Dopłaty na systemy solarne na półmetku

dach

fot. dach

Program dotacji na systemy solarne cieszy się dużą popularnością. 45-procentowa dopłata obejmuje zakup i instalację solarów. Dotychczas skorzystało z niej niemal 18 tysięcy osób, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.

Zobacz również: Oświetlenie zewnętrzne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 300 milionów złotych na dofinansowania systemów solarnych w latach 2010/2014. Do tej pory, w ramach dotacji, rozdysponowano ponad 116 milionów. Tylko w maju 2012 roku, w całym kraju przyjęto do rozpatrzenia ponad 1600 wniosków. Najwięcej systemów solarnych zainstalowano w województwie małopolskim i śląskim.
Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/

Skuteczny system solarny

Kolektory

fot. Kolektory

Kolektory słoneczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, którą można wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń.
Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Jak pozyskać dotację na solary?
Aby uzyskać 45-procentową dopłatę, należy złożyć wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt w odpowiednim banku. Po podpisaniu umowy kredytowej i umowy z wykonawcą, w banku składa się faktury. Po ukończeniu realizacji, gdy protokół odbioru i przekazania do eksploatacji jest gotowy, trzeba dostarczyć wymaganą dokumentację do banku. W ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania kompletu dokumentów Fundusz wpłaca na rachunek banku równowartość 45% całej inwestycji. Średnio jest to ok. 6 570 zł. Od tej kwoty należy odprowadzić podatek.

Przeczytaj również: Inteligentny dom – czy warto?

Program powstał z myślą o gospodarstwach domowych i wspólnotach mieszkaniowych, które nie są podłączone do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Wnioski o dotacje na systemy solarne można składać do końca 2013 roku.

Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie:
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/

Dzięki systemowi solarnemu można obniżyć rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej. Dobrze zaprojektowana i w pełni sprawna instalacja zapewnia 60% zapotrzebowania na energię w przeciętnym gospodarstwie domowym i o tyle samo zmniejszy rachunki. Im droższe paliwo (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna) i większe zapotrzebowanie na wodę tym inwestycja szybciej się zwraca. Średnio następuje to po czterech, pięciu latach, w przypadku gdy woda podgrzewana jest przez energię elektryczną.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)