Spiżarka w kuchni idealnym sposobem na przechowywane żywności?

Domowa spiżarnia

Spiżarnia w domu zyskuje coraz większe grono zwolenników, ponieważ już dawno przestała być luksusem osób posiadających duże przestrzenie. Obecnie miejsce do przechowywania żywności przy odrobinie inwencji można bez problemu urządzić w każdym domu, a nawet w niewielkim mieszkaniu. Jeśli natomiast naprawdę nie dysponujemy wolną powierzchnią, alternatywę stanowi szafka – spiżarnia umiejscowiona na przykład w kącie w kuchni.

Spiżarka przy kuchni

fot. Spiżarka przy kuchni

Spiżarnia w domu – gdzie ją urządzić?

Spiżarka w kuchni bądź w jej pobliżu, pozwala nie tylko zrezygnować z niektórych kuchennych szafek, ale także „otworzyć” kuchnię na salon. Planując takie pomieszczenie, warto zlokalizować je tak, by w przyszłości nie marnować niepotrzebnie energii, biegając z każdym produktem ze spiżarni do kuchni przez cały dom. Trzeba  jednak pamiętać, że ze względu na czynności związane z przyrządzaniem posiłków, w kuchni panuje zwykle dość wysoka temperatura. Należy także wziąć pod uwagę, że niektóre z domowych pomieszczeń, m.in. właśnie spiżarnia, powinny znajdować się po stronie północnej. Nie powinno się tam montować okien, natomiast niezbędna jest dobrze działająca wentylacja. Optymalna temperatura wynosi 10-15 stopni C.

Najwłaściwszy moment na podjęcie decyzji, gdzie zostanie ulokowana spiżarnia w domu, to czas, w którym powstaje projekt. Spiżarnia przy kuchni można zostać od niej odseparowana przy pomocy drzwi przesuwnych lub harmonijkowych. Jeśli natomiast mamy dużo miejsca, nie trzeba rezygnować z drzwi tradycyjnych, otwieranych w stronę kuchni. Dobrym miejscem na stworzenie spiżarni, z uwagi na wygodne wnoszenie zakupów do domu, bywa także okolica drzwi wejściowych.

Jeśli jednak w mieszkaniu brakuje przestrzeni, rolę spiżarni może spełniać wnękowa szafa-spiżarnia w kuchni lub jej pobliżu. Odpowiednio zagospodarowany mebel będzie mógł pomieścić najważniejsze produkty spożywcze.

Szafka spiżarnia

fot. Szafka spiżarnia

Spiżarnia w domu –  aranżacje

Producenci mebli oferują obecnie najróżniejsze szafki do spiżarni, dlatego urządzenie pomieszczenia z ich wykorzystaniem oraz zawieszenie dodatkowych półek nie jest problemem. Można zamówić je również u stolarza. W zależności od stylu panującego w domu lub mieszkaniu wybieramy między półkami wykonanymi z litego drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.

Spiżarka w kuchni

fot. Spiżarka w kuchni

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są także profilowane regały lub gotowe stojaki na butelki. Doskonale sprawdzą się również specjalne kosze na owoce oraz warzywa. W dużej i przestronnej spiżarni można dodatkowo wygospodarować miejsce na zamrażarkę, zmywarkę albo inny sprzęt kuchenny.

Zobacz również: Panele ścienne 3D

Jeżeli funkcję spiżarni pełni szafa kuchenna, można na jej drzwiczkach zamontować koszyczki, które ułatwią przechowywanie drobnych rzeczy.

Domowa spiżarnia

fot. Domowa spiżarnia

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)