Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy?

Sklepowe półki uginają się od ekspresów do kawy, w Internecie oferta jest jeszcze szersza, a nowicjusz w świecie kawy może poczuć się zagubiony w gąszczu nazw, symboli, danych technicznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do domu? Na jaki model się zdecydować? Ekspert De’Longhi podpowie czym się kierować, aby wybrać typ i model ekspresu najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.

ekspres ciśnieniowy

fot. ekspres ciśnieniowy

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić swoje potrzeby i przeanalizować nasz styl życia i picia kawy. To ile osób i jak często pije kawę w domu podpowie nam jaki typ ekspresu będzie dla nas najlepszy. Osoby, które przygotowują nie więcej niż dwie kawy dziennie mogą kupić prosty ręczny ekspres wysokociśnieniowy. W domach gdzie z ekspresu korzysta się częściej, sprawdzą się modele automatyczne jak na przykład Primadonna Avant ESAM6700 czy niewielkich rozmiarów ekspres ECAM 23.450. Ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem do kawy pozwolą nam zaoszczędzić czas i przygotować kilka kaw w krótkim czasie.

ekspres ciśnieniowy

Przeczytaj: Mała kuchnia

fot. ekspres ciśnieniowy

Amatorzy kawy z mlekiem powinni zwrócić uwagę na modele wyposażone w zautomatyzowane systemy pobierania i spieniania mleka. Dzięki niemu przygotowanie cappuccino czy latte macchiato odbywa się za pomocą jednego przycisku, jak w przypadku espresso. To ekspres sam pobiera, spienia i nalewa mleko do filiżanki. W najnowocześniejszych modelach można także zaprogramować proporcje mleka i kawy, dzięki czemu cappuccino będzie dokładnie takie jakie lubimy. Warto także zwrócić uwagę na to, czy ekspres ciśnieniowy posiada adapter do kawy o regulowanej wysokości, pod którym zmieści się wysoka szklanka do latte macchiato. Osobom, które na co dzień wolą delektować się czarnym espresso wystarczy model z dyszą do spieniania mleka na wypadek gdyby jakiś gość zażyczył sobie kawy z mlekiem.

ekspres ciśnieniowy

fot. ekspres ciśnieniowy

W przypadku dużych rodzin wielopokoleniowych, w których każdy ma swoje kawowe zwyczaje i preferencje, sprawdzą się ekspresy binowane. Modele te łączą w jednym urządzeniu zalety ekspresu przelewowego i wysokociśnieniowego. W ekspresie przelewowym przygotujemy cały dzbanek kawy, a podgrzewana podstawa utrzyma jej temperaturę na dłużej. Ekspres wysokociśnieniowy natomiast pozwoli nam cieszyć się naszym ulubionym espresso lub cappuccino.
Ekspresy mogą różnić się między sobą także dodatkowymi funkcjami, takimi jak podgrzewanie filiżanek, możliwość zaprogramowania włączenia urządzenia na konkretną godzinę czy automatyczny program odkamieniania. Porównując różne modele warto zwrócić na nie uwagę gdyż niektóre z nich mogą okazać się bardzo praktyczne podczas użytkowania ekspresu.

ekspres ciśnieniowy

fot. ekspres ciśnieniowy

Ekspresy typu Mokka to idealne rozwiązanie dla koneserów małej czarnej bez żadnych dodatków. Tradycyjna włoska technika przyrządzania kawy (metalowe garnuszki stawiane na gazie) została zastosowana teraz również w ekspresach elektrycznych. Możemy w nich zaprogramować godzinę przygotowania naparu i dodatkowo nie ryzykujemy, że kawa nam wykipi ponieważ ekspres automatycznie się wyłącza po przygotowaniu kawy. Kompaktowe rozmiary tego typu ekspresów pozwalają na zabieranie ich na wyjazdy, nawet na kemping.

ekspres ciśnieniowy

fot. ekspres ciśnieniowy

Gotowe kapsułki zawierające idealnie odmierzoną porcję świeżo zmielonej kawy to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności czasu i cenią sobie praktyczne rozwiązania. W ofercie De’Longhi znajdziemy ekspresy przystosowane do kapsułek z kawą Nespresso. Wystarczy wziąć jedną, włożyć do podajnika i nacisnąć przycisk, a po chwili filiżanka napełni się pyszną, aromatyczną kawą. Ekspresy na kapsułki, takie jak Lattissima, zostały wyposażone w automatyczny system spieniania mleka IFD opatentowany przez De’Longhi. Ekspresy na kapsułki sprawdzą się na przyklad w małych biurach, w agencji nieruchomości czy kancelarii notarialnej czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na poczęstowaniu gościa czy klienta dobrą kawą, nie przysparzając sobie dodatkowej pracy związanej z przygotowaniem napoju i czyszczeniem ekspresu.

Niezależnie od tego jaki typ ekspresu wybierzemy, nie należy zapominać, że ważna jest także dobrej jakości kawa, bo od tego wszystko się zaczyna. Dlatego też De’Longhi ma w swojej ofercie kawę ziarnistą De’Longhi Kimbo , którą poleca wszystkim klientom. Kawa De’Longhi Kimbo dostępna jest w dwóch wersjach: Arabica i mieszanka Arabiki z Robustą, aby każdy mógł delektować się swoim ulubionym smakiem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)