Praktyczna zabudowa garderoby – projektowanie garderoby krok po kroku

Zabudowa garderoby

Choć aranżacja garderoby wydaje się niektórym osobom luksusem czy wręcz fanaberią, w rzeczywistości dobre zorganizowanie przestrzeni do przechowywania ubrań i akcesoriów ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Właściwie dobrana do potrzeb domowników zabudowa garderoby pozwala uniknąć zagracenia domowych wnętrz nadmiarem szaf i szafek oraz pomaga utrzymać w nich nienaganny porządek.

Projekt garderoby dla każdego

Na pierwszy rzut oka aranżacja garderoby to rozwiązanie dla posiadaczy dużych domów jednorodzinnych. Faktycznie, jeśli mamy do dyspozycji przestronną sypialnię bądź niezagospodarowaną przestrzeń na poddaszu, projektowanie garderoby staje się nieporównywalnie łatwiejsze.  Jednak dzięki temu, że oferta producentów wciąż się powiększa, dziś już bez problemu znajdziemy meble do garderoby, które zmieszczą się także w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. Nawet niewielki kącik do przechowywania ubrań z pewnością ułatwi nam odnalezienie niezbędnych rzeczy, a dodatkowo zapobiegnie zagraceniu niedużej przestrzeni.

 Aranżacja garderoby

fot. Aranżacja garderoby

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, wyjściem z sytuacji może okazać się wybór szafy wnękowej na zamówienie, wyposażonej w odpowiednią liczbę półek, wieszaków i szuflad. Warto przemyśleć w tym przypadku zastosowanie lustrzanych frontów, które nie tylko pomogą nam przygotować właściwą stylizację na każdą okazję, ale także powiększą pomieszczenie optycznie.

Projektowanie garderoby

Konsultanci większości dużych sieci wnętrzarskich pomogą nam zestawić ze sobą odpowiednie meble do garderoby. Warto jednak przemyśleć wcześniej, na jakich elementach najbardziej nam zależy oraz ile miejsca możemy na nie przeznaczyć.

Wymiary garderoby

Wymiary garderoby musimy dostosować przede wszystkim do liczby jej użytkowników, a także przechowywany rzeczy. W sytuacji, gdy planujemy dzielić garderobę z innymi domownikami, warto przemyśleć, w jaki sposób rozplanować tę przestrzeń, aby każdy mógł korzystać z niej w pełni komfortowo.

Jeśli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem lub jesteśmy w stanie wydzielić na przykład sporą część naszej sypialni, możemy pozwolić sobie na urządzenie garderoby z prawdziwego zdarzenia. Aby móc swobodnie przeglądać rzeczy na półkach oraz przebierać się czy przeglądać w lustrze, powinniśmy przeznaczyć na nią minimum 6 m². Jeśli istnieje ryzyko, że brak miejsca będzie utrudniał nam wygodne korzystanie z garderoby, warto zastanowić się nad zastąpieniem jej wspomnianą wcześniej pojemną szafą wnękową.

Zabudowa garderoby czy szafa?

fot. Zabudowa garderoby czy szafa?

Meble do garderoby

Zabudowa garderoby występuje na rynku w najróżniejszych rozmiarach, dzięki czemu przy odrobinie wysiłku doskonale dopasujemy ją do swoich potrzeb. Możemy zestawiać ze sobą meble do garderoby z jednej serii bądź zlecić ich wykonanie na wymiar. Jeśli chcemy zmierzyć się z aranżacją samodzielnie, nie korzystając z usług projektanta, przydadzą nam się na przykład programy do projektowania wnętrz udostępniane często za darmo na stronach producentów mebli.

Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach nie musimy kupować całego wyposażenia garderoby od razu. Nie mając pewności, jakie elementy okażą się najbardziej użyteczne, warto zdecydować się na konstrukcję modułową, aby potem stopniowo uzupełniać braki. Na początek z pewnością przyda nam się kilka półek, szuflad i wieszaków oraz oczywiście duże lustro, najlepiej pokazujące całą sylwetkę.

Meble do garderoby

fot. Meble do garderoby

Aranżacja garderoby – sposób na uporządkowanie przestrzeni w Twoim domu

Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach przejrzyste, otwarte wnętrza, zgodnie z duchem minimalizmu pozbawione zbędnych elementów. Dobrze urządzona garderoba, choć wielu osobom kojarzy się z luksusem, w rzeczywistości doskonale wpisuje się w ten trend. Pozwala nam bowiem zrezygnować z zabierających przestrzeń szaf i szafek, a także maksymalnie uporządkować ubrania oraz dodatkowe akcesoria.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto pomyśleć o umiejscowieniu garderoby w naszym domu już na etapie budowy. W pozostałych przypadkach dobrym pomysłem bywa zagospodarowanie pomieszczenia na poddaszu, fragmentu sypialni bądź rzadko wykorzystywanego pokoju gościnnego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez producentów stworzymy namiastkę garderoby nawet w niewielkim mieszkaniu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)