Domowa biblioteczka – jak wykorzystać ją w aranżacji wnętrza?

Biblioteczka w salonie krok po kroku

Pokaźna kolekcja książek to atut, który możemy wykorzystać podczas aranżacji wnętrza. Biblioteczka w salonie stanowi nierzadko naprawdę oryginalną ozdobę mieszkania lub domu, dlatego nie warto chować zbiorów w szafie, a tym bardziej kartonie. Co więcej, klasyczne regały na książki drewniane lub metalowe coraz częściej zastępowane są przez fantazyjne konstrukcje w kształcie drzewa, plastrów miodu czy skomplikowanego labiryntu. Jeśli szukasz inspiracji, jak zrobić półkę na książki, która stanie się doskonałą oprawą dla wyjątkowego domowego księgozbioru, poznaj nasze propozycje.

Oryginalne regały na książki drewniane

fot. Oryginalne regały na książki drewniane

Efektowna biblioteczka na książki krok po kroku

W sytuacji gdy posiadamy naprawdę okazałą kolekcję, warto dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać nasza wymarzona domowa biblioteczka, ponieważ stanie się ona naprawdę znaczącym elementem całego wnętrza. Półki należy odpowiednio przymocować oraz wypoziomować tak, by książki nie przewracały się. Ważne, aby zostały wykonane z takiego materiału, który  utrzyma ciężar naszego zbioru. Standardowy regał z litego drewna to jednak dziś niejedyne rozwiązanie dostępne na rynku.

Elegancka domowa biblioteczka

fot. Elegancka domowa biblioteczka

Wyjątkowa biblioteczka – regał czy skomplikowana konstrukcja?

Zwykle w mieszkaniu nie da się wyznaczyć odrębnego pomieszczenia na bibliotekę, można za to ulokować naszą kolekcję w łatwo dostępnym, ciekawym miejscu. Do przechowywania książek doskonale nadają się wszelkiego rodzaju wnęki ścienne, w których można zamontować półki na książki, a także nisze czy niezagospodarowana przestrzeń pod schodami.

Nawet niewielka domowa biblioteczka może stanowić prawdziwą ozdobę pokoju dziennego. By to osiągnąć, wystarczy kilka prostych zabiegów. Przede wszystkim książki powinny zostać odpowiednio posegregowane i ułożone w sposób pasujący do całości wnętrza. Pomiędzy nimi można przeznaczyć miejsce na płyty CD, albumy lub ramki na zdjęcia, a nawet drzwi. Pomysłowa galeria z książkami doskonale współgra też z nowoczesnym telewizorem czy zestawem kina domowego. Proste drewniane regały z książkami doskonale prezentują się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Z kolei dla miłośników minimalizmu idealnym rozwiązaniem mogą okazać się biblioteczki z drzwiczkami ze szkła mlecznego.

 Jak zrobić półkę na książki

fot. Jak zrobić półkę na książki

Biblioteczka w sypialni, a może w przedpokoju?

Dobrym pomysłem dla miłośników czytania przed snem może okazać się również nieco bardziej prywatna biblioteczka w sypialni. Warto zadbać w takim wypadku o odpowiednie światło do czytania. Bardzo praktyczne rozwiązanie to dobrze dobrana lampka przy łóżku, którą możemy wyłączyć, nie wychodząc spod kołdry, gdy tylko zachce nam się spać.

Jeśli dysponujemy naprawdę niewielką ilością miejsca w salonie czy sypialni, ale za to posiadamy sporą kolekcję książek, możemy także rozważyć ustawienie regału w korytarzu czy przedpokoju. Szczególnie ciekawie mogą się tu prezentować oryginalne układy półek pokrywające całą powierzchnię ściany.

Idealna domowa biblioteczka to nie tylko książki

Bez względu na to, gdzie zaaranżujemy domową biblioteczkę, warto urządzić ją tak, by stworzyć przy okazji przyjazne warunki do relaksu z ulubioną lekturą. Idealnie, jeśli w pobliżu regałów znajdą się również wygodne fotele czy niewielka sofa oraz stolik kawowy lub biurko. Wyjątkowy, przytulny klimat pomogą także stworzyć ozdobne poduszki oraz mięciutki pled lub koc, przydatny szczególnie w długie jesienne i zimowe wieczory.

Półki na książki w salonie

fot. Półki na książki w salonie

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)