X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Surfinie - japoński mix

kwiaty
Surfinie to prześliczne rośliny wyhodowane w Japonii. Aż trudno w to uwierzyć, ale w Europie pojawiły się dopiero pod koniec lat 90 XX wieku. Surfinie to mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania różnych gatunków i odmian ogrodowych petunii Petunia spp. przy zastosowaniu osiągnięć inżynierii genetycznej. Pamiętamy, iż nazwa rodzajowa surfinii to petunia, a nazwa surfinia jest zastrzeżoną nazwą marketingową. Będąc krewną petunii, cechuje się podobnymi właściwościami, bardzo szybkim wzrostem, mnóstwem dużych kwiatów i bardzo pięknym zapachem. Ta przepiękna, urokliwa, bujnie rosnąca roślina nie wybacza tylko jednego - błędów w pielęgnacji.


Pędy surfinii mogą osiągnąć długość nawet do 2 metrów długości. Jej efektowny wygląd sprawia, iż idealnie nadaję się ona zarówno jako ozdobna roślina okrywowa, tworząca przepiękne kwieciste dywany, jak i jako balkonowa roślina, niezwykle urokliwie prezentująca się w wiszących pojemnikach, skrzyniach, czy donicach. Odpowiednio pielęgnowana potrafi przyrastać codziennie o 2-3 centymetry. Jej zdolność do rozkrzewiania się oraz sposób, w jaki wyrastają pędy, decyduje o jej uprawowej wartości. Surfinie to wspaniałe rośliny ozdobne, o niespotykanie intensywnym wzroście, a ich niepowtarzalny urok jest wynikiem wyjątkowej mieszanki genów.Surfinie rozmnaża się z łatwo ukorzeniających się sadzonek. Młode rośliny mogą zakwitnąć już po dwóch miesiącach. Surfinie rozmnaża się także z nasion. Wysiewać nasionka trzeba jednak bardzo wcześnie. Najlepszym miesiącem jest styczeń. W naszym kraju, w tym miesiącu jest jednak zbyt mało światła, by siewki były w stanie się rozwijać. Rozwiązaniem byłoby, zbyt jednak kosztowne, doświetlanie. Wysiane wczesną wiosną potrafią ładnie wzejść, rozkwitną jednak późnym latem. Warto jednak próbować. Przepiękne okazy uzyskane własnymi siłami z pewnością dadzą masę satysfakcji. Surfinie to jednak „obce" naszemu klimatowi rośliny. Decydując się na ich uprawę, chcąc uzyskać najpiękniejsze okazy, wybierzmy raczej gotowe sadzonki. Odmian surfinii jest bardzo dużo, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dziesiątki kolorów i wielkości. Pamiętajmy jednak, że jedynie oryginalne, wolne od wirusów, pochodzące z pewnego źródła sadzonki, zagwarantują nam powodzenie w uprawie.

Surfinia kwitnie bardzo obficie, jest jednak niestety mało odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zarówno ulewne deszcze, jak i silne podmuchy wiatru są w stanie zniszczyć jej przepiękne kwiaty. Problemem może być również, mogący opóźnić kwitnienie nawet o miesiąc, niedobór słońca. Surfinie rozkwitają i kwitną całe lato. Niektóre z odmian kwitną nawet do października. Pamiętajmy, by po przekwitnięciu obrywać kwiaty. Pobudzi to roślinę do zawiązywania nowych pąków. Czynność tę wykonujmy nożyczkami albo sekatorem, by nie uszkodzić gałązek.

kwiatySadząc surfinie wybierzmy stanowisko słoneczne, właśnie na takim rozkwitnie bardzo szybko. Długość dnia, powyżej której tworzą się pąki kwiatowe, to 12 godzin. Surfinie lubią ziemię wilgotną, o odczynie kwaśnym, próchniczną, bogatą w składniki pokarmowe. Właśnie w takich warunkach roślina najlepiej wykorzysta cenne i „uwielbiane" przez nią jony żelaza. Jego niedobór sprawi, iż pięknie zielone do tej pory liście, zbledną, a kwiaty staną się mniej okazałe i niezbyt liczne.
Sadząc roślinki dodajmy do ziemi troszeczkę piasku, korzenie surfinii potrzebują, bowiem sporo powietrza. Z uwagi na tak duże wymagania pamiętamy o ich obfitym podlewaniu i nawożeniu zastosowanym już dwa tygodnie po posadzeniu specjalnymi nawozami do surfinii. Pamiętajmy, by nawet w największe upały utrzymywać ziemię lekko wilgotną, nawet gdybyśmy mieli podlewać je 3-krotnie. Starajmy się wykorzystywać wodę bez chloru, dodatek tego gazu w niekorzystny, bowiem sposób oddziałuje na korzenie roślin. Wodę wodociągową należy pozostawić na jeden dzień w naczyniu, tak by chlor zdołał się ulotnić. Aby uniknąć wahań żyzności podłoża, nawozy stosujmy przy każdym podlewaniu, rozcieńczając je 2-krotnie bardziej niż zalecają producenci. Sadząc surfinie w donicach, czy balkonowych skrzynkach zastosujmy specjalnie przeznaczona dla nich ziemię.
Pod surfinie wybierzmy odpowiedni pojemnik, donicę z otworami odpływowymi, najodpowiedniejsza będzie donica z podwójnym dnem. Długo zalegająca woda spowoduje, bowiem gnicie jej korzeni. Wykorzystanie donic z podwójnym dnem rozwiąże zarówno problem gnicia korzeni, jak i odpływania wody.

Pamiętajmy o konieczności uszczykiwania rośliny po około dwóch tygodniach od posadzenia. Usunięcie wierzchołków pędów spowoduje, iż rośliny lepiej się rozkrzewią i łatwiej będzie utrzymać ich odpowiedni pokrój w dalszych etapach uprawy. Nie dopuszczając do zbytniego przerostu pamiętajmy, więc o skracaniu pędów. Przyczynimy się tym samym do zgęstnienia rośliny i wypuszczania nowych pędów.
Surfinie są niezwykle wrażliwe na wirus mozaiki tytoniowej. Unikajmy, więc sadzenia jej towarzystwie roślin psiankowatych - m.in. pomidora czy papryki oraz palenia tytoniu tuż przez zabiegami pielęgnacyjnymi.
Pamiętajmy o słońcu, wodzie i pożywieniu oraz dbałości właściciela. Jeśli spełnimy te cztery wymagania, one z pewnością odpłacą nam swoim pięknem.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jednoroczne
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-06-03 11:56:03
Tagi do artykułu: Surfinie | petunia | kwiaty | sadzonki | nasiona
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
ogrody

Dekoracyjny ogródek przed domem

Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.
kwiaty

Trzykrotka

Trzykrotka jest jedną z bardziej znanych i lubianych roślin doniczkowych. Jest łatwa w uprawie, dlatego każdy będzie potrafił o nią odpowiednio zadbać. Roślina najładniej prezentuje się w wiszących doniczkach, gdy pędy mogą swobodnie zwisać.
byliny

Wrzos - jesienna dekoracja domu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ta roślina doskonale prezentuje się samodzielnie i w zestawach, dlatego coraz chętniej uprawiana jest w pojemnikach i doniczkach nie tylko na balkonie, ale także w domu. Nawet niewielkie domowe wrzosowisko będzie stanowiło uroczą dekorację oddającą klimat wczesnej jesieni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Astry bylinowe

kwiaty
Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.

Rozchodnik kaukaski Voodoo

rozchodnik
Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Żółty oleander

kwiaty
Kwitnący przez całe lato żółty oleander (Thevetia peruviana), aż do późnej jesieni krzew, z długimi (do 7 cm), intensywnie żółtymi kwiatami. Liście długie, lancetowate, przypominające liście oleandra. Ozdobne są również bardzo ciemne, prawie czarne,intensywnie błyszczące owoce.
W czasie letnich miesięcy wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, zimowanie powinno być przeprowadzone w pomieszczeniu możliwie jasnym, w którym temperatura nie przekracza 15°C.