Spiżarka w kuchni idealnym sposobem na przechowywane żywności?

Domowa spiżarnia

Spiżarnia w domu zyskuje coraz większe grono zwolenników, ponieważ już dawno przestała być luksusem osób posiadających duże przestrzenie. Obecnie miejsce do przechowywania żywności przy odrobinie inwencji można bez problemu urządzić w każdym domu, a nawet w niewielkim mieszkaniu. Jeśli natomiast naprawdę nie dysponujemy wolną powierzchnią, alternatywę stanowi szafka – spiżarnia umiejscowiona na przykład w kącie w kuchni.

Spiżarka przy kuchni

fot. Spiżarka przy kuchni

Spiżarnia w domu – gdzie ją urządzić?

Spiżarka w kuchni bądź w jej pobliżu, pozwala nie tylko zrezygnować z niektórych kuchennych szafek, ale także „otworzyć” kuchnię na salon. Planując takie pomieszczenie, warto zlokalizować je tak, by w przyszłości nie marnować niepotrzebnie energii, biegając z każdym produktem ze spiżarni do kuchni przez cały dom. Trzeba  jednak pamiętać, że ze względu na czynności związane z przyrządzaniem posiłków, w kuchni panuje zwykle dość wysoka temperatura. Należy także wziąć pod uwagę, że niektóre z domowych pomieszczeń, m.in. właśnie spiżarnia, powinny znajdować się po stronie północnej. Nie powinno się tam montować okien, natomiast niezbędna jest dobrze działająca wentylacja. Optymalna temperatura wynosi 10-15 stopni C.

Najwłaściwszy moment na podjęcie decyzji, gdzie zostanie ulokowana spiżarnia w domu, to czas, w którym powstaje projekt. Spiżarnia przy kuchni można zostać od niej odseparowana przy pomocy drzwi przesuwnych lub harmonijkowych. Jeśli natomiast mamy dużo miejsca, nie trzeba rezygnować z drzwi tradycyjnych, otwieranych w stronę kuchni. Dobrym miejscem na stworzenie spiżarni, z uwagi na wygodne wnoszenie zakupów do domu, bywa także okolica drzwi wejściowych.

Jeśli jednak w mieszkaniu brakuje przestrzeni, rolę spiżarni może spełniać wnękowa szafa-spiżarnia w kuchni lub jej pobliżu. Odpowiednio zagospodarowany mebel będzie mógł pomieścić najważniejsze produkty spożywcze.

Szafka spiżarnia

fot. Szafka spiżarnia

Spiżarnia w domu –  aranżacje

Producenci mebli oferują obecnie najróżniejsze szafki do spiżarni, dlatego urządzenie pomieszczenia z ich wykorzystaniem oraz zawieszenie dodatkowych półek nie jest problemem. Można zamówić je również u stolarza. W zależności od stylu panującego w domu lub mieszkaniu wybieramy między półkami wykonanymi z litego drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.

Spiżarka w kuchni

fot. Spiżarka w kuchni

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są także profilowane regały lub gotowe stojaki na butelki. Doskonale sprawdzą się również specjalne kosze na owoce oraz warzywa. W dużej i przestronnej spiżarni można dodatkowo wygospodarować miejsce na zamrażarkę, zmywarkę albo inny sprzęt kuchenny.

Jeżeli funkcję spiżarni pełni szafa kuchenna, można na jej drzwiczkach zamontować koszyczki, które ułatwią przechowywanie drobnych rzeczy.

Domowa spiżarnia

fot. Domowa spiżarnia

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)