Najczęstsze błędy w urządzaniu łazienki

łazienka

fot. łazienka

Łazienka to inwestycja na lata. Niezależnie od tego czy urządzimy ją od podstaw czy planujemy niewielki remont, wszelkie działania powinny być dokładnie przemyślane. Dzięki temu unikniemy problemów, z którymi będziemy musieli się później borykać przez długi czas. O czym warto pamiętać, a czego się wystrzegać?

Źle dobrana glazura
Jedną z najistotniejszych kwestii w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Powinna być to przemyślana decyzja, bo o ile ściany można w łatwy sposób przemalować, z kaflami problem może być większy. Zdecydować się na wzory czy gładkie? Matowe czy błyszczące? Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Aby uniknąć widocznego brudu i zachlapań, warto zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem. Po pewnym czasie szarzeją i wyglądają nieestetycznie. Decydując się na płytki, warto także zwrócić uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te III i IV klasy. W pomieszczeniu, w którym nietrudno o mokrą podłogę, sprawdzą się płytki antypoślizgowe. Są praktycznym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa domowników.

Niewłaściwe oświetlenie
Najczęściej wybieraną opcją oświetlenia w łazience są punktowe światła na suficie i dodatkowe przy lustrze. Ważne, by było ono jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Do tego możemy zainstalować oświetlenie boczne, także dekoracyjne, które wieczorami stworzy odpowiedni nastrój. Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, padające na twarz. Powinno być ono równomierne, nie powodować cieni, a także nie zmieniać kolorytu skóry. Będzie to szczególnie przy nakładaniu codziennego makijażu.

łazienka

fot. łazienka

Brak przestrzeni
Abstrahując od wielkości samego pomieszczenia, aby łazienka była funkcjonalna, należy w odpowiedni sposób rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia. Zapewni nam to wygodę i komfort w korzystaniu z nich. Powinniśmy przemyśleć to już na etapie projektu. – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. Istnieje kilka prostych zasad, które ułatwią nam planowanie. – Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65×110 cm (w przypadku WC – 50×50 cm). Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70x90cm, przy wannie zaś 70×100 cm – dodaje Dziedzina.
Pozwoli to na swobodne przebranie się i osuszenie po kąpieli. Jeżeli planujemy umieszczenie w łazience pralki, przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania powinna mieć wymiary 90x100cm.

Zła instalacja lustra
Dobrze dobrane lustro może optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Przede wszystkim powinno jednak być dostosowane do naszych potrzeb. Nad umywalką należy zamontować je w taki sposób, aby górna krawędź kończyła się na minimum 180 cm od podłogi. Jest to jednak uzależnione od wzrostu osób korzystających z pomieszczenia. Warto także je w pewnej odległości od umywalki. Należy także pamiętać o jego odpowiednim i równomiernym oświetleniu.

Przytłaczająca mała łazienka
Małe pomieszczenie nie przesądza o jego złej funkcjonalności. Jest bardzo dużo sposobów na optyczne powiększenie i praktyczne urządzenie łazienki. Aby wydawała się większa, warto zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach. W takiej sytuacji mozaika też się nie sprawdzi. Dobrym rozwiązaniem będą jasne, zimne kolory i dyskretne ornamenty. Warto także pomyśleć o wykorzystaniu luster – duże tafle, odbijające światło, dodadzą wnętrzu głębi. W ten sam sposób naszą łazienkę powiększą połyskliwe materiały, takie jak metal czy szkło. Ciekawym sposobem na urządzenie małej łazienki będą także podwieszane meble. Poza aspektem estetycznym, wyróżniają się względami praktycznymi, ponieważ umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

Niewłaściwy dobór ceramiki
Ceramika to jeden z droższych elementów, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Ważną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując urządzenie pomieszczenia jest liczba domowników. Już na etapie projektu łatwo możemy uniknąć przyszłych kłótni o dostęp do łazienki. – W domu wieloosobowej rodziny, ze względu na komfort, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek. Należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach, zapewniających wygodę użytkowania (przestrzeń 65x110cm) – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

W przypadku bidetu warto zastanowić się czy jego zamontowanie jest konieczne. Zużywa on stosunkowo mało wody, natomiast jest to woda ciepła. W dużym domu kocioł przeważnie oddalony jest od łazienki, będzie to oznaczało większe koszty jej podgrzania. Istotny jest także dobór odpowiedniej armatury. Wspólnie z umywalką lub np. bidetem, baterie powinny tworzyć harmonijną całość i wzajemnie się uzupełniać.

Nieodpowiednie meble do ceramiki
Meble w łazience powinny przede wszystkim funkcjonalnie organizować przestrzeń, a przy tym wyglądać estetycznie i zgodnie ze stylem, w jakim chcemy łazienkę urządzić.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup mebli i ceramiki tego samego producenta. Zwykle proponuje on gotowe zestawy, które pozwolą uniknąć nam niedopasowania – dodaje ekspert z Grupy Armatura. Kiedy jednak decydujemy się na propozycje różnych firm, powinniśmy zakup rozpocząć od mebli. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ceramiki. Przy pomocy ekspedienta, łatwo dobierzemy odpowiednią umywalkę do szafki. Zarówno pod względem kształtu i wielkości, jak i estetyki. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)