Jak wybrać zasłony?

salon

fot. salon

Zasłony to sprawdzony sposób na efektowne upiększenie okna. Wachlarz rozmaitych modeli, tkanin, długości i sposobów upięcia wydaje się być tutaj niczym nieograniczony – pamiętajmy jednak, że jeżeli mają one cieszyć oko, należy je odpowiednio wkomponować w resztę aranżacji. Podpowiadamy, jak tego skutecznie dokonać.

Zasłona dobrze dobrana
Zanim zdecydujemy się na konkretny model, przeanalizujmy najpierw kwestię praktyczną – zastanówmy się zatem, czy zależy nam na wyeksponowaniu widoku zza okna, a może jedynie regulacji dopływu naturalnego światła. Opcją jest tutaj także zniwelowanie pewnych mankamentów samego pomieszczenia – jego rozmiaru bądź kształtu. – Często zapominamy, że poza funkcją czysto dekoracyjną, zasłony mogą się świetnie sprawdzić jako swoista korekta niedostatków naszego mieszkania. Stanie się tak, jeśli wybierzemy kotary przykuwające wzrok atrakcyjnym wzornictwem, czy też ciekawą fakturą materiału. – doradza Agnieszka Rybka z Dekoria.pl – Jeżeli chcemy wyeksponować to, co widać za oknem – postawmy na tkaniny stonowane i nie przyciągające uwagi. W przypadku pomieszczeń narażonych na nadmierne nasłonecznie zdecydujmy się na modele zaciemniające, a w sytuacji przeciwnej – na transparentne.

W zgodzie z charakterem wnętrza

zasłony

fot. zasłony

Teraz możemy zająć się bardziej kreatywną pracą, a mianowicie, wybraniem modelu dopasowanego do stylu, w jakim nasze pomieszczenie zostało urządzone.
– Pamiętajmy, że zasłony nie powinny być zupełnie oderwane od charakteru dekorowanej przestrzeni – radzi Agnieszka Rybka. I tak, do wnętrz urządzonych w duchu minimalistycznym wybierzmy tkaniny gładkie lub okraszone wzorami geometrycznymi. W przypadku klasycznego charakteru dekorowanego pokoju, postawmy na zawsze modne desenie florystyczne albo pasy (szczególnie efektowne są te poziome). Jeżeli, natomiast, dekorujemy pokój nastolatka, nie obawiajmy się zaszaleć zarówno z kolorami, jak i przykuwającymi wzrok motywami (np. rysunkowymi lub komiksowymi).

Długość idealna
Zasłony zawsze powinny być długie – jedyną opcją, kiedy możemy odejść od tej zasady, jest sytuacja, gdy ograniczają nas stojące pod samym oknem meble.
W przeciwnym razie, prawidłową długością jest jedno- lub dwucentymetrowa odległość od podłogi. Dopuszczalna są także kotary delikatnie opierające się o posadzkę, dywan, czy inne podłoże – chociaż, jak łatwo się domyśleć, takie rozwiązanie jest mniej praktyczne. Zdecydowanie rzadziej spotyka się natomiast zasłony płożące się – te pasują jedynie do wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu, a ponadto, co warto zapamiętać, są dosyć trudna w utrzymaniu, szczególnie, gdy w domu mamy zwierzęta.

Skoro okna to jedne z najbardziej strategicznych elementów każdego domu, warto zadbać o spójność ich dekoracji z resztą aranżacji naszego wnętrza. Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne, wystarczy bowiem kierować się kilkoma prostymi zasadami, które, w połączeniu z indywidualnymi upodobaniami dekoratora, będą gwarancją pomieszczenia zachwycającego zarówno estetyką jak i funkcjonalnością.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)