Stare drewno pod specjalną ochroną

Ochrona starego drewna w ogrodzie

fot. Ochrona starego drewna w ogrodzie

Skrzypiąca drewniana podłoga, stary stolik z przetartym blatem czy wysłużona ogrodowa altanka – stare drewno ma wyjątkowy urok. Wymaga jednak szczególnej ochrony i zastosowania odpowiednich preparatów, jeśli pragniemy, by cieszyło nasze oczy przez długie lata. Wiedzą o tym zarówno konserwatorzy zabytków, jak i zwykli użytkownicy, którzy pragną zachować nienaganny wygląd swoich antyków.

Doradca techniczny firmy Altax, podpowiada o czym należy pamiętać, zabierając się do prac renowacyjnych.

Na co zwrócić uwagę?
Wybierając preparat do ochrony starego drewna, w pierwszej kolejności musimy ocenić kondycję desek. Warto także pamiętać o tym, że inaczej zabezpieczymy ulubiony kredens czy boazerię, a całkiem inaczej drewno na zewnątrz – ławkę, płot czy pergolę.

Stare drewno – najczęstsze problemy

fot. Stare drewno – najczęstsze problemy

Jak odnowić stare drewno – krok po kroku
Krok I – przygotowanie podłoża i usunięcie starej powłoki
Starą powłokę można ponownie pomalować, jeśli nie popękała i nie złuszczyła się. Przed rozpoczęciem prac trzeba ją tylko dokładnie oczyścić. W innym przypadku całość należy przeszlifować do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków. Można w tym celu użyć także specjalnie do tego przeznaczonych płynów, które usuwają powłoki malarskie.

Krok II – nakładanie powłoki ochronnej
Elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz domu, należy koniecznie pomalować najpierw impregnatem technicznym. Zapewni on deskom trwałą ochronę, równocześnie zabezpieczając materiał przez biokorozją.
Do mebli i powierzchni wewnątrz domu nie trzeba stosować impregnatów technicznych – jeżeli przez lata z drewna nic złego się nie działo, to w przyszłości też nie powinno.

Krok III – dekorowanie drewna

Ochrona starego drewna w domu

fot. Ochrona starego drewna w domu

Na tylko częściowo zeszlifowaną powierzchnię, w miejscach łuszczenia się starej powłoki, najlepiej zastosować preparat kryjący, np. impregnat lub emalię. Wówczas prześwity nie będą widoczne. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się przeszlifować całość do surowego drewna, o wyborze środka ochronno-dekoracyjnego będzie decydować jedynie przeznaczenie powierzchni oraz pożądany efekt estetyczny.

Lakier tworzy twardą warstwę, odporną na ścieranie i zarysowania. Znakomicie sprawdzi się więc na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Należy jednak pamiętać, że odnawianie miejscami zużytej powłoki lakieru będzie dość pracochłonnym zajęciem. Z kolei olej najlepiej stosować w przypadku twardych gatunków drewna. Wnika on głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią, a uzupełnianie ubytków i przetarć jest bardzo łatwe. W przypadku elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, jak boazerie czy ściany, warto zastosować lakierobejcę. Nada ona drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniem. Z kolei emalia stworzy twardą i trwałą powłokę kryjącą. Wewnątrz pomieszczeń warto zastanowić się nad zastosowaniem produktów szybkoschnących na bazie wody. Pozbawione drażniącego zapachu, są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.

I przede wszystkim – czytajmy etykiety na opakowaniach i zaufajmy zaleceniom producentów – radzi Andrzej Wójcik. Dobór właściwego produktu i prawidłowa aplikacja mają decydujące znaczenie dla osiągnięcia zadowalającego efektu końcowego. Któż, jeśli nie producent, doradzi nam w tym najlepiej?

Altax i zabytki, czyli czym zabezpieczyć Wawel?
Od wielu lat Altax pomaga chronić drewniane elementy zabytków w całej Polsce. Produkty Altax zastosowano przy zabezpieczeniu m.in.:
– drewna konstrukcyjnego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz drewnianych elementów Katedry na Wawelu: konstrukcji podtrzymującej Dzwon Zygmunta i kopułę Wieży Zygmuntowskiej, drewnianej więźby dachu Katedry oraz Wieży Srebrnych Dzwonów i Wieży Zegarowej;
– Kościoła Mariackiego w Krakowie – drewnianych elementów konstrukcji dachu wieży Hejnałowej i Dzwonnej;
– domu rodzinnego Chopina w Żelazowej Woli;
– desek sceny Teatru Polskiego w Warszawie;
– drewnianej więźby dachu Uniwersytetu Jagiellońskiego;
– Kościoła p.w. św. Wojciecha i Mikołaja w Jeruzalu (kościół z serialu „Ranczo”);
– Kościoła św. Rocha w Wieruszowie;
– Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)