Kolor Roku 2011 w architekturze wnętrz

salon

fot. salon

Mus z limonki, czyli Kolor Roku 2011, jest barwą przyjazną, dodającą pozytywnej, naturalnej energii. Należy ona do gamy kolorów jasnych, tak więc nie zmniejsza optycznie przestrzeni. W żółtawym świetle zyskuje na lekkości, niosąc odprężenie i błogość. Przywodzi na myśl sielskie pejzaże pełne wiosennych łąk. Przy oświetleniu o lekko niebieskawej barwie lub będąc w miejscach zacienionych, zyskuje na drapieżności i motywuje do działania. Zatem sprawdzi się niezależnie od pory roku – zimą dodając energii, a latem przyjemnie wyciszając.

We wnętrzach barwy tej można używać zarówno pokrywając duże powierzchnie, jak też wykorzystując ją jako akcent prowadzący i porządkujący wnętrze. Dodatki w tym kolorze mają tę zaletę, że od razu skupiają na sobie spojrzenia i swoją intensywnością koncentrują uwagę na przedmiocie lub miejscu, na które się patrzy. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy podkreślić konkretny element wnętrza lub designerski gadżet.

Akcesoria wykonane w kolorze musu z limonki z materiałów takich jak sklejka, filc, drewno czy lakierowany MDF prezentują się fenomenalnie. Dlatego zapewne barwa ta pojawia się w palecie znanych designerów. Za przykład niech posłużą nam takie klasyki wzornictwa przemysłowego jak wykonane dla duńskiej firmy Fritz Hansen krzesła ANT, 3107 autorstwa Arne Jacobsena, czy też zegary marki Junghans stworzone przez Maxa Billa. W architekturze, wzornictwie i modzie wiele trendów powraca po latach. Wydaje się, że wybór tego koloru sygnalizuje zwrot w stylistyce wnętrz w kierunku lat 50.

ściana

fot. ściana

Mus z limonki ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę, jego wykorzystanie w aranżacji przestrzeni jest w stanie zapewnić spektakularny efekt przy użyciu minimalnych środków. Wystarczy doprowadzić do tego, aby wnętrze było jak najbardziej monochromatyczne, a wtedy jeden mocny akcent limonki może zdziałać cuda. Dzięki niemu nawet nieciekawe pomieszczenia, w których nie można przeprowadzić rewolucji, zyskują dynamikę i świeżość.

Marka farb Dulux® proponuje nam również 5 interesujących zestawień kolorystycznych, w których odnaleźć można różne odcienie barwy limonki.
Paleta trendu Stworzone z miłością podkreśla dodatkową zaletę tego koloru tzn. świetnie łączy się zarówno z zimnymi jak i ciepłymi barwami, dając niesamowite możliwości aranżacyjne.
Kompozycja Piękno codziennego życia zyskuje elegancki charakter przy zastosowaniu prostych form, zdecydowanych linii, którym miękkości nadaje barwa żółta.

Trend Niespodziewana przyjemność zyska swoich fanów wśród ludzi młodych, energicznych, zdecydowanych na odważne rozwiązania kolorystyczne.
Szukanie Drogi jest interesującym zestawieniem kolorów właśnie dzięki włączeniu do kompozycji limonki, która ociepla, ożywia i nadaje właściwy ton.

Paleta Magia molekuł, która odzwierciedla barwy natury, cechujące się bogatą i zaskakującą kolorystyką, przywołuje miłe wspomnienia z wakacji. Limonka oraz towarzyszące jej barwy, przypominają nam, że świat przyrody jest niezwykle bogaty i nie do końca poznany. Stosując trend Magia molekuł możemy stworzyć namiastkę mikrokosmosu w otaczającej nas przestrzeni.

Zobacz też:
Czerwień – kolor roku 2012 według marki Dulux
Modne kolory ścian 2012

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)