Skąd ten rachunek?! – sprzęt AGD a opłaty za prąd

W ostatniej dekadzie zużycie energii elektrycznej w polskich domach wzrosło o 40%. Głównym powodem jest większa ilość sprzętu AGD, w których wyposażamy nasze kuchnie. Mimo że cena za energię elektryczną nieco spadła, cięgle płacimy sporo. Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pozwolą na skuteczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

kuchnia

fot. kuchnia

Inteligentne odświeżanie
Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego okapu, który nie tylko usunie nieprzyjemne zapachy, ale także wilgoć, grzyby i bakterie. Przy wyborze urządzenia, oprócz takich parametrów jak wydajność i głośność pracy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pobór mocy. „Pobór mocy w okapach Hydria, Illumia i Magnus wynosi 8W, natomiast w standardowych okapach dostępnych na rynku aż 50W. Przy założeniu, że z okapu korzystamy przez około dwie godziny dziennie, roczne zużycie energii wynosi odpowiednio: dla okapów Ciarko Design – 5,84 kWh, a dla standardowych – 36 kWh. Przyjmuje się, że 1 kWh zużytej energii, pochodzącej z elektrowni węglowej, odpowiada emisji 1 kg CO₂ do atmosfery. Wybierając okapy Ciarko Design ograniczamy zużycie energii, a także przyczyniamy się do ograniczenia tej emisji o ponad 30 kg” – wyjaśnia Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko.

Chłodzenie z głową
Lodówka to jedno z urządzeń AGD, które zużywa najwięcej energii elektrycznej. Dlatego rozmiar lodówki powinniśmy dobrać odpowiednio do potrzeb rodziny. Miejmy na uwadze fakt, że im większa chłodziarka, tym więcej prądu zużyje. Przy zakupie warto zwrócić także uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Najmniej zużywają te oznaczone A+++ (w dalszej kolejności A++, A+, A, B, itd.). Nie zapominajmy także o jej odpowiednim ustawieniu. Unikajmy miejsc, w których panuje wysoka temperatura, tj. nasłonecznionej przestrzeni, okolic kuchenki, piekarnika i grzejnika. W przeciwnym razie urządzenie zostanie zmuszone do pracy na większych obrotach, a tym samym zużyje więcej energii.

Oszczędne pieczenie
Piekarnik, podobnie jak lodówka, należy do grupy urządzeń zużywających najwięcej energii elektrycznej. Jak sobie z tym radzić? Zwróćmy uwagę na klasę energetyczną kupowanego elektrycznej. Jak sobie z tym radzić? Zwróćmy uwagę na klasę energetyczną kupowanego sprzętu. Pamiętajmy także o tym, aby nie otwierać zbyt często nagrzanego piekarnika, ponieważ ucieka nam wtedy sporo wyprodukowanej energii. Możemy również wyłączać urządzenie na kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Piekarnik nie będzie pobierał prądu, zatrzyma jednak skumulowane wcześniej ciepło.

kuchnia

fot. kuchnia

Miejsce pracy szefa kuchni
Kuchenki elektryczne coraz częściej zastępują te gazowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ są łatwiejsze w utrzymaniu oraz nadają naszej kuchni nowoczesnego wyglądu. Za energię elektryczną płacimy jednak więcej niż za gaz, dlatego warto zastanowić się nad wyborem kuchenki z płyta indukcyjną. Jej główną zaletą jest to, że zużywa mniej prądu i skraca czas gotowania. Jest także bezpieczniejsza – zaczyna działać dopiero w momencie, gdy położymy na niej garnek. Pamiętajmy także o pokrywkach – dzięki temu dodatkowo skrócimy czas gotowania, a kuchenka pobierze mniej prądu.

Nie przepłacaj za wrzątek
Czajnik elektryczny skraca skraca czas potrzebny do zagotowania wody, z drugiej strony wpływa na wysokość naszych rachunków. Urządzenia wykonane ze stali są nieco droższe, ale dłużej utrzymują temperaturę wody niż te zrobione z tworzyw sztucznych. Przy zakupie sprzętu warto zwrócić uwagę na jego moc. Im większa, tym szybciej zagotuje się woda, ale zużyjemy więcej energii. Dlatego zaleca się kupno czajnika pracującego z mocą 2000W. Warto pamiętać także, aby gotować tyle wody, ile akurat potrzebujemy. To skróci czas pracy urządzenia, a w efekcie zużycie energii będzie niższe.

Zwodnicza dioda
Wyłączanie urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy, także pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. Jeżeli jesteśmy posiadaczami czajnika wyposażonego w podświetlenie typu Stand-by, pamiętajmy o wyjęciu wtyczki z kontaktu po zagotowaniu wody. Urządzenie działające w tym trybie pobierają dużą ilość energii elektrycznej. Warto zastanowić się nad kupnem listwy zasilającej. Jeden przycisk umożliwi nam wtedy wyłączenie wszystkich urządzeń, z których nie chcemy korzystać. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)