Przygotowujemy centralne ogrzewanie do zimy

Zanim nadejdą pierwsze mrozy należy zadbać o konserwację instalacji grzewczej. Wyczyszczenie i odpowietrzenie grzejnika, czy sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji, pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się ciepłem przez całą zimę.

Czyścimy kaloryfery
Pomiędzy żeberkami lub płytami grzejnika gromadzi się brud i kurz. To miejsca w które trudno jest dotrzeć. – Kiedy kaloryfer zaczyna grzać, pokrywający jego powierzchnię kurz zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Drobinki kurzu krążą w powietrzu, co jest szczególnie niekorzystne dla alergików. Ponadto brud sprawia, że wydajność grzania się zmniejsza. Przed sezonem grzewczym warto dokładnie oczyścić urządzenie – radzi Łukasz Wąsiewicz, ekspert firmy UST-M, producenta instalacji c.o. Czyszczenie kaloryfera ułatwi nam specjalna szczotka na elastycznym kiju.

Odsuwamy meble od grzejników

kaloryfer

fot. kaloryfer

Zobacz również: Świadectwo energetyczne

Bywa, że poza sezonem grzewczym lub przy okazji przemeblowania ustawiamy przy kaloryferze szafkę lub stolik. Kiedy zbliżają się miesiące jesienne i zimowe warto znaleźć dla nich inne miejsce żeby zapewnić jak najlepsze warunki rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu. – Zasłonięty szafką grzejnik będzie dawał o wiele mniej ciepła. Zamiast podkręcać moc grzewczą do maksymalnych wartości, powinniśmy spróbować odsunąć od niego meble. Dzięki temu zwiększymy efektywność urządzenia i zaoszczędzimy na rachunku za ogrzewanie – podpowiada ekspert UST-M. Warto też oczyścić z kurzu sprzęty stojące w okolicach kaloryfera.

Odpowietrzamy grzejniki
Zapowietrzony kaloryfer bulgocze, szumi i gwiżdże. Poza uciążliwymi odgłosami należy wiedzieć, że jest mniej wydajny, ponieważ słabiej grzeje, często jest ciepły na dole, oraz zimny na górze. Długotrwale zapowietrzony może być niebezpieczny dla całej instalacji grzewczej. – W momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego kaloryfer warto odpowietrzyć. W przypadku urządzeń z automatycznym odpowietrzaczem należy zastosować się do wskazówek producenta. Grzejniki bez odpowietrzaczy, jeśli są prawidłowo zainstalowane, zazwyczaj odpowietrzają się same. Jeśli jednak pojawią się sygnały, że urządzenie jest zapowietrzone, dobrze będzie zwrócić się o pomoc do fachowca, który poluzuje śrubunek znajdujący się przy zaworze grzewczym – tłumaczy Łukasz Wąsiewicz.

Sprawdzamy instalacje

rura

fot. rura

Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych nie muszą się martwić o instalację grzewczą. Obowiązek ten należy do zarządcy nieruchomości. Jednak właściciele domów sami muszą dbać o regularną konserwację c.o. – Przeważnie w kotłowni znajduje się manometr, na którym możemy odczytać ciśnienie wewnątrz instalacji. Wynosi ono zazwyczaj od 1 do 2 barów. Jeśli jest niższe niż w poprzednich latach, powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. W przypadku jednak, gdy zaobserwujemy spory spadek, istnieje ryzyko, że pojawiła się nieszczelność. W takiej sytuacji musimy zwrócić się o pomoc do specjalisty – mówi ekspert UST-M.

Kontrolujemy pozostałe urządzenia

centralne ogrzewanie

fot. centralne ogrzewanie

Poza sprawdzeniem stanu instalacji centralnego ogrzewania, właściciele domów jednorodzinnych powinni także upewnić się, że komin budynku jest szczelny i dobrze oczyszczony, a także umówić przegląd stanu technicznego kotła u wykwalifikowanych instalatorów. Warto pomyśleć także o zakupie paliwa na całą zimę. Ostatnim miesiącem, w którym można je nabyć po względnie niewygórowanej cenie, jest listopad. Warto także sprawdzić, czy okna i drzwi w domu nie są rozszczelnione.

Zabezpieczamy instalacje w domku letniskowym
Jesień to również pora kiedy zabezpieczamy domki letniskowe przed nadejściem zimy. Obiekty, które poza sezonem grzewczym pozostają puste, są narażone na zamarzanie wody wewnątrz instalacji grzewczych. Zamarznięta woda niszczy aparaturę, przyczynia się do powstawania zatorów, może nawet rozsadzić rury od wewnątrz i spowodować zalanie. – Nowoczesne systemy c.o. są wyposażone w mechanizmy utrzymujące stałą temperaturę wody. Jednak w przypadku przerw w dostawie prądu czy awarii kotła nawet to nas nie ochroni. Możemy zabezpieczyć się dodatkowo, wlewając do oczyszczonej instalacji specjalny preparat przeciw zamrożeniom – podpowiada Łukasz Wąsiewicz.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)