Kolor i kształt fugi a wygląd muru

Fuga między cegłami może mieć różne kształty i kolory. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć. Może być jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły bądź zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła.

Planując wykonanie elementów architektonicznych i dekoracyjnych z cegły najwięcej uwagi przykłada się do wyboru koloru klinkieru i struktury materiału. Należy jednak wiedzieć, że o ostatecznym wyglądzie wymurowanego elementu decyduje fuga. Fugi dobiera się najczęściej na końcu i często mało uważnie. Należy wiedzieć, że te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od rodzaju i koloru spoiny, która koresponduje z barwą oraz typem cegły.

Odpowiednie wykończenie sprawi, że ściana będzie wyglądać jak jednolita i spójna powierzchnia, w której cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną, lub ścienna mozaika, w której każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę w kontrastowym kolorze. Na dekoracyjność muru można wpływać także poprzez kształt spoiny, od wklęsłej, przez zlicowaną z murem, po wypukłą, wystającą ponad cegły.

Kolor spoiny

Kształtując wygląd ceglanej elewacji, najpierw dobieramy cegły – ich barwy, struktury, a także wiązanie. Kolorem i typem spoiny można osiągnięty efekt wzmocnić lub złagodzić – podkreśla Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben Polska. Charakter tradycyjny bądź stylizowany na stary mur uzyskamy dzięki cegłom piaskowanym lub ręcznie formowanym, z których każda jest inna. Jasna spoina dodatkowo podkreśli aranżację. W nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzi się gładki klinkier, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń, szarość), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w takim samym kolorze.

Jak dobrać fugę?

domy jednorodzinne

fot. domy jednorodzinne

Przy wyborze spoin warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Jeśli fuga ma barwę podobną bądź identyczną jak cegła, uzyskamy efekt spójnej powierzchni, podobnej do jednolitego wykończenia. Natomiast fuga w kolorze innym niż materiał elewacyjny, kontrastuje z cegłami przez co podkreśla ich wzór w murze, „wydobywając” je na powierzchnię. Dobrze widać to na przykładzie trzech kolorów spoiny zastosowanych do murowania białych cegieł – dla porównania. – Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka fuga będzie najlepsza, porozmawiajmy z naszym architektem lub wykonawcą – radzi Lidia Misiuna. – Producenci zapraw oferują bogaty wybór kolorów, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Można do tego wykorzystać wzorniki, „przymierzając” je w hurtowni do wybranej przez nas cegły. Pomocne są też wirtualne narzędzia doboru kolorów, dostępne na stronach niektórych producentów, np. na www.roben.pl – dodaje. Przed zastosowaniem wybranej fugi na całej powierzchni miru warto wypróbować ją najpierw na małym fragmencie. W przypadku gdyby nie spełniała oczekiwań łatwo będzie ją usunąć i zastąpić inną.

elewacje

fot. elewacje

Kształt spoiny
Poza kolorystyką inwestorzy mają do wyboru kilka sposobów ukształtowania fugi. Należy przy tym podkreślić, że aby mur zachował trwałość i nie niszczał, musimy unikać murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, nie stykające się z brzegiem cegły).

Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, w niewypełnionych miejscach będzie gromadzić się woda opadowa. Z czasem może się ona przedostać w głąb muru, powodując powstawanie wykwitów, a nawet osłabienie całej konstrukcji – ostrzega Lidia Misiuna. Pozostaje nam więc murowanie na spoiny stykające się z licem cegły. I tak mamy spory wybór, ponieważ istnieją co najmniej cztery poprawne „kształty” fug: fuga idealnie zlicowana z cegłą (gładka powierzchnia bez wypukłości ani wklęsłości); fuga wklęsła (górny i dolny brzeg spoiny zlicowany z cegłą, nieco wgłębiona część środkowa); fuga wypukła (brzegi spoiny zlicowane z cegłą, środkowa część wystająca przed lico) oraz fuga pod kątem (górna część spoiny cofnięta a dolna zlicowana z cegłą, co pozwala na spływanie deszczu).

Gra światłocienia

cegły

fot. cegły

Wśród wymienionych sposobów fugowania najpopularniejsza jest fuga wklęsła. Wyjątkowy efekt dekoracyjny powstaje wówczas, gdy zastosujemy ją przy klinkierze o nierównej strukturze, np. cegłach licowych ręcznie formowanych. W zależności od położenia słońca. Wówczas wklęsła fuga tworzy magiczną grę światła i cienia. – Dzięki takiej spoinie osiągniemy unikalny efekt światłocienia, co sprawi, że elewacja będzie nieustannie zmieniać swoje oblicze – dodaje Lidia Misiuna. Fuga zlicowana z powierzchnią cegieł spowoduje efekt przeciwny. Ściana stanie się niemal jednolitą powierzchnią. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w realizacjach o charakterze bardzo nowoczesnym.

Natomiast dzięki spoinie wypukłej uzyskamy nieco zaniedbany i zawadiacki wygląd muru, który z pewnością będzie pasował do obiektów o stylistyce rustykalnej.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)