Ogrzewanie gazowe – koszty, wady i zalety

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Nawet ponad połowę kosztów związanych z codzienną eksploatacją domu mogą stanowić te poniesione na ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że to właśnie cena urządzenia grzewczego oraz jego użytkowania jest jednym z najistotniejszych czynników, jakie bierzemy pod uwagę, decydując się na wybór konkretnej technologii. W ostatnich latach dość sporym zainteresowaniem cieszy się między innymi ogrzewanie gazowe. Koszt miesięczny zastosowania takiego rozwiązania może dość znacznie różnić się choćby w zależności od rodzaju wybranego przez nas kotła oraz tego, czy korzystamy z sieci zewnętrznej, czy też zbiornika z gazem umieszczonego na własnej działce.  Podpowiadamy, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, a także, jakie są główne wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Montujemy ogrzewanie gazowe – cena instalacji

Na to, ile kosztuje ogrzewanie gazem, wpływa między innymi rodzaj instalacji. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje. Możemy zdecydować się na korzystanie z płynnego gazu przechowywanego w zbiorniku w pobliżu domu lub wystąpić o podłączenie domu do zewnętrznej sieci gazowej.

 Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

fot. Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Bez względu na wybrane rozwiązanie, kolejny etap to doprowadzenie gazu z sieci lub zbiornika do gospodarstwa domowego za pomocą przyłącza oraz stworzenie instalacji wewnętrznej dostarczającej gaz do kotła gazowego. Koszt projektu przyłącza gazowego oraz jego wykonania zależy przede wszystkim od jego długości i może zaczynać się od około 2000-2500 zł. Pamiętajmy, że nawet jeśli zależy nam na oszczędnościach, zadanie to należy bezwzględnie powierzyć fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami, potwierdzonymi wpisem do rejestru prowadzonego przez zakład gazowniczy.

Koszt ogrzewania domu gazem a rodzaj kotła

Decydując się na zastosowanie instalacji gazowej, musimy przede wszystkim przemyśleć, jaka moc i rodzaj kotła gazowego będzie nam potrzebny. Zależy to przede wszystkim od wielkości budynku, a także tego, do czego chcemy wykorzystywać urządzenie.

Podstawowy podział kotłów do ogrzewania gazowego ze względu na ich funkcje obejmuje dwa rodzaje urządzeń:

  • piec gazowy jednofunkcyjny – przeznaczony wyłącznie do ogrzewania,

  • piec gazowy dwufunkcyjny  – mający za zadanie także ogrzewanie wody użytkowej.

Należy założyć, że na m2 powierzchni budynku potrzebne będzie od 15 do 45 W, zależnie od tego, czy został on wzniesiony zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wybór pieca dwufunkcyjnego, wartość ta powinna być odpowiednio nieco wyższa.

Wydajność kotła, a więc i koszt ogrzewania gazowego zależy także w dużym stopniu od jego typu. Do najczęściej spotykanych na rynku należą:

  • kocioł tradycyjny – najtańszy w zakupie i montażu, lecz mniej wydajny od nowoczesnych rozwiązań takich jak na przykład

    kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny. Rozróżniamy modele wyposażone w otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. Te pierwsze zajmują nieco więcej przestrzeni oraz mogą przyczynić się do nieznacznego wychłodzenia pomieszczenia, w którym się znajdują. W przeciwieństwie do kotłów z komorą zamkniętą pobierają one powietrze z wnętrza budynku. Główna zaleta urządzeń z komorą zamkniętą to natomiast bezpieczeństwo oraz brak możliwości wymieszania się spalin z pobieranym powietrzem i powtórnego ich zassania;

  • kocioł kondensacyjny – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii kondensacji, czyli skraplania pary wodnej, pozwalają na odzyskiwanie części ciepła znajdującego się w spalinach. Cechuje je stosunkowo duża wydajność, a także niższy koszt instalacji niż w przypadku kotłów pulsacyjnych. Wyposaża się je w zamkniętą komorę spalania, nie zajmują więc w pomieszczeniu gospodarczym zbyt wiele miejsca. Proste urządzenia możemy kupić już za kilka tysięcy złotych, nic więc dziwnego, że

    piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny to dziś jedno z chętniej wybieranych rozwiązań;

  • kotły pulsacyjne – najdroższe z wymienionych, ale także najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, pozwalające maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania domu gazem. Nie wyposaża się ich w klasyczne palniki, a działanie urządzenia polega na połączeniu zastosowania kondensacji oraz pulsacyjnego systemu spalania. Najtańsze z nich kosztują kilkanaście tysięcy złotych.

Chcąc posiadać ogrzewanie gazowe w mieszkaniu lub domu, musimy liczyć się jednak również z dodatkowymi kosztami, takimi jak choćby montaż pieca gazowego czy dodatkowe wyposażenie kotłowni.

Koszt ogrzewania domu gazem

fot. Koszt ogrzewania domu gazem

Ogrzewanie gazowe – cena a zalety

Korzystanie z kotła wiąże się z bardzo dużą wygodą. Urządzenie działa właściwie bez naszej ingerencji, rola użytkownika ogranicza się do właściwego zaprogramowania centralnego ogrzewania oraz zlecania obowiązkowych, corocznych przeglądów. Nowoczesne urządzenia cechują się także bardzo dużą wydajnością oraz bezpieczeństwem stosowania.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie domu gazem oraz czy takie rozwiązanie nam się opłaci, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Jeden z nich to oczywiście aktualna oraz prognozowana cena gazu, ale także na przykład wielkość domu czy mieszkania oraz stopień jego energooszczędności. Na koszt ogrzewania gazem wpływa także oczywiście moc kotła grzewczego oraz jego rodzaj. Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii może wiązać się z wysoką ceną instalacji całego systemu, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pozwala to jednak na bardziej efektywne wytwarzanie ciepła, a co za tym idzie znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie w przyszłości.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)