Jaki klimatyzator do mieszkania lub domu wybrać?

Jak dobrać moc klimatyzatora

Moc klimatyzatora decyduje o tym, czy urządzenie ochłodzi powietrze w pomieszczeniu do żądanej temperatury. Jeśli dobierzemy klimatyzator o zbyt wysokiej mocy, jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane, natomiast za słaby sprzęt nie spełni dobrze swojej funkcji. Podpowiadamy, jak dobrać moc klimatyzatora do domu lub mieszkania.

Jak dobrać klimatyzator?

To, jaki klimatyzator do mieszkania w bloku lub domu będzie najlepszy, zależy od metrażu pomieszczenia, w którym zostanie on umieszczony. Moc urządzenia można obliczyć na dwa sposoby: metodą orientacyjną (wskaźnikową) lub dokładną, przy pomocy profesjonalnego programu obliczeniowego.

Pierwsza z metod polega na przyjęciu pewnego wskaźnika zapotrzebowania na chłód, który wynosi średnio 80-150 W/m², a następnie pomnożeniu go przez powierzchnię pomieszczenia. Uzyskany w ten sposób wynik to w przybliżeniu potrzebna moc klimatyzatora. Metoda ta w przeciwieństwie do metody dokładnej, opartej o szczegółowe kalkulacje, jest niestety mało precyzyjna.

Jak dobrać klimatyzator

fot. Jak dobrać klimatyzator

O tym, jaki klimatyzator do domu sprawdzi się najlepiej, decyduje bardzo wiele czynników, takich jak między innymi:

  • usytuowanie pomieszczenia zarówno pod względem liczby kondygnacji, jak i w odniesieniu do stron świata,
  • izolacja termiczna stropów,
  • powierzchnia okien w pomieszczeniu,
  • długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • ciepło z urządzeń elektrycznych oraz rodzaj, liczba i moc punktów świetlnych,
  • liczba osób przebywających stale w pomieszczeniu.

Najczęściej spotykana moc klimatyzatorów do użytku domowego dostępnych na rynku:

  • klimatyzator typu split: od 2 do 7 kW,
  • klimatyzator monoblok (klimatyzator przenośny): od 2 do 4,5 kW,
  • klimatyzator split przenośny do samodzielnego montażu: od 2 do 10 kW.

Większość producentów oraz dystrybutorów posiada w swojej ofercie profesjonalną usługę doboru urządzenia, montażu, a niekiedy nawet systematycznej konserwacji posprzedażowej. Korzystając z pomocy fachowców, znacząco zmniejszymy ryzyko popełnienia błędu przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

Montaż klimatyzatora

Przez wiele osób uznawane za najskuteczniejsze i najlepsze klimatyzatory stałe typu split bądź kanałowe nie nadają się do samodzielnego montażu, w przeciwieństwie do jednostek mobilnych split lub monoblok.

Urządzenie należy ukierunkować w taki sposób, by strumień zimnego powietrza nie wychładzał miejsc, w których przesiadujemy, takich jak kanapa, stół jadalny czy stanowisko pracy. Większość nowoczesnych urządzeń ma dość szeroki zakres regulacji zarówno kierunku, jak i intensywności nadmuchu.

Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać?

fot. Jaki klimatyzator wybrać?

Nie istnieje z pewnością jedna dobra odpowiedź, na pytanie, jaki klimatyzator do mieszkania sprawdzi się najlepiej. Wyboru musimy dokonać, biorąc pod uwagę potrzeby domowników, a przede wszystkim wielkość pomieszczenia oraz warunki w nim panujące. Szczególnie jeśli planujemy inwestycję w droższy, bardziej profesjonalny sprzęt, warto zasięgnąć porady eksperta, który wykonując precyzyjne obliczenia, pomoże dobrać właściwą moc klimatyzatora do naszego wnętrza.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)