Jak wybrać kostkę brukową?

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Każdy budynek, niezależnie od tego, czy jest to dom prywatny, czy obiekt użyteczności publicznej, wymaga odpowiedniej oprawy. Materiałem, który nadaje się do tego najlepiej, a zarazem daje ogromne możliwości estetyczne, jest kostka brukowa. Decyzja o jej zastosowaniu oraz wyborze odpowiedniego modelu powinna jednak uwzględniać wiele elementów, które wpływają na osiągnięcie pożądanego efektu.

Zanim wybierzesz
Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej wymaga uwzględnienia ważnych czynników, które mają wpływ na estetykę oraz przyszłą funkcjonalność terenu. Zwróćmy uwagę na wielkość podjazdu, rozkład ścieżek i tarasów, a także rozmieszczenie placów zabaw, klombów czy rosnących już drzew. Zaplanujmy całość tak, by w przyszłości wygodnie korzystać z zaaranżowanej nawierzchni i nie być zmuszonym do jej modernizacji.

Szeroki wybór kostek brukowych pozwala nam pokusić się o projekt aranżacji nawierzchni, który zapewni otoczeniu naszego domu funkcjonalność oraz oryginalny wygląd. – Niekorzystne w tym przypadku jest czerpanie inspiracji z realizacji miejskich chodników, gdzie stosowane są najprostsze, standardowe wzory kostek w monotonnych formach ułożenia. Takie podejście odbiera podstawową przyjemność płynącą z ogromu możliwości, jakie daje nam bogactwo wzorów, kolorystyki i faktur kostki brukowej. Odpowiednio dopasowane, pozwolą uzyskać atrakcyjną aranżację, która stanowić będzie ważny element podkreślający urodę naszego domu i jego najbliższej okolicy – radzi Tomasz Ługowski z Biura Projektowego Bruk-Bet.

Dobry wygląd przez długie lata
Materiały używane do wykonywania nawierzchni ulegają w trakcie eksploatacji ścieraniu i zabrudzeniu. Ważne jest więc, by wybierać kostkę wysokiej jakości – na kostce renomowanych producentów, nawet po wielu latach, widać będzie mniej oznak zużycia. Dobra kostka po długim czasie użytkowania nie straci jednak swoich walorów estetycznych. Wręcz przeciwnie, nabierze urokliwego wyglądu i nada otoczeniu wyjątkowy charakter.

Pamiętać jednak powinniśmy o tym, że każda kostka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bieżące usuwanie zabrudzeń pomoże nam zachować piękno nawierzchni. Szczególną troską powinniśmy otoczyć miejsca najbardziej narażone na ścieranie i zabrudzenia – wejście na posesję, miejsce do grillowania czy podjazd. Właściwa pielęgnacja kostki oszczędzi nam w przyszłości dodatkowych kłopotów w postaci kosztów ponoszonych za specjalne czyszczenie czy renowację.
Opady dreszczów, mroźne zimy oraz upalne lata to kolejne wyzwania dla wykonanej z kostki brukowej nawierzchni. Renomowani producenci kostki brukowej posiadają własne laboratoria, w których przeprowadzają badania w zakresie wytrzymałości, nasiąkliwości czy mrozoodporności. Wybierając produkty uznanych marek możemy być pewni, że kupujemy materiały najwyższej jakości.

Odpowiednia grubość
Przy wyborze kostki zwróć również uwagę na to, w jaki sposób użytkowany będzie teren, który zamierzasz wybrukować. W tym przypadku parametrem decydującym jest jej grubość. Jeśli chcesz wyłożyć kostką dojście do domu lub taras, wystarczy ci kostka o grubości 4 cm. Obciążeniom ruchu samochodów osobowych na twojej posesji podoła grubość kostki 5 lub 6 cm, jeśli natomiast chcesz wykonać nawierzchnię przeznaczoną do nieco intensywniejszego ruchu cięższych aut, zastosuj kostkę o grubości 7 lub 8 cm. Ruch samochodów ciężarowych o dużym natężeniu wymaga użycia kostki o grubości 10 cm.

Kostka kostce nierówna?
Choć z pozoru wydaje się, że wszystkie kostki danego modelu wyglądają identycznie, warto zwrócić uwagę zarówno na wymiary, jak i kolorystykę poszczególnych elementów. Jest to ważne, ponieważ pozwoli uniknąć w przyszłości problemów podczas ich układania – zarówno technicznych, jak i estetycznych. Dlatego też osoby kupujące kostkę powinny jednorazowo nabyć wymaganą ilość kostki pochodzącej z jednej partii produkcyjnej. Dokupienie w późniejszym czasie np. jednej palety może spowodować, że kostka ta będzie różnić się od zakupionego wcześniej materiału.

Wybierz kształt
Na wytrzymałość oraz funkcjonalność nawierzchni wpływa również kształt kostki brukowej. – Dla zastosowań kostek na powierzchniach mniej obciążonych, kształt kostki ma znaczenie drugorzędne – można wówczas skupić się głównie na kompozycji oraz ostatecznym wyglądzie nawierzchni. Dla kostek grubszych, przeznaczonych do wykonywania nawierzchni szczególnie obciążonych ruchem kołowym, kształt odgrywa jednak istotną rolę. Kostki, które dobrze „współpracują” w nawierzchni, to te zazębiające się, o dużych powierzchniach styku, takie jak BEHATON czy UNI STONE. Modele te dobrze przenoszą obciążenia, które powstają podczas hamowania i skręcania samochodów ciężarowych – radzi Tomasz Ługowski, Projektant z Biura Projektowego Bruk-Bet.
Wybór kostki brukowej oraz atrakcyjna wizualnie aranżacja terenu wokół budynków przy jej udziale to zadanie niełatwe – wymaga zmysłu estetycznego, znajomości specyfiki geodezyjnej terenu oraz wiedzy na temat produktów. Pamiętaj o tym, że jeśli nie ufasz zbytnio swoim zdolnościom architektonicznym, o pomoc możesz poprosić specjalistów, którzy fachowo ocenią potencjał terenu, jak i przygotują oryginalny projekt, uwzględniający twoje upodobania estetyczne. Korzystając z usług projektantów możesz mieć pewność, że środki finansowe zainwestowane w nie zawsze tani materiał zostaną dobrze wykorzystane. Indywidualnie zaprojektowana nawierzchnia uwzględniająca aktualne trendy i wymagania inwestora z pewnością wyeksponuje piękno twojego domu.

Radzi Tomasz Ługowski, Projektant z Biura Projektowego Bruk-Bet.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)