Ogrodowe przestrzenie duże i małe

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Szlachetna kostka brukowa to materiał najchętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ bogaty wybór kształtów i kolorów daje ogromne możliwości zagospodarowania nawierzchni ścieżek, tarasów oraz podjazdów.

W dużej mierze właśnie materiały nawierzchniowe zdecydują jak ostatecznie będzie prezentowała się cała posesja niezależnie od pory roku. Pierwszy krok to przygotowanie projektu, według którego zostanie wykonana nawierzchnia wokół domu. Powinien on zwierać nie tylko plan przebiegu ścieżek, umiejscowienia placów i tarasów, ale też wszelkie szczegóły dotyczące kształtu, koloru i faktury kostki. Doświadczony projektant zwróci uwagę na to,aby dostosować kostkę do rodzaju i intensywności ruchu. Nie zapominając też o naszych upodobaniach, dobierze rodzaj nawierzchni pasujących do zabudowy i jej otoczenia.

Wielkość ma znaczenie

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Ogólna zasada jest taka, że na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki lub płyty np. Rock, Blues czy Etno, natomiast tam gdzie przestrzeń jest ograniczona i bardziej skomplikowana (kręte ścieżki) lepiej sprawdzą się mniejsze kostki – np. Roma, Piazza lub klasyczna Kreta. Drobny bruk umożliwia bowiem precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w najwęższych i trudno dostępnych miejscach. Choć większe płyty optycznie powiększają przestrzeń, na ogół nie jest jednak dobrym pomysłem wykorzystywanie ich w tym celu. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach jest bowiem bardzo nieekonomiczne i wiąże się z licznymi docinkami materiału.

Wzory i kolory

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Graficzne wzory ułożone z kostek brukowych najlepiej będą prezentowały się na dużej przestrzeni, gdzie nie tylko wzbogacą kompozycję, ale także urozmaicą przestrzeń. Aby jednak uniknąć wrażenia chaosu warto postawić na proste układy oraz ograniczyć się do trzech kolorów kostki. Z kolei na małych powierzchniach lepiej jest oprzeć się na dwóch kolorach, z czego jeden powinien być dominujący (np. jasny środek z ciemną oprawą na brzegach lub na odwrót).

Przyszłe użytkowanie
Wybierając kostkę warto, a nawet trzeba wziąć pod uwagę przyszłe przeznaczenie danego miejsca. Najistotniejsze jest dobranie grubości kostki do przyszłego natężenia ruchu. Na ciągi piesze, alejki i ścieżki w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 cm lub płyty 3-4 cm. Natomiast na podjazdach, parkingach lub drogach dojazdowych konieczne jest zastosowanie kostki o grubości 6-8 cm. Kolejna rzecz to kolor. Nawet jeżeli lubimy bardzo jasne i słoneczne barwy nawierzchni, warto rozważyć materiał o nieco ciemniejszym odcieniu w miejscach gdzie narażony będzie na trudne do usunięcia zabrudzenie (np. okolice garażu, stanowisko grillowe). Mądrym posunięciem będzie także zaimpregnowanie kostki lub skorzystanie z materiałów impregnowanych fabrycznie. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)