Ściany jedno- czy dwuwarstwowe? Wady i zalety rozwiązań

budowa domu

fot. budowa domu

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu z pustaków ceramicznych często stają przed decyzją dotyczącą technologii wznoszenia ścian zewnętrznych. W Polsce najpopularniejsze są ściany jedno- i dwuwarstwowe. Prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Zobacz również: Nietypowe meble

Ocieplenie w projekcie to cieńsze ściany nośne
Mury przeznaczone do dociepleń zewnętrznych najczęściej są stosunkowo „chude” – w przypadku pustaków ceramicznych Porotherm mają one grubość 25 lub 30 cm. Mając więc na uwadze, że mury o takiej grubości samodzielnie nie będą w stanie zapewnić nam odpowiednich parametrów termicznych, powinniśmy bacznie kontrolować jakość prowadzonych prac – zarówno w zakresie wznoszenia ścian, jak i wykonywania docieplenia.

Ściana z dociepleniem jest również bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne – zarówno wełna mineralna, jak i styropian to dość delikatne materiały, które mogą ulec zniszczeniu np. w wyniku uderzenia kamieniem, większą gałęzią lub przypadkowym oparciem się samochodu o lico elewacji. Takie uszkodzenia mogą skutkować koniecznością wymiany lub kosztownej renowacji docieplenia.

Błąd wykonawcy to nasza strata!
Nie jest prawdą, że ocieplenia rozwiązują problem mostków termicznych i kryją błędy i niedokładności murarzy. Wielu wykonawców uzasadnia w ten sposób źle spasowane pustaki, zbyt grube spoiny lub niechlujnie rozprowadzoną zaprawę. Pamiętajmy, że na każdym etapie mamy prawo wymagać od budowlańców należytej jakości i wykonywania pracy zgodnie z praktyką budowlaną.

ściana jednowarstwowa

fot. ściana jednowarstwowa

Błędów nie wybacza również ściana jednowarstwowa. Tutaj mur jest pierwszą i ostatnią instancją w zakresie izolacyjności termicznej. Czy to zbyt duża odpowiedzialność? Nie – pod warunkiem utrzymania jakości przez murarzy i zastosowania odpowiednich technologii. W przypadku ścian jednowarstwowych poleca się murowanie cienkospoinowe, które znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na zaprawę oraz ułatwia proces wznoszenia muru – szlifowane pustaki pasują do siebie idealnie, a spoiny mają grubość 1 milimetra!

W rzeczywistości o błąd podczas wykonywania dociepleń jest znacznie łatwiej, niż przy okazji murowania ścian. Montaż izolacji cieplnej musi być wykonany bardzo starannie – każda nieszczelność to potencjalne straty ciepła oraz ogniska wilgoci i pleśni we wnętrzu domu. Szczególnie dużym wyzwaniem jest ułożenie izolacji w narożnikach – te miejsca najczęściej oblewają testy wykonywane z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Izolacja wewnątrz pustaka
Rozwiązaniem pośrednim jest pustak wypełniony wełną mineralną. Ta innowacyjna technologia łączy w sobie wytrzymałość i łatwość wykonania ścian jednowarstwowych z dobrą izolacyjnością termiczną ścian dwuwarstwowych. Właściwości wełny mineralnej – wysoka izolacyjność termiczna, niepalność, niski opór dyfuzyjny – doskonale uzupełniają się z walorami pustaków ceramicznych, nie pogarszając jednocześnie pozostałych parametrów. W naszym kraju tego typu pustaki oferuje m.in. marka Porotherm.

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku ceramiki budowlanej ciepły, cichy dom można wykonać zarówno w technologii jedno- jak i dwuwarstwowej. Dyskusje zwolenników i przeciwników obu technologii z pewnością jednak nie ucichną, co tylko potwierdza wysoką jakość materiałów stosowanych w każdym z systemów.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)