Ekologia we wnętrzach

salon

fot. salon

Styl eko ma coraz większe grono fanów. Oszczędzamy energię, segregujemy odpady czy rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy, aby nasze domy były ekologiczne? Marka Bondex podpowiada, jak stworzyć wnętrze zgodne z naturą.

Bycie eko jest dziś zdecydowanie modne. Jednak ekologii nie można nazwać modą – to świadoma postawa coraz większej liczby osób. Segregacja odpadów, kupowanie ekologicznej żywności, rozsądne korzystanie z energii czy też wybieranie roweru zamiast samochodu dla wielu z nas staje się normą. Nic więc dziwnego, że w podobny sposób zaczynamy spoglądać na nasze domy i mieszkania: – Ekologia coraz odważniej wkracza także do budownictwa i urządzania wnętrz. Świadomi konsumenci już w momencie budowy i wykańczania domu uważnie wybierają materiały, sprawdzając czy są one przyjazne dla środowiska. Co więcej, także podczas urządzania wnętrz wiele osób sprawdza skład dodatków i dekoracji. Choć nierzadko zdarza się, że materiały ekologiczne są droższe, a analiza zawartości produktów wiąże się z dodatkowym wysiłkiem, to jednak dzięki temu zyskuje się pewność, że nasz dom jest w pełni przyjazny dla zdrowia oraz środowiska – wyjaśnia Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, oferującej ekologiczne farby do wnętrz.

Materiały przyjazne dla zdrowia

salon

fot. salon

O ekologiczny charakter wnętrz można zadbać już podczas jego budowy i wykańczania. Zastosowanie materiałów, takich jak drewno, kamień czy cegła to tylko niektóre z możliwości. Podczas malowania ścian warto np. zdecydować się na zakup farb o obniżonej, a nawet zerowej zawartości lotnych związków organicznych. Substancje te na te na skutek kontaktu ze słońcem obniżają poziom ozonu i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. W styczniu 2010 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę ograniczającą zawartość szkodliwych LZO. Wszystkie produkty wyprodukowane po tej dacie muszą być zgodne z ustalonymi normami i odpowiednio oznakowane – powinny one posiadać tzw. znak zielonego liścia. Przykładem produktu, spełniającego te wymaga jest np. emulsja lateksowa Bondex Wall de Luxe, która jest całkowicie wolna od LZO, a tym samym jest w pełni przyjazna dla środowiska.

Ekologiczne dodatki i meble z odzysku
O ekologicznych materiałach dobrze jest pamiętać także podczas urządzania mieszkania. Zamiast wybierać sztuczne tekstylia poszukajmy naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, które są bezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie w przypadku dekoracji – lepiej jest zrezygnować z tanich produktów sprowadzanych z Chin i wykonanych np. z polirezynu. Warto zdecydować się na ekologiczne materiały, takie jak kamionka lub glina. Wykonane z nich wazony oraz inne dodatki są zarówno bardzo piękne, jak i zwyczajnie zdrowe. Nieocenionym surowcem jest także drewno, które jest całkowicie naturalne, a zarazem bardzo plastyczne. Drewniane podłogi, półki, skrzynie czy nawet dekoracje to tylko niektóre ze sposób jego wykorzystania we wnętrzach.
Nie obawiajmy się przedmiotów z odzysku. Dla wielu osób zniszczony, stary mebel to produkt, który trzeba koniecznie zastąpić nowym. Jeśli jednak zdobędziemy się na odrobinę wysiłku, to z powodzeniem możemy samodzielnie odnowić zużytą szafę lub komodę. Do tego potrzeba jedynie odrobiny ekologicznej emalii lub lakieru. W ten sposób przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska, ale też oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy wydać na nowy mebel. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)