Fornir zdobywa salony

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Fornir coraz odważniej wkracza na salony. Jego rosnącą popularność można zawdzięczać nieskazitelnej estetyce oraz przystępnej, w porównaniu z litym drewnem, cenie.

Przeczytaj również: Garderoba dla fashionistki

Dla laika właściwie nie do odróżnienia są produkty wykonane z litego drewna i z forniru, a wszystko za sprawą technologii wykorzystywanej do produkcji tego ostatniego.

Czym jest fornir?
Fornir to cieniutkie płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie z drzew. Pocięte arkusze łączy się w wiązki, zachowaniem kolejności, w której zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień. Fornir może być naturalny lub też modyfikowany. Ten pierwszy pochodzi z przeważnie z naszych rodzimych lasów. Z koeli fornir modyfikowany pozyskuje się najczęściej z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach. Wyróżnia go idealnie spójny odcień oraz struktura słojów. Pozbawiony wszelkich nieregularności rysunek drewna, uzyskuje się dzięki technologicznej ingerencji w włókno drzewa, odpowiednie barwienie i prasowanie.

Podłogi

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Parkiet to marzenie wielu osób urządzających mieszkanie. Na przeszkodzie stoi często wysoka cena materiału, ale też robocizny, nierówne wylewki czy nawet niechęć do klejenia posadzki. Kompromisem w takim przypadku jest podłoga fornirowana, którą można ułożyć, podobnie jak laminowane panele – w sposób pływający. Jest to na tyle proste, że niekonieczna jest pomoc fachowca. Wierzchnia, przeważnie kilkumilimetrowa warstwa podłogi fornirowanej wykonana jest z wybranego rodzaju drewna i naklejona na tańszą deskę – np. sosnową lub płytę HDF. Jest ona wykończona olejem bądź fabrycznie utwardzonym lakierem. Niektórzy producenci nakładają go nawet w siedmiu warstwach, co zapewnia trwałość na długie lata.

Drzwi
W przypadku drzwi, fornir pozwala cieszyć się urokiem naturalnego drewna bez jego typowych wad, czyli odkształcania i skrzypienia. Duży wybór wzorniczy pozwala na dobranie fornirowanych drzwi do wnętrz urządzonych w różnych stylach i z różnym przeznaczeniem. – Najbardziej neutralne są modele z kolekcji Domino i D’Artagnan. W ramach każdej z nich znajdują się drzwi pełne, częściowo i mocno przeszklone, dlatego bez trudu pogodzimy wygląd skrzydła z funkcją danego pokoju. W salonie na przykład dobrze prezentują się modele z szybą, natomiast w sypialni już niekoniecznie. Tu, gdzie ważne jest zachowanie intymności, lepiej sprawdza się drzwi pełne – podkreśla Adam Hucz odpowiedzialny za markę Invado. Stylowy wygląd i wysoka jakość fornirowanych drzwi, w połączeniu z ich niekłopotliwą konserwacją sprawiają, że wybieramy je coraz częściej jako dopełnienie aranżacji. Są wprawdzie droższe od tych wykończonych zwykłą okleiną, ale przestrzeganie prostych zasad właściwego użytkowania pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata.

Meble

drzwi wewnętrzne

fot. drzwi wewnętrzne

Meble fornirowane przeważnie robione są z drzew takich jak dąb, buk czy orzech. Rzadziej palisander, teak lub heban, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty designerskie mebli. Dzięki temu, że fornir przygotowywany jest z sortowanego jakościowo drewna, meble fornirowane posiadają mniej skaz, w tym sęków i pęknięć. Fornirowane blaty stołów i fronty szaf w miarę upływu lat zachowają swój pierwotny kształt. Oczywiście są tacy, którzy lubią starzejące się drewno. Wówczas ten argument nie stanowi dla nich wartości. Dobrze jednak mieć go na uwadze, dokonując wyboru pomiędzy litym drewnem a fornirem.

Pielęgnacja forniru
Czyszczenie powierzchni fornirowanych podobne jest do konserwacji drewna, chociaż nie aż tak wymagające. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się miękka, lekko wilgotna szmatka z mikrofibry lub z bawełny. W drugim przypadku do wody możemy dodać odrobinę szarego mydła. Przy większych zabrudzeniach można skorzystać z gotowych preparatów do drewna, choć zawsze najpierw lepiej przeprowadzić mały test, czy preparat nie powoduje odbarwień. Niedopuszczalne jest natomiast korzystanie ze środków czystości zawierających amoniak, alkohol lub rozpuszczalnik.

Firma INVADO to jeden z najdynamiczniej rozwijających się producentów drzwi wewnętrznych w Polsce, autor własnej, opatentowanej technologii okleinowania, laureat prestiżowych nagród branżowych. Drzwi z oferty INVADO łączą cechy nowoczesnego i tradycyjnego designu z troską o środowisko. Więcej o produktach Invado na: www.invado.pl
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)