X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wełnowce

rabata
Wełnowce to szkodniki z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, o ciele pokrytym białym lub beżowym nalotem. Kolonia wełnowców oglądana z daleka przypomina wyglądem kłaczek wełny zaczepiony na roślinie. Właśnie te niepozorne białe kłębki waty kryją w sobie małe pełzające, podobne nieco do mszyc, czy też przędziorków owady. Samice składają około pięciu takich „kłębków". W każdym z nich znajduje się około 150 jaj. W ciepłym miejscu wylęg następuje już po kilku dniach. Po miesiącu samice ponownie są gotowe do złożenia jaj. Rozmnażając się z olbrzymią prędkością samice nie potrzebują płci przeciwnej do złożenia olbrzymiej ilości jajeczek. Ogrzewane, ciepłe pomieszczenia stanowią dla nich idealne miejsce do rozwoju.


Samice są zawsze pozbawione skrzydeł, większe od samców. Wełnowce o ciele robakowatym miękkim, pokrytym woskowym, puchowym nalotem są niezwykle uciążliwymi szkodnikami. Przypominające watę czy wełnę białe kłaczki to ich woskowa, lepka wydzielina.Wełnowce grupują się najczęściej wzdłuż nerwów głównych, na spodniej stronie liści, ogonkach liściowych i na łodygach drzew i krzewów liściastych, iglastych, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych i doniczkowych. Niektóre osobniki atakują także szyjkę korzeniową. Ich szkodliwość polega na wysysaniu soków z zaatakowanej rośliny oraz zakażeniu rośliny wydzielinami hamującymi wzrost, sprzyjającymi powstawaniu nekroz i obumieraniu pędów. Dotychczas piękne liście, zaczynają żółknąć, brązowieć i opadać, a roślina zaczyna wyglądać niczym zardzewiała. Z czasem, silnie porażona - zamiera. Ta lepka, bogata w cukry, wydzielana substancja - rosa miodowa, jest dodatkowo doskonałą pożywką dla grzybów sadzaków. Te, wprawdzie nie są pasożytami, lecz tworząc czarne skupiska utrudniają fotosyntezę, również bardzo osłabiając roślinę.

Jedną z metod zwalczania wełnowców jest zastosowanie pałeczek Provado Combi Pin lub też preparatu w aerozolu Provado Plus AE. Przede wszystkim jednak warto kupować rośliny ze sprawdzonych źródeł i od sprawdzonych hodowców. Przy kupnie zawsze delikatnie sprawdźmy bryłę korzeniową.

Inną, jedną z najprostszych metod stosowanych bardzo często w mieszkaniach jest przecieranie liści i łodyg watą nasączoną roztworem wody i 50% alkoholu, w stosunku 10:1, z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń np. Ludwika. Ta metoda jest skuteczna jedynie przy niewielkich rozmiarach kolonii szkodników. Pamiętajmy, stosując ją, o konieczności zmiany wacika każdorazowo po przemyciu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się patyczki, bądź waciki kosmetyczne. Zabieg przemywania warto powtórzyć.
Pamiętajmy, iż mieszanina niewielkiej ilości alkoholu i kropli płynu do mycia naczyń służy do zmywania szkodników przy użyciu pędzelka, bądź wacika. Tego koktajlu nie wykorzystujmy do oprysku roślin.

Jeżeli jednak szkodniki zdążyły rozplenić się w wielką kolonię, konieczne może okazać się opryskanie roślin pestycydem. Możemy wykorzystać dostępne na rynku Actellic 50 EC w stężeniu 0,1% lub Mospilan. Zabieg opryskiwania należy powtórzyć dwu-trzykrotnie, w siedmiodniowych odstępach. Pamiętajmy, by przed opryskiem, wynieść roślinę do pustego, niezamieszkałego pomieszczenia. Potem monitorujmy stan roślin i usuwajmy padłe wełnowce. Zwracamy uwagę na kąty liści, miejsca ich wyrastania oraz wszystkie niewidoczne zakamarki.

Spośród metod walki z wełnowcami warto wspomnieć o metodach biologicznych - australijskiej biedronce wełnocowej Cryptolaemus montrouzieri. Oprócz licznych bowiem gatunków biedronek, zjadających mszyce, ta z apetytem zjada wełnowce. Od kilku już lat hodowana w insektariach i dostępna na rynku, może okazać się dla nas ratunkiem. Na 10 m² wystarczy nam około 25, a na pojedynczą roślinkę około 5 chrząszczy. Samice biedronki australijskiej mogą złożyć do 400 jaj w złoże jaj wełnowca, a ich niewielkie larwy są równie drapieżne, co dorosłe osobniki. Cryptolaemus montrouzieri prócz wełnowców ze smakiem zjadają również inne owady ssące. Australijska biedronka wymaga jedynie temperatury rzędu minimum 20°C i wilgotności powietrza około 60%.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-04 13:16:07
Tagi do artykułu: Wełnowce | szkodniki | mszyce | biedronka
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pielęgnacja roślin doniczkowych

kwiaty
Wraz z końcem jesieni znikają z naszych ogrodów nasze ukochane rośliny. Jak zachować przy sobie te ulubione? Może czas pomyśleć o ozdobieniu naszego domu najpiękniejszymi okazami?

Mirt pospolity, zwyczajny, mirt panny młodej - uprawa, choroby i pielęgnacja

krzewy
Mirt (Myrtus) jest jedną z najstarszych roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach. Należy on do rodziny mirowatych. Do europy roślina została sprowadzona z Azji Mniejszej i basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Najczęściej uprawiany jest Mirt pospolity.

Robaki w ziemi

kwiaty
Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych są niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i pięknego wyglądu. Jeśli pomimo regularnego podlewania, nawożenia i przesadzania kwiaty gorzej rosną, słabo kwitną, usychają lub gniją oznacza to, że zostały zaatakowane przez szkodniki. Jak rozpoznać i zwalczyć insekty roślin doniczkowych?

Walka z mrówkami

mrówki
Wszędobylskie mrówki należą do najczęstszych mieszkańców naszych działek i ogrodów. Najczęściej niezauważane, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. W Polsce żyje ponad 90 gatunków mrówek. Do najczęstszych należą hurtnica czarna (Lasius niger) i hurtnica żółta (Lasius flavus). Mrówki potrafią założyć swe gniazda w każdym ogrodzie, w balkonowych doniczkach i skrzyniach na parapecie.