Aranżacja małej łazienki – jak urządzić małą łazienkę, by była stylowa i funkcjonalna?

Dla wielu osób największe wyzwanie podczas aranżacji mieszkania stanowi urządzenie łazienki. Gdy pomieszczenie jest bardzo małe, robi się jeszcze trudniej. Jak  urządzić małą łazienkę, aby zmieścić w niej wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, dbając jednocześnie o wygodę ich użytkowania i estetykę całości? Podrzucamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Mała łazienka w bieli

fot. Mała łazienka w bieli

Jak urządzić małą łazienkę w bloku ?

Mała przestrzeń oraz niezbędne urządzenia, które trzeba na niej zmieścić, znacząco ograniczają swobodę projektowania. Aranżacja małej łazienki w bloku wymaga więc często dość sporej pomysłowości, a przy tym dobrej znajomości podstawowych zasad urządzania tego typu pomieszczeń.

Warto pamiętać, że aby wygodnie obrócić się oraz wytrzeć ręcznikiem, dorosły człowiek przeciętnej postury potrzebuje około 80 cm wolnej przestrzeni wokół siebie. Należy to koniecznie uwzględnić, zapoznając się z ofertą rynkową ceramiki i armatury łazienkowej przeznaczonej do małych pomieszczeń.

Chyba najczęściej spotykany pomysł na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni to aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką. W ekstremalnej sytuacji warto jednak rozważyć przeniesienie pralki do szafy gospodarczej w przedpokoju lub kuchni, choć nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Należy wziąć pod uwagę, że urządzenie hałasuje podczas prania, dlatego powinno stać w zamykanym pomieszczeniu. Pojawia się także konieczność odprowadzenia brudnej wody oraz doprowadzenia czystej, co przemawia za montażem pralki w kuchni. Można ją z łatwością wkomponować w ciąg roboczy, jak również zamknąć w szafce kuchennej.

Przeczytaj również: Nowoczesny folk
 Aranżacja łazienki z prysznicem

fot. Aranżacja łazienki z prysznicem

Aranżacja małej łazienki z prysznicem czy z wanną?

Musimy też wybrać pomiędzy wanną a prysznicem.  Aranżacja małej łazienki z wanną jest oczywiście o wiele trudniejsza, choć często możliwa. Jeśli bardzo zależy nam na umieszczeniu jej w łazience, spróbujmy  wykorzystać mały model prostokątny lub narożny. W perspektywie wieloletniej warto jednak zastanowić się nad zastosowaniem prysznica. Dzięki natryskowi oszczędzimy nie tylko bezcenne miejsce w łazience, ale i wodę.

Projekt małej łazienki z wanną

fot. Projekt małej łazienki z wanną

Godne uwagi są kabiny typu walk-in oddzielone subtelną, niemal niewidoczną taflą szkła, która chroni przestrzeń łazienki przed pochlapaniem. Konstrukcja jest niemal niewidoczna, więc nie wprowadza dodatkowych podziałów przestrzeni.

Przeczytaj również: Barwna aranżacja tarasu i balkonu
Mała łazienka z prysznicem

fot. Mała łazienka z prysznicem

Jak zaprojektować małą łazienkę, by naprawdę robiła wrażenie?

Aranżacja małej łazienki jest na tyle trudnym zadaniem, że zwykle skupiamy się przede wszystkim na jej funkcjonalności. Jednak co zrobić, aby była ona przyjemnym miejscem do odpoczynku po ciężkim dniu? Inspiracji poszukać możemy choćby w internecie. Warto również skorzystać z darmowych programów do wizualizacji wnętrz, dostępnych często na stronach producentów wyposażenia.  Liczba produktów obecnych na rynku stwarza naprawdę spore możliwości wyboru, a to jak będzie wyglądać aranżacja łazienki małej czy nieco większej, zależy głównie od naszej kreatywności.

 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)