zobaczyć jak będą się zmieniać wraz ze zmieniającymi się porami roku. Po skończonej pracy istnieje możliwość wydrukowania planu naszego ogrodu, wraz z listą użytych roślin.

Bez względu na program który wybierzemy, powodzenie w projektowaniu i efekt aranżacyjny zależy tylko od naszej fantazji. Jednego można być pewnym - satysfakcji z mieszkania w domu dokładnie takim o jakim zawsze marzyliśmy, i który sami sobie zaaranżowaliśmy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat programów do projektowania wnętrz, zapraszamy do lektury artykułów:
Programy do projektowania łazienek
Projektowanie łazienki
Programy do projektowania kuchni
Nowe opcje programu CAD Kuchnie
Programy do projektowania mebli
Programy do projektowania wnętrz
Darmowy program do aranżacji i wizualizacji wnętrz
Projektowanie wnętrz
PRO100 - Samodzielna aranżacja wnętrz
Edytor blatów i nowa baza płytek ceramicznych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
2016-04-26 15:51:32
Tagi do artykułu: projekty | programy do projektowania wnętrz | kolory ścian | aranżacja wnętrz | projektowanie ogrodu
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Łazienki Łazienki Galeria Pokój dziecka Pokój dziecka  
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
dom jednorodzinny

Projekty domów z garażem w piwnicy

Wyznaczenie lokalizacji pod garaż, jest skomplikowanym zadaniem. Garaż, tak samo jak budynek mieszkalny, podlega wytycznym zawartym w decyzji o warunkach zabudowy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zaprojektuj swoje wnętrze

aranżacja wnętrz
Przygotowując się do budowy, remontu lub zmiany aranżacji domu i ogrodu wertuje stosy czasopism w poszukiwaniu praktycznych informacji i ciekawych rozwiązań.

Pracownia projektowa Archeco - Dom Dla Ciebie

Archeco   Dom dla Ciebie
Pracownia istnieje od 2000 roku,najpierw pod nazwą ARCHIMAAT, a następnie od 2007 roku pod nazwą ARCHECO sp. z o.o.

Najnowszy katalog projektów "Domy w stylu"

logo
Najnowszy katalog z projektami „Domy w stylu” (wydawca pracownia projektowa MTM STYL) zrywa ze stereotypowym podejściem do prezentacji projektu...

Pracownia architektoniczna Dom-Projekt

logo
Dom-Projekt to autorska pracownia architektoniczna o wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu domów jednorodzinnych murowanych i drewnianych. Pracownia opracowuje gotowe (typowe) projekty domów o współczesnych rozwiązaniach funkcjonalnych i architekturze nawiązującej do najpiękniejszych przykładów polskiej architektury.