Jak usunąć sylikon domowym sposobem? Czym usunąć stary sylikon?

Sylikonowanie wanny

Silikon, czyli elastyczna masa klejąco-uszczelniająca ma bardzo wszechstronne zastosowanie, zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Jest odporny na zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, wpływy atmosferyczne, a nawet różnego rodzaju chemikalia. Dobrze dobrany silikon zapewni nam trwałość i skuteczność na lata.

Rodzaje silikonów

Sylikonowanie płytek

fot. Sylikonowanie płytek

Silikony występują w dwóch odmianach: neutralnej i kwaśnej. Kwaśne (octanowe) można stosować tylko na materiały kwasoodporne, ponieważ mogą powodować uszkodzenie niektórych materiałów (np. metal czy kamień). Mają one słabą przyczepność do tworzyw sztucznych. Bardziej uniwersalne zastosowanie posiada silikon neutralny. Stosuje się go na materiały wrażliwe na kwasy. Nie powoduje korozji metali i dobrze przylega do materiałów gładkich oraz tworzyw sztucznych.

Oprócz silikonów uniwersalnych kwaśnych i uniwersalnych neutralnych znajdziemy te bardziej specjalistyczne:

Zobacz również: Linia White marki Mastercook
  • silikon sanitarny – ma dodatek środka grzybobójczego, stosuje się go w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wilgoci;
  • silikon dekarski – nadaje się do uszczelnień dekarskich, ponieważ jest odporny na warunki atmosferyczne, ma dużą siłę wiązania oraz nie powoduje korozji metali i uszkodzeń w innych materiałach;
  • silikon spieniony (gąbką silikonowa) – ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. jako uszczelka bądź też podkładka usztywniającą przy haftowaniu;
  • silikon akrylowy – stosuje się go przy uszczelnianiu szczelin przy oknach, parapetach, między schodami a ścianą, łączeniu płyt stropowych. Współpracuje z wieloma materiałami budowlanymi, także z tymi wilgotnymi; jest odporny na mróz, jednak nie należy poddawać go ciągłemu działaniu wody, jego rozciągliwość wynosi ok. 500%.
  • silikon szklarski – bardzo dobra przyczepność do szkła, powierzchni glazurowanych, a także cegły i drewna. Stosuję się go do fugowania płytek ceramicznych, szklenia okien i przy instalacjach klimatyzacyjnych.

Niestety pod wpływem wilgoci silikon szybko traci swoje walory estetyczne, żółknąc i pokrywając się pleśnią. Ze względu na doskonałą przyczepność, spoin silikonowych trudno jest pozbyć się nie tylko z powierzchni, ale także z rąk i odzieży. Odpowiemy na pytania, jak usunąć silikon z płytek, kabiny prysznicowej czy wanny bez uszkadzania powierzchni.

Jak usunąć stary silikon?

Usuwanie fugi silikonowej przy pomocy noża do tapet lub szpachli to niedokładne, wyczerpujące i czasochłonne zajęcie. Na dodatek łatwo w ten sposób uszkodzić sanitariaty i glazurę.
Na szczęście w sklepach budowlanych można kupić specjalne preparaty, dzięki którym zmywanie silikonu jest proste i dokładne. Takie produkty posiada w swojej ofercie między innymi marka SELENA.

Środek do usuwania starego silikonu aplikuje się na jego powierzchnię. Jego warstwa musi być trzykrotnie grubsza od spoiny. Następnie należy odczekać ok. 12 godzin, po upływie których można usunąć rozpuszczony silikon przy pomocy ręcznika papierowego lub wilgotnej gąbki.
Preparat nie tylko usuwa starą spoinę, ale jednocześnie przygotowuje powierzchnię do aplikacji nowego uszczelniacza.

Jak usunąć silikon z rąk?

Bardzo często podczas aplikacji nowych spoin silikon brudzi klejone powierzchnie poza obrębem fugi. Jego nadmiar przeważnie ścieramy palcami. Ale jak usunąć silikon z dłoni? Zanim produkt utwardzi się, można go łatwo wytrzeć przy pomocy ręcznika papierowego. Jeśli ręce wciąż będą pokryte warstwą silikonu, należy odczekać, aż wyschnie, a następnie zmyć go wodą z mydłem.

Zobacz również: Drzwi szklane przesuwne

Jak usunąć silikon z ubrania?

Usuwanie silikonu z odzieży jest bardzo trudne. Jeśli to niewielkie zabrudzenie, można go delikatnie wyskubać. Niektórzy radzą, by użyć zimnej wody i papieru, wówczas silikon powinien zrolować się w kulki i odczepić od tkaniny. Można także postąpić tak jak w przypadku gumy do żucia wgniecionej w ubranie. Aby ją usunąć, ciuch należy włożyć do zamrażarki. Kiedy guma zamarznie, wystarczy ją wykruszyć spomiędzy włókien. Duże zabrudzenia niestety niszczą trwale ubrania, dlatego aplikując silikon, warto znaleźć w szafie odzież, której nie będzie żal wyrzucić do śmieci.

Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?

Istnieje niewiele rozpuszczalników, które radzą sobie z silikonem, a szczególnie takim, który zdążył się utlenić, co nie oznacza, że takie środki nie istnieją w ogóle. W przypadku gdy silikon zdążył zaschnąć, najlepiej jest zeskrobać najgrubszą warstwę, zostawiając cienką (próba zeskrobania wszystkiego mogłaby skończyć się zniszczeniem powierzchni) i potraktować ją np. dostępnym na rynku n-heptanem. Należy jednak uważać, bo odczynnik ten jest lotny i łatwopalny. Po jego użyciu należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Świeżo położony silikon może zejść za pomocą rozpuszczalnika bądź octu.  Zaschnięty silikon z narzędzi można już tylko zdrapać lub użyć preparatu do zmywania silikonu.

O ile się przyłożymy usuwanie starego silikonu nie musi być żmudną pracą, kosztującą nas nerwy, a w efekcie pozostawiającą po sobie rysy i zadrapania na powierzchniach. Jeżeli delikatnie usuniemy najgrubszą warstwę za pomocą nożyka, wspierając się specjalistycznymi środkami, to po silikonie nie powinno pozostać najmniejszego śladu.

Czyszczenie płytek

fot. jak usunąć stary silikon z płytek

Sending
Ocena artykułu
2.33 (6 głosy)