Palisander – drewno egzotyczne we wnętrzu

podłoga drewniana

fot. podłoga drewniana

Drewno to niezwykle szlachetny materiał, który dodaje wnętrzom elegancji i ciepła. Wielość dostępnych gatunków, sprawia, że wzór i barwę drewna można dobrać do indywidualnego stylu i gustu. Zwłaszcza egzotyczne drewno zaskakuje dostępnymi wzorami i kolorami oraz, co nie mniej ważne, charakteryzują je niedostępne dla rodzimych gatunków walory użytkowe. Pod względem wzornictwa i kolorystyki, szczególnie interesującym gatunkiem jest Palisander.

Palisander, czyli Dalberga to szlachetny gatunek drewna, który wyróżnia się niezwykła barwą i rysunkiem – mówi Olga Mazurowska z DLH Poland, firmy zarządzającej jednym z największych obszarów lasów tropikalnych, będącej jednocześnie dystrybutorem drewna egzotycznego. W zależności od gatunku rośnie w regionie Ameryki Południowej, Afryki i Indii. Drewno to, choć trudne w obróbce, ma fantastyczne właściwości użytkowe, co wynika z jego bardzo dużej twardości.

Palisander wyróżniają rzadko spotykane wśród drewna kolory – od czekoladowo-brązowego do fioletowo-czarnego, z charakterystycznym zawiłym układem słojów z ciemnymi pasami. Dzięki swojej oryginalności potrafi nadać wnętrzu wyjątkowy wyraz i charakter. Jednak piękny wygląd to nie wszystko, bowiem Palisander wyróżnia się doskonałymi parametrami w wymiarze praktycznym.

Do czego zatem można wykorzystać drewno Palisandru? Zastosowań jest bardzo wiele. Palisander świetnie nadaje się na deskę podłogową. Podłogi z tego materiału są odporne na ścieranie i erozję biologiczną – tłumaczy specjalista DLH Poland. Jest też wykorzystywany w formie blatów, które znajdują zastosowanie w kuchni. Fizyczne właściwości palisandru sprawiają, że jest on bardzo praktyczny i do tego wyjątkowo piękny – dodaje Olga Mazurowska.

Ten gatunek drewna może być także wykorzystany jako stopnie schodów. Fantazyjny rysunek w połączeniu z ciekawym projektem schodów dają intrygujący efekt stylistyczny.

Palisander jest szlachetnym i ekskluzywnym gatunkiem. Jeśli poszukujemy czegoś wyjątkowego, co pozwoli nam nasze wnętrza wyróżnić, to egzotyczne drewno Palisander sprawdzi się w tej roli idealnie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)